Kedilerde Gıda Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

Kedilerde gıda alerjisi farklı yiyecekler nedeniyle görülebilir. Gıda alerjilerinin anlaşılabilmesi ise çeşitli belirtilerin görülmesi ile mümkün olabilmektedir. Gıda alerjisi görülen kedilerde çeşitli cilt problemleri, kusma, öksürük, solunum problemleri gibi farklı rahatsızlıklar ile belli olur. Bu durumların anlaşılması için kedinizdeki belirtileri izlemeniz gerekir. Veterineriniz kedinizin sahip olabileceği alerjilere yönelik olarak çeşitli testler uygulayabilir. Bu testler sonucunda gıda alerjilerinin de anlaşılması mümkündür. Ancak testler olmaksızın yeni gıdalardan az miktarda vererek alerjileri takip edebilirsiniz. Peki, kedilerde gıda alerjisi nasıl anlaşılır?

Kedilerde Gıda Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde gıda alerjilerinin farklı belirtileri olabilir. Bu belirtiler gıda alerjilerinin anlaşılmasında yardımcı olur. Özellikle de solunum problemleri, cilt sorunları gibi ciddi rahatsızlıklar kedinizin sağlığını ciddi ölçüde etkileyebilir. Bu nedenle de kedinizin gıda alerjisi yaşamaması için yeni vereceğiniz gıdalardan az miktarda tüketmesini sağlayabilirsiniz. Az miktarda verilen gıdalar dahi şiddetli olmayan belirtilerin görülmesine neden olacaktır.  Bu sayede gıda alerjisinin anlaşılabilmesi de mümkün olacaktır.

Kedilerde Gıda Alerjisi ve Cilt Problemleri

Kedilerde gıda alerjisinin meydana gelmesine bağlı olarak cilt sorunları gözlemlenebilir. Bu cilt sorunları kendini şu belirtiler ile gösterir:

  • Kaşıntılar
  • Kızarıklıklar
  • Kellik
  • Bölgesel tüy dökülmeleri
  • Ciltte iritasyon

Bu belirtiler kedinizde yeni bir besin verildikten sonra görülebilir. Eğer kedinize daha önce vermediğiniz bir besini verdikten sonra bu belirtileri gözlemlerseniz kedinizde gıda alerjisi olduğu söylenebilir. Kedinizin cildinde bölgesel döküntüler, kızarıklıklar ve kaşıntı keşfettiğiniz zaman vakit kaybetmeden veteriner desteği almanız gerekir.

Alerji nedeni olan gıdanın kesilmesi ile ciltteki problemlerin ortadan kaldırılması da mümkün olabilir. Ancak kimi zaman gıdanın kesilmesi rahatsızlığın ortadan kalkması için tek başına yeterli değildir. Bu durumda veteriner tarafından reçetelendirilen ilaçların da kullanımı gereklidir.

Kedilerde Kusma ve İshalin Gıda Alerjisine Bağlı Olarak Görülmesi

Gıda alerjisi durumunda kusma ve ishale sıklıkla rastlanmaktadır. Bunlar gastrointestinal problemler olarak adlandırılır. Kedinizin alerji meydana getirebilecek bir gıda tüketmesi sonucunda kusması, ishal olması ve mide rahatsızlıkları yaşaması mümkündür. Mide ağrılarının da meydana gelebildiği söylenebilir.

Kedinizin zaman zaman ishal olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Ancak gıda alerjisi durumunda yeni bir besin tüketimi sonrasında şiddetli ishal meydana gelir. Buna ek olarak kusma, şiddetli mide ağrıları da görülmektedir. Bu nedenle kedinizin yeni besin tükettikten sonra bu belirtileri göstermesi, gıda alerjisine işaret ediyor olabilir.

Kedilerde Gıda Alerjisi Kaynaklı Solunum Sorunları

Kedilerde gıda alerjisine bağlı olarak solunum sorunları da görülebilmektedir. İshal, kusma, mide ağrısı ve cilt problemlerine göre daha az sıklıkta görülen solunum sorunları oldukça ciddi rahatsızlıklara neden olur. Kedinizin nefes alamayacak kadar zorlanması, kesik şekilde nefes alması bu problemlere işaret eder. Bu durumda müdahale etmemek ve vakit kaybetmeden veterinere gitmek önemlidir.

Daha önce tüketmediği bir besinden çok miktarda tüketen kedilerde solunum sorunları kendini gösterebilir. Bu problem genellikle kedinizin gıdaya tüketmesinden biraz sonra ortaya çıkar. Solunum problemi meydana geldiği zaman vakit kaybetmemek önemlidir. Kediniz için hayati öneme sahip olan bu problem, veteriner desteği alınarak ortadan kaldırılmalıdır.

Kedilerde Gıda Alerjisi Önleme

Kedinizde gıda alerjisi olmasına karşın veteriner desteği almanız gerekir. Hangi gıdalara alerjisi olduğunu yapılacak testler ile öğrenmeniz mümkündür. Farklı besin içeriklerine karşı olan hassasiyeti bu testler ile ortaya koyulabilmektedir. Ayrıca yeni bir besin içeriği vereceğiniz zaman kedinize bundan az miktarda vermeniz ve birkaç saat içinde olumsuz bir belirti gösterip göstermediğini izlemeniz gereklidir.

Kedinizin bir gıdaya ve besin içeriğine alerjisi varsa mama seçimi sırasında bu besin içeriklerine sahip mamalardan uzak kalmanız önemlidir. Bu sayede gıda alerjisi gözlenmez ve bu besin içeriğinde uzak kalan kediniz gıdaya bağlı olarak reaksiyon göstermez.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap