Kedilerin Rahat Uyumaları İçin Yapılacaklar Nelerdir?

Kedilerin Rahat Uyumaları İçin Yapılacaklar Nelerdir?

Kedilerin rahat uyumaları için yapılacaklar şöyle sıralanabilir:

 • Uyumadan önce kedilerle zaman geçirilmesi ve oyun oynanması yorulmaları sağlayacaktır. Yorulan kediler daha rahat bir şekilde uyuyacaklardır.
 • Kedilere karşı sabırlı davranılmalıdır. Uyumak istemiyorlarsa canları sıkılmış olabilir veya yaşadıkları eve yeni gelmişlerse alışma sorunları yaşayabilirler.
 • Kedi sahiplerinin uyudukları odanın kapısını kapatmamaları gereklidir. Kedi dışarıda kaldığı zaman sahiplerinin kendilerini istemediklerini düşünecek ve bundan dolayı uyuyamayacaktır.
 • Kedilere zaman zaman küçük hediyeler alınması veya ödül mama verilmesi, kedilerin rahat uyumalarını sağlayacaktır. Sahipleri tarafından sevildiklerini bildikleri sürece rahat ve mutlu bir şekilde uyuyabileceklerdir.

Kediler Nasıl Uyutulur?

Kedilerin uyumasını sağlamak için genellikle rahat, huzurlu ve mutlu olduklarından emin olunması gereklidir. Kediler rahatsız oldukları ortamlarda uykuya dalmakta zorlanabilirler. Bunun yanında karınları aç veya vücutları susuz kalıyor olabilir. Kedilerin vücutlarının susuz kalması uykuya dalamamaları açısından önemli durumlardan biridir. Bunların hiçbiri kediler üzerinde etkili değilse, kedilerin günlük enerji ihtiyaçlarının karşılanmadığı söylenebilir. Bundan dolayı kedilerle biraz oynanması sayesinde daha rahat uyumaları sağlanabilir.

Geceleri Kediyi Bir Odaya Kapatmak Doğru Mu?

Kedilerin geceleri odaya kapatılması veterinerler tarafından doğru olarak görülen durumlar arasında yer almaz. Karanlık bir odada yalnız başlarına olan kediler, kendilerini yalnız ve terk edilmiş hissedebilirler. Bu hissiyatları, zamanla sahiplerinin kendilerini terk ettiklerini düşünmelerine neden olabilir. Özellikle geceleri karanlık bir odada yalnız başlarına bırakılan kediler, gündüzleri sahiplerinin yanında çok daha agresif tavırlar sergileyecekler, geceleri yatma zamanları geldiğinde ise yatmayı reddedeceklerdir. Bu durumlardan dolayı geceleri kapatılan kedilerin normal davranmamaya başladıkları görülebilir.

Kediler Işıkta Uyur Mu?

Kedilerin ışıklı odada uyumaları yetişkinlik seviyelerine göre değişiklik gösterir. Henüz birkaç aylık olan kedilerin uyku eğitimlerinin olmamasından dolayı fazla ışıklı olan yerlerde uyku sorunları çektikleri bilinir. Ancak yetişkin olan kedilerin henüz yavruyken eğitimleri tamamlanmışsa ışıktı uyumakta zorlanmayacaklardır.

Yavru Kediler Nasıl Uyur?

Yavru kedilerin uyutulması, sessiz ve kalabalık olmayan bir ortamda, hafif loş ışık olan bir yerde kolaylıkla yapılabilir. Yavru kedilerin yetişkin kedilere göre daha fazla uykuya ihtiyaçları vardır. Bundan dolayı da yavru kedilerin rahatlarından emin olunan bir odada, mümkünse sahipleri ile beraber uyumaları sağlanacaktır. Yavru kediler çok küçük olmalarından dolayı annelerinin yanında olmak isteyeceklerdir. Kedileri sahiplenmiş olan kişilerin ellerinde veya koyunlarında uyumak isterlerse sahiplerinin buna izin vermesi ve kendi sıcaklıkları ile uyumaları kediler için rahat bir ortam oluşturacağından rahatlıkla uyumalarını sağlayacaktır.

Kediyi Uyutmak İçin İlaç Kullanılır Mı?

Kedilerde uyku ilaçları, insanlarda olduğu gibi vardır ve uyku sorunu çeken tüm kediler için veterinerleri tarafından uygun görüldüğü sürece kullanıma uygundur. Kedilere verilen ilaçlar ağırlıklı olarak macun şeklindedir. Kedilerin bu macunları yemeleri sayesinde sakinleştikleri ve uykuya daha rahat daldıkları bilinir. Kedilerin rahat uyumaları için kendilerine genellikle verilen uyku ilaçları ve macunları şöyle sıralanmıştır:

 • Gimcat kedi sakinleştirici anti-stress paste macunu
 • Beaphar calming sakinleştirici kedi ödül maması
 • Vetri science composure kedi ve küçük ırk köpek için sakinleştirici tablet
 • Gimcat expert line relax paste sakinleştirici kedi macunu
 • Fitline kedi-köpek sakinleştirici
 • Beaphar calming bitkisel kedi köpek sakinleştirici tablet
 • Beaphar calming spot on kedi sakinleştirici damla
 • Beaphar calming köpek ve kediler için sakinleştirici tablet
 • Mc vetiq sereneum 30 adet kedi ve köpekler için sakinleştirici tablet
 • Vetıq serene-um kedi ve köpekler için sakinleştirici tablet
 • Vetıq serene-um xtra köpekler için sakinleştirici tablet
 • Pro perfeck relax anti stres kedi sakinleştirici paste macunu

Sakinleştirici amacıyla kullanılan damla, tablet ve macunların yanında sakinleştirici tasmalar da mevcuttur. Bu tasmaların da kullanılması genellikle yetişkin kediler için uygun görülür. Ancak kedilerin sakinleşmesi için oldukça faydalı ürünler arasında yer alırlar.

Veterinerde Kedi Uyutma Ücreti Ne Kadardır?

Yaşlı kedilerin uyutma ücretleri, işlemlerin yapıldığı veterinerlere göre değişiklik gösterir. Ancak genel olarak 500 TL ile 1.500 TL fiyat aralığı mevcuttur.

Hasta Kedi Nasıl Uyutulur?

Hasta kedilerin uyutulması, öncelikli olarak kendilerine bir damar yolu açılması ile gerçekleştirilir. Kedilere uyutma işlemi verilen ilaçlar biraz ağır ve canlarını yakıcı olduğu için bu damar yolundan öncelikle sakinleştirici, daha sonra uyutucu ilaçlar verilir. Bazı kedilerde iğneler damar yolu açılmadan doğrudan yapılır. Birkaç iğnenin yapılmasından sonra kedilerde uyutma işlemleri tamamlanmış olur.

Kediler Gece Neden Delirir?

Kedilerin gece hareketlenme nedeni, cinslerinden kaynaklanır. Kedilerin pek çok cinsi geceleri uyumaya değil avlanmaya yönelik bir gene sahiptir. Bunun için de gece vakti olduğu zaman uyumak yerine avlanmayı tercih ederler. Ancak kedilerin evde bakıldıkları zamanlarda bu durumla başa çıkmak sahipleri için zor olacaktır. Geceleri sürekli hareketli olan kedilerin daha sakin olabilmeleri için kendilerine macunlar, tabletler verilebilir veya tasmalar takılabilir. Ancak sürekli olarak bu macunların kullanımı da doğru olmayacaktır. Bunun için kedilerin gece uykusu için eğitilmeleri ve kendilerine sabırla yaklaşılması gereklidir.

Kediler Neden Geceleri Sahiplerini İzler?

Kedilerin gece sahiplerini izlemeleri, genellikle bulundukları ortama güven duymamalarından kaynaklanır. Özellikle eve yatılı bir misafir gelmesi veya tanımadıkları birinin sürekli evde görmeye başlamaları kedilerin geceleri uyumamalarına, uyuyamadıkları için de daha fazla tedirgin olmaya başlamalarına neden olacaktır. Sahiplerinin kendileriyle daha fazla alakadar olmasını isteyen kediler bu davranışı sıklıkla tercih ederler.

Kediler Uyurken Üstü Örtülür Mü?

Kedilerin üstünün örtülmesi, genellikle yavru kediler için uygundur. Ancak kedilerin rahat uyumaları için üzerlerinin örtülmesine gerek yoktur. Kediler yapı olarak sıcak yerlerde olmak istediklerinden dolayı zaten sıcak olan yerlere yatacaklardır.

Ayrıca Bakınız: Kedilerin Çiftleşmesi Nasıldır?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap