Yaşlı Kedi Sahiplenmenin Faydaları ve Zararları

Yaşlı kedi sahiplenmenin faydaları nelerdir? Yaşlı bir kedi sahiplenmek kimi zaman olumlu ve olumsuz şekillerde algılanabilir. Ancak yaşlı bir kedi sahiplenmenin faydaları ve zararları olabileceği unutulmamalıdır. Yavru bir kedi sahiplenerek onu büyütmek ve onun tüm gelişim evrelerinde yanında olmak birde; yaşlı bir kedi sahiplenerek daha az uğraşa sahip olmak. Kimi zaman kedi sahiplenmek isteyenlerin kafasını karıştırabilir. Bu durumda yaşlı bir kedi sahiplenmenin hem faydalarını hem de zararlarını bilmek, karar verme sürecini kolaylaştırabilir. Burada önemli olan, kedi sahiplenmek isteyenlerin beklentileridir.

Yavru kedi sahiplenme ve kedi sahiplenme ilanları için link’e tıklayabilirsiniz.

Yaşlı Kedi Sahiplenmenin Faydaları ve Zararları

Yaşlı bir kedi sahiplenmenin hem faydaları hem de zararları olabilir. Bu durum kimi zaman kedilerin mizacı ve sahip oldukları özellikleri ile ilgilidir. Kimi zaman da alışkanlıklarını şekillendirme ile ilgilidir. Bu durumlar tek başına da değerlendirilmemelidir. Örneğin yaşlı kedinin nereden sahiplenildiği de oldukça önemlidir. Kedi sahipleri genellikle değişen yaşam koşulları nedeniyle yetişkin ve yaşlı kedilerini sahiplendirmek isteyebilirler. Bu durumda farklı noktalara dikkat edilmesi gerekebilir. Ayrıca barınaklardan ve veterinerlerden de yetişkin ve yaşlı kediler sahiplenildiği zaman farklı durumlar ile karşılaşmak mümkün olur.

Yaşlı Kedi Sahiplenmenin Faydaları

Yaşlı bir kedi sahiplenmek, yavru bir kedi sahiplenmeye göre daha kolay olabilir. Yavru kediler çok daha fazla ilgi bekler, sürekli oyun oynamak ve ilgi görmek isterler. Yaşlı ve yetişkin kediler ise kendi isteklerine göre vakit geçirmekten hoşlanırlar. Bu nedenle de tüm gününü evde geçiremeyen kedi sahipleri için daha kolay bakım imkanı sunarlar.

Yaşlı kedilerin belli alışkanlıkları vardır. Ancak yavru kedilerin sıfırdan her alışkanlığı kazanması gerekir. Örneğin tuvalet eğitiminin, mama kaplarından; yeme eğitiminin, yatağına yatma ya da tırmalama tahtasına alışma süreçlerinin yavru kedilerde sağlanması sancılı süreçler olabilir. Bu dönemler he ne kadar keyifli olsa da yavru kediler örneğin tuvalet eğitimini alana kadar evdeki farklı bölgelere tuvaletlerini yaparak sahiplerini sinirlendirebilir. Yaşlı ve yetişkin kediler ise zaten bu eğitimlere sahip oldukları için bu tür problemler ile karşılaşmak mümkün olmaz. Bu nedenle de aslında bakımlarının daha zahmetsiz olduğu, eğitim süreçlerinin ise yavru kedilere göre daha az uğraştırıcı olduğunu söylemek mümkündür.

Yaşlı Kediler Yalnız Kaldıklarında Sıkılmazlar

Yaşlı kediler özellikle de tüm günü evde geçiremeyen kedi sahiplerinin rahatlıkla bakabileceği kedilerdir. Yavru kediler sürekli oyun ister, ilgi bekler. Yaşlı kediler ise evde kimse olmasa dahi tüm günlerini miskinlik ederek ya da kendi istediklerini yaparak neşe dolu şekilde geçirebilirler. Bu nedenle de sahiplerini akşam gördükleri zaman yanlarına kıvrılıp birlikte oturmak dahi istedikleri ilginin karşılanması için yeterli olabilir.

Yaşlı kediler çeşitli mizaç özelliklerine zaten sahip olan hayvanlardır. Örneğin yaramaz, uysal, saldırgan, tembel, oyuncu gibi çeşitli pek çok karakter özelliğini kazanmışlardır. Bu nedenle de yavru kediler gibi bir karakter gelişimi eğitimi verilmesi gerekmez. Onların mizaçlarının kedi sahiplenecek olan kişiler ile uyuşması yeterlidir.

Yaşlı Kedi Sahiplenmenin Zararları

Yaşlı kedi sahiplenmek kimi zaman çok daha zahmetsiz olsa da bazı durumlarda yaşlı kedilerin yavru kedilere göre daha zor olması da mümkündür. Örneğin yaşlı kedilerin gün içinde daha az aktiflik göstermesi, pek çok sağlık sorununu da beraberinde getirebilir. Bunlar çeşitli kemik ve eklem rahatsızlıkları, kalp rahatsızlıkları ya da solunum yolu problemleri olabileceği gibi bağışıklık sistemi zayıflayan yaşlı kedilerin pek çok hastalığa da daha açık hale gelmesi mümkündür. Bu nedenle de düzenli veteriner kontrolüne ihtiyaç duyarlar.

Yaşlı kedilerin çeşitli mizaç özelliklerine sahip olmasında dolayı kedi sahiplenen kişilerin kendi karakterine sahip bir kedi ile anlaşması her zaman kolay olmayabilir. Bu durumda kedinin karakter özelliklerine uygun hareket etmek gerekir.

Yaşlı kedilerin de yavru kedilerin de farklı özellikleri olsa da her ikisinin de sağladığı farklı bir dinamik vardır. Bu nedenle kedi sahiplenmek isteyenlerin aslında ne istediğini bilmesi gerekir. Bu şekilde yavru ya da yaşlı bir kediyi barınak, veteriner ya da sahibinden sahiplenmek de oldukça rahat atlatılacak bir süreç haline gelir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap