Kedilerin Çiftleşmesi Nasıldır?

Kedilerin Çiftleşmesi Nasıldır?

Kedilerin çiftleşmesi belirtisi sadece yüksek ses çıkarmasından anlaşılmaz.  Çiftleşme hakkında söylenenlerin aksine bilgilerin geneli yeterli değildir. Her duyduğunuz bilgi gerçeği yansıtmamaktadır. Bu nedenle kedilerde çiftleşme ile ilgili aşağıda yer alan detaylara göz atarak kedilerde çiftleşme hakkında pek çok faydalı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Kediler Çiftleşmeye Ne Zaman Hazır Olur?

Kedilerin çiftleşmeye hazır oldukları dönem genel olarak 6 – 12 aylık süreci kapsar. Dişi kedilerin cinsel olgunluğuna erişmesi ırklarına, yaşam koşullarına, yaşadıkları bölgenin iklim özelliklerine, genel sağlık durumlarına, beslenme şekillerine göre değişkenlik göstermektedir. Serbest yaşayan kediler saf ırklara nazaran cinsel olgunluğa erken yaşlarda ulaşır. Erkek kediler dişi kedilere göre geç olgunlaşsa da erkek ve dişi kediler 1 yaşına gelmeden cinsel olgunluğa erkenden erişir. Erkek kediler cinsel organı eriştikten sonra çiftleşmeye hazır olur. Dişi kedilerin östrus dönemi olarak bilinen kızgınlık sürecine geldiklerinde herhangi bir gün çiftleşmeye hazır duruma gelmektedir. Dişi kedilerin kızgınlık süresi yaklaşık 7 gün yani bir haftaya kadar sürer. Bu zaman aralığı da kediden kediye değişmekte olup genellikle 1 – 21 gün arasında sürer. Evcil hayvanınız kızgınlığına girdiğinde dişi kedilerin davranışları büyük ölçüde değişerek kendine eş bulmaya çalışacaktır. Kızgınlık döneminde pek çok farklı kedi birçok kez çiftleşmek ister. Çiftleşmek istemedikleri zaman kızgınlık döneminde olsalar dahi izin verilmemelidir.

Erkek Kedilerin Çiftleşmesi

Özellikle Erkek kedilerde çiftleşme dişilere nazaran daha geç başlamaktadır. Erkek kediler dişilere oranla çiftleşmeyi daha çok isterler. Yapıları gereği ergenliğe eriştikten sonra sürekli çiftleşme davranışı gösterebilirler. Erkek kediler doğduktan yaklaşık 7 – 8 ay sonra ilk kızgınlık dönemini yaşar.7. ayını dolduran, hormonları gelişen erkek kedi çiftleşmek için hazırdır. Evin her yerinde fazlasıyla ağır kokan cinsel kokularını bırakan erkek kediler, evin belli noktalarına işeyerek işaretler bırakır. Cinsel koku ile dişi kedilerin çiftleşme hormonlarını uyarmak isterler. Erkek kedilerin bölgelere bıraktığı bu kokuları çıkarmak bir hayli zordur.

Dişi Kedilerde Çiftleşme

Dişi kedilerde çiftleşme belirtileri erkeklere göre daha erken dönemde görülür. Erkek kedi 7. aydan itibaren çiftleşmeye başlar. Bu durum dişi kediler yukarıda belirtilen kedilerin çiftleşmesi aşamalarına 7. ayda giriş yaparlar. Zaman zaman kızgınlığa girme aşaması 5. aya kadar gerileyebilir. Dişi kedilerde kızgınlık döneminde dişi kedilerin hareket ve karakterlerinin değiştiği gözlenir. Sahiplerine,  eşyalarına sürtünerek garip hareketlerde bulunma, sıkıntılı tavırlar sergileme, miyavlamalarda değişiklik, saldırganlık, yerde yuvarlanma, bir kısmının okşanması gibi pek çok lordoz hareketinin yapılması dişi kedilerde çiftleşme belirtileridir. Dişi kedilerin bu dönemde acı çekiyormuş gibi miyavlamasından endişelenmeden sakin davranmanız önerilir.

Sokak Kedilerinde Çiftleşme

Sokak kedilerin çiftleşmesi ev kedilerinin çiftleşmesinden biraz daha farklıdır. Kızgınlık döneminde olan dişi kediler dışarıda faaliyet gösterdikleri sokağın her köşesine salgı bırakarak bölgedeki diğer kedilerin çiftleşme isteklerinden haberdar olmasını sağlarlar.

Kediler Hangi Ay Çiftleşir?

Kedilerin çiftleştikleri ay Ocak – Mart ve Ağustos – Ekim aylarıdır. Sevimli kedi dostlarınızın çiftleşme zamanı bulundukları bölgenin hava durumuna ve iklimine göre değişir. Havaların ısınması ve güneşin kendini belli etmesi halinde çeşitli iklim değişikliklerinin yaşanmasına göre Güney Yarım kürede tam tersi bir durum gözlenmektedir. Küresel olarak iklim değişikliklerinin yaşanması erkeklerin yılın her gün aynı şekilde ışığa maruz kalması, yaşam şekillerinin değişmesi, beslenme şekilleri gibi pek çok etki kedilerin yılın farklı aylarında çiftleşmesine ve hamile kalmasına neden olur.

Kediler Nasıl Çiftleşir?

Kedilerin çiftleşmesi evcil hayvanlarınızın isteğine bağlı olarak gerçekleşir. Erkek ve dişi kediler çiftleşmeyi istemediklerinde çiftleşmenin gerçekleşmesi imkânsız hale gelir. Dişi kediler kendi eşlerini kendileri seçmek ister. Çiftleşmeye hazır olan dişi kediler çiftleşme istek ve sinyallerini farklı şekilde göstererek erkek kedilerin kendilerinin fark etmesini sağlarlar. Bu sinyallerin ardından erkek kediler arasından kendisine doğru çekilmesini bekleyen dişi kediler en baskın olan erkek kediyi tercih eder. Çiftleşme süreci sokakta yaşayan kediler için de aynıdır. Erkek kediler dişi kedilerin kulağını ve başını yaladığı sırada dişi kediler herhangi bir ters hamle yapmıyorsa çiftleşmeye hazır, olumlu tepki veriyor demektir.

Çiftleşme aşamasında dişi kediler yere yatarak erkeklerin onları koklamasına izin verir. Birbirlerine yaptıkları bu kur yaklaşık 2 saat sürmektedir. Erkek kediler dişi kedilerin üzerine çıkarak, ensesini ısırarak kontrolün kendisine geçmesini bekler. Penetrasyonun kendisine geçmesinin ardından kısa bir süre sonra çiftleşme sona erer. Erkek kedilerin cinsel organı dikenli yapıya sahip olup dişi kedilerin vajina kanalının tahriş olmasına neden olur. Aynı zamanda vajinal kanalını uyararak yumurtaların inmesine neden olur.   Çiftleşmenin ardından dişi kediler hamle yaparak erkek kediden uzaklaşır ve yuvarlanır.

Kedilerin Çiftleşmesi Süresi

Genellikle Kedilerin çiftleşme süresi saniyelerle sınırlıdır. Kedilerin çiftleşmesi gün boyu devam ettiği gibi dişi kediler pek çok kez birleşmeye izin verir. Tek çiftleşme ile yumurtalar inmediği için gebelik oluşmaz. Döllenme aşaması çiftleşmeden yaklaşık 24 saat sonra gerçekleşir. Yaşam koşullarına bağlı olarak dişi kediler birden fazla erkekle çiftleşerek ortalama 4 yavru dünyaya getirir.

Ayrıca Bakınız: Kediler Kabız Olursa Ne Yapılır?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap