Kediler Birbiriyle Nasıl Tanıştırılır?

Kediler birbiriyle nasıl tanıştırılır? Aynı evde yaşayacak olan iki kedinin birbirinde bıraktığı ilk izlenim çok önemlidir. Özellikle de eve yeni gelen kediye daha fazla ilgi gösterilmesi gibi bir durum söz konusu ise evdeki kedinizin bu konuda size ve çevresine karşı tepkili olması da mümkündür. Kedilerinizi tanıştırırken onların birbirine karşı iyi davranmasını ve agresif olmamasını sağlamak sizin elinizdedir. Kedilerin birbiri ile anlaşması için farklı kriterleri göz önünde bulundurmanız da ayrıca önemlidir. Örneğin evinizde yetişkin ya da yaşlı bir kedi varsa yavru kedi sahiplenmeniz onu yoracağı için agresif hale gelmesine neden olur. Bu tür durumları göz önünde bulundurarak kedi sahiplenmeniz, kedileri tanıştırmanızı da kolay hale getirecektir. Peki, kediler birbiriyle nasıl tanıştırılır? Kedileri tanıştırırken nelere dikkat etmek gerekir?

Kediler Birbiriyle Nasıl Tanıştırılır

Kedileri birbiriyle tanıştırırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu hususlara dikkat edildiği zaman kedilerin tanıştırılması çok daha kolay olacaktır. İlk tanışma sırasında birbirini iyi karşılayan kedilerin ilerleyen dönemde de iyi anlaşması mümkün olabilecektir. 

Kediler Birbiriyle Doğru Zamanda Tanıştırılmalıdır

Kedileri birbiri ile doğru zamanda tanıştırmak oldukça önemlidir. Kedilerden birinin gergin, huzursuz, agresif ya da depresif olduğu dönemde diğer kedinin gelmesi ona karşı sert davranmasına neden olur. Bu durum tanışma olumlu geçmeyeceği gibi ilerleyen dönemde de pek kaliteli bir iletişim gerçekleşmesi söz konusu olmayacaktır. 

Kedilerin tanışmak için uygun zamanda olması, birbirlerine karşı misafirperver ve anlayışlı olacakları zamanı anlamaktan geçer. Kedilerin mutlu olduğu, aç ya da sinirli olmadığı anlar tanışmak için en uygun anlardır. Özellikle de kedilerin gün içinde enerjilerini attıkları saatlerde tanıştırılması büyük öneme sahiptir. 

Kedilerin Tanıştırılma Şekli Önem Taşır

Kedilerin tanıştırılması sırasında nasıl tanıştırıldıkları büyük öneme sahiptir. Örneğin bir ip oyunu ile tanıştırılan kediler birbirlerine uyum sağlayabilirler. İpin ucuna takılı olan bir top ya da bir oyuncak iki kedinin arasında oynatın. Kediler bunu almak için basit bir rekabete girişirler. Bu rekabet sonrasında onların iyi anlaşması büyük bir öneme sahiptir. 

Kedileri tanıştırırken ikisinin ve memnun olduğundan emin olmanız gerekir. Örneğin yan yana farklı mama kaplarından yemek yemelerini ve birbirlerinin kokularını almalarını sağlamanız gerekebilir. Bu durumda kediler birbirlerinin kokularını alarak neşeli şekilde tanışma evrelerini gerçekleştirebilir. 

Kedilere Eşit İlgi Gösterin

Kedilerin tanıştırılması sırasında ikisine de eşit ilgi göstermek gerekir. Kedilerden birine daha fazla ilgi göstermeniz, diğerini kızdırabilir. Kedilere eşit şekilde ilgi göstermeniz, diğerini kıskanmasını engelleyecektir. Kedilerin birbirini kıskanmaması ilk zamanlarda oldukça önemlidir. Birbirini kıskanan kedilerin sağlıklı şekilde tanışması ve kaynaşması olduça zor olacaktır. 

Kedileri Ödüllendirerek İlgilerini Pekiştirin

Kedileriniz birbirine yaklaştığı zaman ikisini de aynı anda ödüllendirin. Bu sayede birbirleri ile ilgilenmelerinin doğru bir şey olduğunu görecekler. Kedilerin ödüllendirilmesi, davranış pekiştirici etkiye sahiptir. Bu sayede kedilerin birbirlerine yakınlaştıkları zaman ödüllendirilmeleri de onların davranışını pekiştirecektir. 

Kedilerin gereksiz yere ödüllendirilmemesi gerekir. Bu nedenle kediler birbirine iyimser şekilde yaklaştığında ödüllendirilmesi gerekir. Kedilerin birbirine agresif ve saldırgan şekilde yaklaşması, onların ödüllendirilmesini gerektirmez. Agresif halde olan kedilerin ödüllendirilmesi doğru bir şey değildir. Bu nedenle de birbirini tanımak amacı ile yakınlaşan kedilerin sakin şekilde ödüllendirilmesi oldukça önemlidir. 

Kedilerin Kendilerine Ait Alanı Belirleyin 

Kedilerin kendilerine ait alanını belirlemesine izin vermeniz çok önemlidir. Kediler alanlarının işgal edildiğini görmek istemez. Bu nedenle de iki kediye de yetecek kadar alana ve eşyaya sahip olduğunuzdan emin olun. İkisinin de kendine ait mama kabı, yatağı, kum kabı ve su kabı gibi kişisel eşyalarının bulunduğundan emin olmanız önemlidir. 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap