Kediler İçin Zararlı Bitkiler Nelerdir?

Kediler için zararlı bitkiler vardır. Kedinizin evinizde baktığınız bitkileri yemek istemesi oldukça sıklıkla görülen bir durumdur. Kediler genellikle dışarıda olduğu gibi evde de çiçekleri ve bitkileri yeme eğilimi gösterebilirler. Bu durumda kediniz için zararlı olabilecek bitkileri onun erişemeyeceği alanlarda tutmak veya bu bitkileri eve hiç sokmamak gerekir.

Dışarıda genellikle çim yeme eğilimi gösteren kediler ev ortamında çiçeklerinizi, onların yapraklarını ya da baktığınız farklı bitkileri yeme eğilimi içinde olduklarında onlara engel olmanız kimi zaman hayati öneme sahiptir. Peki, kedilerden uzak tutulması gereken bitkiler nelerdir? Hangi bitkiler kediniz için zararlı olabilir?

Kediler İçin Zararlı Bitkiler Nelerdir?

Kedilerden uzak tutulması gereken bazı bitkiler mevcut. Çünkü bu bitkiler kimi zaman kediniz için zehirleyici olabilecek içeriklere sahiptir. Kedinizin bitkilerinizi yemeyi sevdiğini görürseniz onu bundan uzaklaştırın. Bitkilere onun erişemeyeceği alanlarda bakmanız ya da kedinizin yemesi için ona kedi çimi almanız iyi olur.

Kediler İçin Zararlı Bitkiler Zambakgiller

Kedinizin zambakgillerden olan bir bitkiyi tüketmesi çoğu zaman zehirleyici etki meydana getirebilir. Kedinizin çok fazla miktarda zambakgil familyasına ait bitki tüketmesi ve bunu düzenli olarak yapması; böbrek yetmezliği nedeni olabilir. Bunun yanı sıra bazı zambakgiller dilde tahrişe neden olabilir, kusma ve salya artışı ile de etkilerini gösterebilir.

Kedinizin Kuşkonmaz Tüketmesi

Kedilerin ve köpeklerin kuşkonmaz tüketmesi oldukça zararlı. Genellikle kusma ile kendini gösteren kuşkonmaz tüketimi, kedinizin çeşitli alerjik durumlar yaşamasına neden olur. Özellikle de alerjik dermatite neden olan kuşkonmazın evde kedinizin ulaşamayacağı bir alanda bulundurulması gerekir.

Sarmaşık ve Kediler

Evlerde dekor amacı ile sıklıkla kullanılan bitkilerden biri olan sarmaşığın kediniz tarafından tüketilmesi zehirleyici olabilir. Farklı pek çok sarmaşık türü mevcuttur ve bu türlerin tamamının zehirleyici bir toksik etkiye sahip olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle de yaşlı kediler tarafından tüketildiği zaman sarmaşığın ölümcül sonuçları olabileceğinin unutulmaması gerekir.

Kedilerin sarmaşık tüketmesi genellikle ciltte alerjik reaksiyona neden olur. Bu durumda kedinizde dermatit ve döküntü gözlemlenmesi mümkün olabilir. Ayrıca kusma, ateş, mide problemleri gibi farklı belirtiler ile kendini gösteren sarmaşık tüketimi kedinizin zehirlenmesine neden olabileceği için oldukça tehlikelidir. Kedinizin sarmaşık yediğini düşündüğünüz zaman veterinere başvurmanız gerekir.

Kediler İçin Zararlı Bitkiler: Difenbahya Tüketimi

Evlerde dekor amacı ile sıklıkla kullanılan bitkilerden biri olan difenbahya, kediniz için zehirlenme nedeni olabilir. Ayrıca difenbahyanın kediniz tarafından tüketilmesi durumunda dilde ve ağzının içinde tahrişin meydana gelmesi de mümkündür. Kedinizin yutma zorluğu yaşaması, dudaklarının şişmesi ve tahriş olması da difenbahya tüketimi sonrasında görülebilir.

Kedinizin ulaşamayacağı alanlarda bulundurmanız gereken difenbahya, kedilerde zehirleyici bir etki de gösterebilir. Bu nedenle de kedinizin difenbahya bitkisi tükettiğini düşünüyorsanız ve zehirlenme belirtileri görüyorsanız veterinere başvurmanız önemlidir.

Kedilere Zarar Verebilecek Kasımpatına Dikkat!

Kedinizin kasımpatı tüketmesinin yanı sıra, kimi durumlarda kasımpatı bitkisine dokunması bile ciddi alerjik reaksiyonların görülmesi neden olabilir. Tüketimi sonrasında ise kedinizde ciddi rahatsızlıkların meydana gelmesi mümkündür. Kasımpatına dokunan ve alerjik reaksiyon gösteren kedilerin bu bitkiyi tüketmesi durumunda zehirlenmesi, ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle de evde kasımpatı bitkiniz varsa bunu kedinizin asla erişemeyeceği bir alanda bulundurmanız çok önemlidir.

Tavşankulağı Bitkisi Kediler İçin Hayati Tehlikelere Yol Açabilir

Tavşankulağı bitkisinin kediler tarafından tüketimi sonucunda kedinizde kalp ritim bozukluklarının görülebilir. Kalp krizlerinin yaşanması ve kalp problemlerinin meydana gelmesi mümkündür. Bu problemler kimi zaman ölümcül bir etkiye sahip olabileceği için evde bir tavşankulağı bitkisi bulundurmak istememeniz mümkündür. Kedinizin bu bitkiden uzak kalması için evde onun erişemeyeceği bir alanda tavşankulağı bitkisi bakmanız gerekir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap