Kedilerde Aşırı Salya Akıntısı Nedenleri Nelerdir?

Kedilerde aşırı salya akıntısı durumu gözlemlenebilir. Bunun farklı nedenleri mevcuttur. Özellikle ağız içi yaralanmalar, ağız ve diş problemleri aşırı salya akıntısına neden olmaktadır. Bunları önlemek için ağız ve diş temizliğine dikkat etmek oldukça önemlidir. Ayrıca kedinizin ulaşabileceği alanlarda yutabileceği ya da ağız içine hasar verebileceği cisimleri bulundurmamanız gerekir. Bu sayede onu yaralanmalardan korumanız da mümkün olabilir. Ancak ağız içi yaralanmalar yalnızca yabancı cisimlerden kaynaklanmaz. Bu nedenle aşırı salya durumunun tespit edilmesi için veteriner desteği almak oldukça önemlidir. Peki, kedilerde aşırı salya akıntısı nedenleri nelerdir? Aşırı salya akıntısı neden kaynaklanır?

Kedilerde Aşırı Salya Akıntısı Nedenleri Nelerdir?

Kedilerde aşırı salya akıntısı yaşanması genellikle yaralanmalara ya da çeşitli sağlık problemlerine bağlı olabilir. Bunların tespiti için kedinizin veteriner kontrolüne gitmesi önemlidir. Ağız içi yaralanmalar ya da enfeksiyonlar veteriner tarafından kolaylıkla tespit edilebilir. Bunların yanı sıra görülen farklı durumların tespiti de veteriner tarafından kısa sürede sağlanabilmektedir.

Kedilerde Yabancı Cisimlerden Kaynaklanan Salya Akıntısı

Kedilerin ağızlarına aldığı yabancı cisimler aşırı salya akıntısına neden olabilir. Genellikle kesici ve hasar verici parçalara sahip olan cisimler ağız içi yaralanmalara neden olur. Bu yaralanmaların kanaması geçtiği zaman dahi aşırı salya akıntısı gözlemlenmesi olasıdır. Ayrıca kedinizin yememesi gereken yabancı nesneleri yemesi durumda da salya akması görülür. Bunun nedeni de kusma isteğidir. Kedinizin kusma refleksi göstereceği bir yabancı cisim yutması durumunda çok fazla salya akıtması görülür. Sonrasında kusması gözlemlenebilir.

Yabancı cisimler kedinizin ağız içinde yaralanmalara neden olmakla kalmaz. Bunun yanı sıra dişlerinin kırılmasına ya da boğazlarında ciddi yaralanmalarının meydana gelmesine de neden olabilir. Bu nedenle de kedinizin yutabileceği ya da ağzına alabileceği keskin ve zarar verici cisimlerin onun ulaşabileceği alanlarda bulunmaması gerekir.

Kedilerde Salyaya Neden Olan Diş Eti Problemleri

Kedilerde diş ve diş eti problemlerine rastlanılabilir. Diş ve diş eti problemleri de kedilerde aşırı salya akıntısına neden olmaktadır. Özellikle de enfeksiyonlar, iltihaplanmalar, diş çürükleri ve diş etlerinde meydana gelen yaralanmalar salya akıntısını ortaya çıkarır. Bu durumlar yetersiz ağız ve diş bakımı nedeniyle görülür. Bunun yanı sıra kedinizin yeterli beslenmemesi, düzenli bakımının sağlanmaması, sert yiyecekler yemesi de diş ve diş eti rahatsızlıklarını ortaya çıkarabilmektedir.

Kedilerin kemik yemesi kimi zaman doğru sanılıyor. Ancak diş kırıklarının, diş eti yaralanmalarının ve ciddi ağız içi rahatsızlıkların meydana gelmesinde kemik tüketimi de rol oynayabilir. Bu nedenle de kedinize mümkün olduğunca kemik gibi sert tüketim ürünlerini vermekten kaçının. Ayrıca ağız bakımını da düzenli ve özenli şekilde yaparak onun sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Kedilerde Enfeksiyonlar ve Salya

Kedilerin diş etlerinde, ağız içindeki farklı noktalarda iltihaplanmaların ve enfeksiyonların meydana gelmesi görülebilir. Kedilerin her yeri yalaması, dışarıda dolaşması ve evdeki farklı alanları yalaması da bu enfeksiyonlar için bir neden olabilir. Ayrıca kedinizin yediği yiyecekler, çeşitli hastalıklar ve yetersiz beslenmesi de enfeksiyonları tetikleyebilir. Kedinizin ağız ve diş bakımını doğru ve düzenli şekilde yapmamanız da enfeksiyonlara yol açar. Bu sebeple de kedinizin ağız ve diş bakımını düzenli şekilde ve doğru ürünler ile yapmanız önerilir.

Enfeksiyon durumunda kedinizin ağzının için iltihaplanmalar meydana gelir. Buna ek olarak aşırı salya akıntısı ve ağız içi yaralar da görülebilmektedir. Kedinizde bu problemleri gözlemlerseniz enfeksiyonların ortadan kaldırılması için veteriner desteği almanız gerekir. Veteriner desteği alınmadığı zaman enfeksiyonlar önemli ölçüde ilerleyerek kedinizin sağlığını etkiler.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap