Kedilerin Yaşlarına Göre Davranış Şekilleri

Kedilerin yaşlarına göre davranış şekilleri de değişiklik gösterebilmektedir. Bu davranış şekilleri, yalnızca yaşa değil aynı zamanda da karakterlerine ve cinslerine göre de değişebilmektedir. Kedilerin farklı davranışlarının yanlış görüldüğü noktalarda uygulanacak olan eğitimler sayesinde kedilerin davranışlarında değişim görülmesi de mümkündür. Bu eğitimlerin kedilere yavruluk döneminde uygulandığı zaman kişiliğin daha kolay şekilde şekillenmesine katkı sağlar.

Kedilerin Yaşlarına Göre Davranış Şekilleri Nasıldır?

Kediler yaşlarına göre farklı davranışlara sahip olabilir. Bu davranışlar kedilerin yalnızca yaşı ile ilgili değil aynı zamanda genel karakteri ile de ilgili olabilmektedir. Yine de yaş itibariyle kedilerin genel özelliklere sahip olduğunu söylemek mümkündür.

Yavru Kediler Nasıl Davranır?

Yavru kedilerin meraklı, hareketli ve oyuncu kediler olduğunu söylemek mümkündür. Yavru kediler genel olarak evdeki eşyaları tırmalama, evdeki eşyaları keşfetme gibi davranışlar gösterebilirler ve ayrıca evde sürekli yeni aktiviteler peşinde olmaları mümkündür.

Yavru kediler genel olarak sevgi ve ilgi görmek ister, sahipleri ile olan bağları güçlendiği zaman onların yanından ayrılmak istemeyebilirler. Bu da aslında kedilerin sahiplerine olan sevgisini ve güvenini ortaya koyan davranışlardır.

Yavru kediler genellikle etraflarındaki tehlikelere karşı yetişkin kediler kadar duyarlı değillerdir ancak yine de kendilerini tehlikede hissettikleri zaman saldırgan şekilde davranış göstermeleri mümkündür. Yine de yavru kedilerin genel mizacının pek saldırgan olmadığını söylemek mümkündür.

Yetişkin Kediler Nasıl Davranır?

Yetişkin kedilerin genel davranış özellikleri vardır. Bu davranış özellikleri özellikle de kendilerini korum güdüleri ile ilgili olan davranışları içerir. Kediler kendilerini korumak için birbirinden farklı davranışlarda bulunabilirler. Örneğin yavruluk döneminde yabancı kediler ile iyi anlaşabiliyor olsalar dahi yetişkinlik döneminde kedilerin onlara karşı daha temkinli davranması mümkündür. Bunun gibi davranışlar da aslında genel olarak yetişkin kedilerin güdülerine göre hareket ettiklerinin bir göstergesidir.

Yetişkin kediler genel anlamda yavru kedilere göre daha az enerji doludur ve günlük rutinlerinin dışında egzersizleri yapabilirler ancak yine de tüm günü oyun oynayarak geçirme isteği ile dolu olmayabilirler. Yavru kediler ise genellikle tüm günü oyun oynayarak geçirme konusunda bir sorun yaşamazlar.

Yetişkin kedilerin genel olarak bir olgunluk içinde olduğunu söylemek mümkündür. Tüm günlerini oyun oynayarak geçirmek yerine farklı aktivitelerde bulunabilirler. Ayrıca yavru kediler genel olarak etraflarındaki her şeyi bir oyun olarak görebilirken yetişkin kedilerin yalnızca oyuncakları ya da gösterilen oyunlarla oynaması ve daha olgun hareketler sergilemesi de söz konusudur.

Yetişkin kediler bir tehdit algıladıkları zaman korkusuz şekilde saldırabilir ya da tehdit algıladıkları anda tedirgin davranabilirler. Bu durum yavru kedilerde pek görülmez. Yavru kediler genellikle tehdit karşısında algılama konusunda yetişkin kediler kadar iyi değillerdir. 

Yaşlı Kediler Nasıl Davranır?

Yaşlı kediler genellikle daha az hareket etme, daha çok uyuma ve dinlenme durumu içinde olurlar. Yaşlı kediler yaşayabilecekler çeşitli eklem ve kas ağrıları ya da hastalıklar nedeniyle hareket etmekte zorlanabilir ya da hareket ederken ağrı ve acı çekebilir. Bu durumda da yaşlı kedilerin günlerinin büyük bir çoğunluğunu yatarak ya da en azından dinlenerek ve daha az hareket ederek geçirdiklerini söylemek mümkündür.

Yaşlı kedilerin oynadıkları oyunlar genel olarak daha az hareket gerektiren oyunlardır ve daha az saldırgan olmaları olasıdır. Yaşlı kendiler kendi alanlarında dolaşmaktan ve o alan içinde etkinlik gerçekleştirmekten hoşlansa da sahipleri ile beraber vakit geçirmeye de bayılırlar ve sahipleri ile tembellik edebilirler. Yaşlı kedilerin de gün içerisinde egzersiz yapması önemlidir.

Meraklısına okuma önerisi: Kedilerin Duyguları Var Mı? Kedilerin Duygularını Anlama

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap