Kedi Nanesi Kullanımı: Kedi Nanesi Nedir?

Kedi nanesi kullanımı nasıldır? Kediler için kedi nanesi kullanmak güvenli mi? Kedi nanesi, bir nane çeşididir ve adını da aslında kedilerin çok sevdiği bir bitki olmasından alır. Kedi nanesi, kediler için zararlı içeriğe sahip olan bir bitki değildir. Kedilerin çok fazla miktarda yemesi dışında herhangi bir zarara sebep olmaz ancak eğer kediler çok fazla kedi nanesi yerse midelerinde rahatsızlık hissetmeleri mümkündür. Bunun dışında herhangi bir zararı bulunmaz. Kedi nanesi, kedilerin alabildiği keskin kokusu sayesinde kullanılabilecek olan bir üründür. Peki, kedi nanesi nedir ve hangi amaçla kullanılır?

Kedi Nanesi Neden Önemlidir?

Kedi nanesi; yağ, damla ve sprey şeklinde sunulan bir üründür. Her formu da farklı alanlarda kullanıma uygundur ancak kedilerin bu ürüne farklı tepkileri çok az miktarda aldığı zaman bile göstermesi mümkündür. Bu sebeple de yüksek miktarda kedi nanesi kullanmak gerekmez, kedi nanesinin çok az bir miktarı bile kedilerin tepki göstermesine yardımcı olacaktır.

Kedi Nanesi Kullanımı: Hangi Amaçla Kedi Nanesi Kullanılır?

Kedi nanesi kullanımı, kedilerin daha neşeli ve enerjik olmasını sağlar. Bunun yanı sıra kedilerde daha sakin bir hal yaratır. Kedilerin yeni oyuncaklarına alışması için, tırmalama direklerine ya da yataklarına alışmaları için kedi nanesi kullanımı mümkündür. Bu şekilde kediler kedi nanesi olan nesneye yönelir ve ona ilgi gösterir. Birkaç kez kedi nanesi kullanıldıktan sonra da kedilerin bu nesnelere kısa zamanda alışması mümkündür.

Kedi nanesi kullanımı ayrıca kedilerin daha az saldırgan, daha neşeli ve enerjik olması için kullanılabilen bir üründür. Bazı kedilerde kedi nanesi uykulu ve sakin bir hal yaratabilirken bazılarında aşırı enerji dolu bir ruh haline de neden olabilir. Kediler kendi kuyruklarını kovalamaya başlayabilir, sahiplerinin yanına gidip sürekli olarak dolanabilir, sıkılan nesneye gösterilen ilgiyi arttırabilir. Bunun gibi pek çok etkisi olması mümkündür.

Yeni misafirler geleceği zaman, yeni kediler ile tanışılacağı zaman ya da kedilerin enerjilerini atmalarını sağlamak için ve neşeli kedinizi oyun oynarken görmek için kedi nanesi kullanılması mümkündür. Kediler bunu yemekten keyif aldıkları gibi onun kokusu ile de adeta büyülenmiş gibi hareket ederler.

Kedi Nanesi Kullanımı Nasıldır?

Kedi nanesinin farklı formlarının farklı şekillerde kullanımı mümkündür. Örneğin kedi nanesi kullanımı yağ şeklinde olan kedi nanesi kedilerin yiyeceklerine az miktarda damlatılabilir, yataklarına damlatılabilir ya da oyuncaklarına damlatılarak kullanılabilir. Sprey formunda olan kedi nanesi, tırmalama direği ve benzeri alanlara sıkılabilir ve kedinin bu alana ilgi göstermesi de sağlanabilir. Farklı formlarının hepsi aslında aynı amaca hizmet eder ve kediler kedi nanesi kokusunu aldığı zaman adeta enerji ile dolabilir ya da sakin ve uykulu bir hal alabilir. Genellikle enerji ile kendini gösteren kedi nanesi, bazı oyuncakların içinde de bulunabilir. Kediler bu kokuyu aldıkları zaman oyuncaklara yönelir ve onlarla oynamaktan büyük keyif alırlar.

Kediler Ne Zaman Kedi Nanesine İlgi Gösterir?

Kedilerin genel olarak ilk altı aylık dönemleri içinde kedi nanesini pek algılayamadıkları görülmüştür. Bu durum da koku duyusunun gelişimi ile ilişkilendirilmiştir ve altıncı aydan sonra kedilerin özellikle de yetişkinlik dönemlerinde kedi nanesine yoğun şekilde ilgi gösterdiği görülmüştür.

Kedilerin yaşlandıkça kedi nanesine olan tepkisi de azalabilir çünkü zamanla duyuların körelmesi mümkündür. Bu durumda da yaşlı kedilerin kedi nanesine verecekleri tepkinin az olması ya da hiç tepki vermemeleri olasıdır. Ayrıca kediler yaşlılık döneminde yavrulukta olduğu gibi yeteri kadar enerjiye sahip olamazlar ve pek hareket etmek istemezler. Bunun yerine yataklarında vakit geçirmek ya da daha az enerji gerektiren oyunlar oynamak onlara daha cazip gelebilir. Bu durumda da kedi nanesinin pek bir fonksiyonu olmayacaktır. Altıncı ayını doldurmuş kedilerin yatağına, tırmalama direğine, oyuncaklarına ya da kendi alanına alışması için kedi nanesinin kullanılması mümkündür.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap