Kedilerde Karma Aşı Yan Etkileri Nelerdir?

Kedilerde Karma Aşı Yan Etkileri Nelerdir?

Kedilerde karma aşının yan etkileri bulunur. Kedilere yapılan mevcut aşılar vardır. Bu aşılar kedinin sağlığı için yapılır. Kedilerde karma aşı yapıldığı zamanda bazı yan etkiler oluşur. Karma aşının yan etkileri:

 • Yapılan aşı alanında kızarıklık olması
 • Aşı bölgesinde şişme
 • İştahsızlık problemi
 • Kedide kaşıntı olması
 • Yüksek ateş
 • Kusma sorunu
 • Hareketsiz olma
 • Sinirlilik ve kızgınlık
 • Kedinin ev içerisinde sürekli saklanması

Karma aşının bu tür yan etkileri oluşur. Karma aşı her kediye yapılması gereken aşı türüdür. Aşı olan kedilerde bahsedilen belirtiler yaşanabilir. Kedilerde aşı sonrası genellikle yüksek ateş, kusma gibi belirtiler yaşanır. Bahsedilen yan etkiler kedilerde yaklaşık 2 saat kadar sürede gözlemlenir. 2 saat sonrasında yan etki geçmeye başlar. Yan etki en fazla 1 günde sürebilir. 1 günden fazla yan etki sürmesi halinde kedinizi veterinere götürmelisiniz. Her kedide aşı sonrası yan etki oluşması normal bir durumdur. Ancak bu yan etkinin ne kadar sürdüğü de önemlidir. 1 günden fazla yan etki devam ediyorsa geç olmadan kedinizi veteriner hekimine götürerek muayene ettirmelisiniz. Karma aşı sonrası kedinizde hangi yan etkilerin oluştuğuna dikkat etmelisiniz. Bazı kedilerde aşı sonrası yan etki oluşmayabilir.

Kedilere Yapılan Karma Aşının Sağladığı Yararlar Nedir?

Kedilere yapılan karma aşının faydaları kapsamında en önemlisi kedinin sağlığını korumasıdır. Karma aşı 2 aylık olan her kediye uygulanır. Karma aşının yapılması için kedinin 2 aylık olma süresini doldurmuş olması gereklidir. Karma aşının kedi sağlığı için önemi büyüktür. Küçük yaşta olan kedilere uygulanmaya başlanır. Karma aşı ile kedilerin hasta olunması korunur. Aşıyı olan kedilerin hasta olunması engellenir. Uygulanan aşı ile birçok hastalık önlenir. Kedinin enfeksiyon, parazit gibi hastalıklara yakalanması engellenir. Karma aşı kedinin sağlığı açısından mutlaka düzenli olarak aksatılmadan uygulanması gereklidir. Kedinin sağlıklı olması için aşının aksatılmaması önemlidir. Karma aşı faydası birçok durumdan oluşur. Genellikle hastalıklardan korumak amacıyla yapılır. Kediye yapılan aşı ile çeşitli hastalıklara yakalanması önlenir. Aynı zamanda kedinin sağlıklı olması için yapılır. Karma aşısını düzenli olan kediler daha sağlıklı olur. Karma aşı aynı zamanda sağlığı büyük oranda etkileyen hastalıkları da engeller. Aşının etki etmesi ve fayda sağlaması için doğru ve düzenli olarak yapılması gereklidir. Ölümcül hastalıklar, nezle ve grip gibi hastalıklar, solunum yolu hastalıkları gibi birçok durumu önler niteliğe sahiptir. Hayvandan hayvana veya hayvandan insana bulaşan hastalıkları da önler.

Kedilere Karma Aşısı Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Kedilere karma aşısı yaptırmanın zorunluluğu bulunur. Kedi sağlığı için oldukça önemli bu aşının her kediye yaptırılması gereklidir. Karma aşının kediye sağladığı yararlar çok fazla olduğu için her kediye yapılması gereken temel aşılardan biridir. Temel ve zorunlu olan bu aşının zamanında uygun şekilde yapılması da gereklidir. Doğru zamanda yapılmayan ve doğru bir doz ile uygulanmayan aşı etki göstermez. Karma aşı birçok hastalığın oluşmasını engeller. Aynı zamanda kedinin daha sağlıklı olmasını sağlar. Bu nedenden dolayı kedi sahibi olan kişilerin karma aşıyı düzenli olarak yaptırması gereklidir. Kedilerde karma aşı aksatılmadan uygulanmalıdır. Yapılan karma aşı kedinin sağlığını koruyacaktır. Her kediye yapılması gereken zorunlu aşı özelliğini taşır. Aynı zamanda kedi için önemli olan en önemli aşılardan bir tanesidir. Çok fazla hastalığı engellediği için aşının aksatılması halinde kedinin birçok hastalığa yakalanmasına neden olur. Kedinizin sağlıklı olması için karma aşının mutlaka uygulanması gereklidir.

Kedilerde Karma Aşı Kaç Doz Olarak Uygulanır?

Kedilerde karma aşının uygulanma dozu 2 tanedir. Karma aşının uygulanma sıklığı değişiklik gösterir. Genel olarak karma aşının uygulanma dozu 2 tanedir. Kedilere uygulanan karma aşının eksiksiz şekilde uygulanması gereklidir. Kedilerde karma aşı olan kedilere etkisi çok fazladır. Sağlık açısından yararları ve etkisi büyük olan karma aşının dozlarının doğru şekilde uygulanması gereklidir. Doğru zamanda uygulanması da aşının etki göstermesi için önemlidir. Karma aşının etkili olmasında aşının doğru dozda yapılması ele alınır. Kedilere yapılan karma aşı 2 doz şeklinde uygulanır. 2 doz uygulanarak karma aşı tamamlanır. Dozun fazla veya az uygulanması halinde aşı etkisini kaybeder. Dozun doğru şekilde uygulanması gereklidir. Doğru şekilde uygulanan dozlar aynı zamanda doğru sürede uygulanmalıdır.

Kedilerde Karma Aşı Ne Zaman Yapılır?

Kedilerde karma aşının yapılma zamanı vardır. Karma aşı en az 2 aylık olan her kedide uygulanır. 2 ayını doldurmuş olan kedilerde düzenli olarak karma aşı uygulanır. Kedilerin aşılarını düzenli olarak uygulaması gereklidir. Aşının düzenli uygulanması ile etki göstermeye başlar. Karma aşının uygulandığı yaş grupları:

 • 8 ve 10 haftalık kediler
 • 10 ve 12 haftalık kediler
 • 1 yaş ve üzeri kediler

Bahsedilen tüm bu yaş gruplarına göre aşılar uygulanır. Her yıl düzenli olarak karma aşıları yapılır. 8 ve 12 haftalık arasında olan kedilerde yılda 2 kere karma aşısı uygulanır. 1 yaş ve üzeri olan kedilerde her sene 1 kere olmak üzere karma aşısı yapılır. Karma aşıları kedilerin yaş aralığına göre uygulama sıklığı değişir. Genellikle yılda 2 veya 1 kere olmak üzere uygulanır. Yavru ve yetişkin kedilerde aşıların uygulama sıklığı değişiklik gösterir. Yavru kedilerde yılda iki kez yetişkin kedilerde yılda bir kez olacak şekilde düzenlenir.

Kedilerde Karma Aşı Yan Etkileri Ne Kadar Sürer?

Kedilerde karma aşı yan etkileri sadece birkaç gün sürer. Kedilere yapılan karma aşılar önemli bir aşı olduğu bazı kedilerde yan etki oluşturur. Ancak bazı kedilerde hiçbir yan etki olmayabilir. Karma aşısı sağlık açısından rolü oldukça büyüktür. Kedileri ölümcül, grip ve nezne gibi hastalıklardan korur ve daha sağlıklı olmasını sağlar. Kedilerde aşı sonrası bazı yan etkiler oluşur. Bu yan etkiler en fazla 1 veya 2 gün sürer. Yan etkinin 2 günden fazla sürmesi halinde mutlaka veteriner hekime başvurmalısınız. Yan etkinin 1 veya 2 gün sürmesi normal bir durumdur. 2 veya daha fazla gün sürmesi durumunda başka sebepler oluşabilir.

Kedilerde Karma Aşısı Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Kedilerde karma aşısı sonrası kedi sahibi olan kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar bulunur. Aşı sonrası yapılması gerekenler:

 • Kedilere yapılan karma aşı sonrası kedinin sahibi yan etki olup olmadığını kontrol etmelidir. Kediyi 24 saat gözlemlemesi gereklidir.
 • Aşı olduktan sonra kediyi yanınızda tutun. Gün içerisinde kedinin yanından uzun süre ayrılmayın.
 • Aşı olduktan sonra kedide kusma, ishal ve ateş gibi belirtiler olup olmadığını kontrol edin. Bu belirtiler varsa kedinizi mutlaka veterinere götürün.
 • Kediniz aşı olduktan sonra bağışıklık sisteminin güçlenmesi için en sevdiği mama çeşitlerinden verin.
 • Aşı sonrası kedinizin su tüketmesini sağlayın. Ancak aşırı su tüketimi olmamasına dikkat edin.

Kediniz aşı olduktan sonra bahsedilen bu unsurları uygulayınız. Kedilerde karma aşı yan etkileri olup olmadığını da sürekli kontrol ediniz.

Ayrıca Bakınız: Kedilerde İshal Neden Olur?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap