Kedilerde Burun Akıntısı: Kedilerin Burnu Neden Akar?

Kedilerin burnu neden akar? Kedi sahipleri kedilerinin zaman zaman burnunun aktığını görebilirler. Bu durum kimi zaman normal olsa da bazı koşullarda hastalık belirtisi olabilmektedir. Bu nedenle de kedinizin burnunu aktığını gördüğünüzde farklı belirtiler olup olmadığını kontrol etmeniz de gereklidir. Kedinizde farklı belirtiler gözlemlediğiniz zaman vakit kaybetmeden veterinere başvurmanız önerilir. Ancak hava koşullarına, evdeki farklı etkenlere ve alerjilere bağlı olarak da kedinizin burnunun akması mümkündür. Bu durumlarda panik yapmaya gerek yoktur. Ancak yine de veteriner kontrolü sağlayabilirsiniz.

Kedilerin Burnu Neden Akar?

 Kedilerin burnunun akmasının farklı nedenleri vardır. Kedilerde burun akıntısı özellikle de ortamın sıcaklığına, mevsimsel değişimlere ya da alerjilere bağlı olabilir. Bunun yanı sıra çeşitli hastalıklar nedeniyle de kedilerin burnunun akması mümkündür. Çoğu zaman kedinizin burnunun akması konusunda endişe duymanız gerekmez. Ancak yine de veteriner kontrolü sağlamanız önemlidir.

Kedilerde Burnun Akıntısı Nedeni

Kedinizin sahip olduğu pek çok alerji, burnunun akmasına neden olabilir. Özellikle de tozlar ve polenler kedinizde burun akıntısına neden olmaktadır. Bu durumların tespit edilmesi için yapılabilecek olan basit alerji testleri mevcuttur. Uygulanan alerji testleri sayesinde kedinizin toz, polen gibi etkenlere karşı alerjisi olup olmadığını rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Çoğu kedi sahibi kedisinin özellikle de mevsim değişimleri sırasında burun akıntısına sahip olduğunu fark etmektedir. Bu durum da aslında polenlerin ve ani ısı değişimlerine bağlıdır. Kedinizin aşır soğuk ya da aşırı soğuk alanlarda bulunması burun akıntısını tetikleyebilir. Evinizin çok sıcak olması durumunda ya da çok soğukta kalan kedinizin burnunun akması olasıdır. Bu nedenle de mevsim değişimleri sırasında kedinizin ani ısı değişimlerinden uzak kalması en iyisi olacaktır.

Kedilerde Burun Akıntısı Nedeni Olabilecek Yabancı Cisimler

Kedilerde burun akıntısına neden olan bir diğer etken de yabancı cisimlerdir. Kediler her şeyi koklamayı ve yalamayı sever. Bu nedenle de koklarken çeşitli cisimlerin burunlarına kaçması durumuna da rastlamak olasıdır. Kedinizin burnuna bilye, boncuk gibi ufak parçaların kaçması durumunda burun akıntısı görülebilir. Buna ek olarak kanama, baş ağrısı gibi farklı belirtiler de oluşabilir. Kedinizin burnuna yabancı bir cisim kaçtığını düşünüyorsanız kısa sürede veteriner desteği almanız en iyisi olacaktır.

Kedi Gribi ve Burun Akıntısı

Kedi gribi de kedinizin burnunun neden aktığını açıklayabilir. Burun akıntısına ek olarak ateş, halsizlik, iştahsızlık ve benzeri belirtileri de olan bu hastalık kedilerde ölümcül sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu nedenle de kedinizin feline herpes ve feline calicivirus etkenlerinden uzak kalması gerekir. Bunu sağlayacak olan en iyi koruyucu ise aşıdır. Kedinizin karma aşılarını doğru zamanda yaptırırsanız kedi gribinden uzak kalmasını sağlamanız da mümkündür.

Kedi gribi özellikle de yavru kediler için ölümcül olabilir. Bu nedenle de burun akıntısını fark ettiğiniz zaman kedinizde farklı belirtiler olup olmadığını da kontrol etmeniz önemlidir. Bu takip sonrasında vakit kaybetmeden veteriner desteği alabilirsiniz. Bu sayede kısa sürede tedavi gerçekleştirilebilir.

Kedilerde Zatürreye Bağlı Burun Akıntısı

Kedilerin de zatürre olması mümkündür. Kandaki oksijenin azalmasına neden olabilen ve solunumda güçlük meydana getiren bu rahatsızlık oldukça tehlikeli olabilmektedir. Kedinizde solunum sırasında güçlük gözlemliyorsanız ve zatürre kaynaklı olabileceğini düşünüyorsanız vakit kaybetmeden veteriner desteği almanız tavsiye edilir.

Farklı belirtiler ile kendini gösteren zatürre hastalığı, kedinizin solunum güçlüğü yaşamasının yanı sıra burun akıntısı göstermesine de neden olmaktadır. Burun akıntısının yanı sıra farklı belirtiler de görüyorsanız kedinizin veteriner kontrollerini ihmal etmeyiniz.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap