Kedilerde Halsizlik: Kediler Neden Halsiz Görünür

Kedilerde halsizlik meydana gelmesinin farklı pek çok nedeni olabilir. Bu nedenler kimi zaman psikolojik kimi zaman fiziksel rahatsızlığa dayanıyor olabilir. Bu nedenle de kedinizde farklı fiziksel belirtiler gördüğünüz zaman da halsizlik konusunda veterinerinize danışmanız gerekebilir. Ancak kedinizin psikolojik nedenlere bağlı şekilde halsizlik göstermesi de mümkün olduğu için farklı belirtileri gün içinde izlemeniz gerekir. Bu sayede doğru tanının koyulması konusunda veterinerinize destek olmanız da mümkün olabilir. Peki, kedilerde halsizlik nedenleri nelerdir? Hangi durumlarda kedilerde halsizlik gözlemlenebilir?

Kedilerin Halsizlik Nedenleri Nelerdir?

Kedilerde görülen halsizliğin pek çok fiziksel ve psikolojik nedeni olabilir. Kedileri kimi zaman yalnızca canları sıkkın olduğu için dahi halsizlik göstermesi mümkündür. Ancak bazı durumlarda kedinizin olası hastalıkları nedeniyle kısa sürede veteriner desteği almanız tavsiye edilir.

Kedilerde Halsizlik: Psikolojik Nedenlere Bağlı Halsizlik

Kedinizin psikolojik pek çok nedene bağlı şekilde halsizlik göstermesi olasıdır. Özellikle de depresyonda olan ya da kıskançlık gibi problemler yaşayan kediler halsizlik gösterir. Sahibinden uzun süre ayrı kalan, evde uzun süre tek başına kalan, sahibinden gerekli ilgiyi göremeyen ya da evde farklı kediler ile birlikte yaşayan kedilerde bu sorunlar sıklıkla gözlemlenebilir.

Kedilerde depresyona sıklıkla rastlanmaktadır. Depresyonun en temel belirtilerinden biri de aslında halsizlik, iştahsızlık ve benzeri temelde fiziksel nedenlere bağlı olmayan sorunlardır. Bu sorunlar görüldüğü zaman kedinizin depresyonda olabileceği söylenebilir. Bununla birlikte agresiflik, kaçma ya da saklanma ve benzeri pek çok belirti de gözlemlenebilir. Bu nedenle de görülen belirtiler takip edilerek veterineriniz tarafından bir teşhis koyulması mümkündür.

Kedilerde Hastalıklara Bağlı Halsizlik

Kedinizin pek çok hastalık nedeniyle halsizlik yaşaması olasıdır. Parazitler, enfeksiyonlar, çeşitli kalp hastalıkları ve daha pek çoğu kedilerde halsizliğin oluşmasına neden olabilir. Bu durumda da halsizliğe ek olarak çok daha ciddi sağlık problemlerinin gözlemlenmesi olası hale gelir. Bu sağlık problemleri genellikle dışkılamada yaşanan rahatsızlıklar, ağrılar, iştahsızlık, kusma, ateş ve benzeri farklı belirtiler olabilir. Ancak elbette ki her hastalığın belirtisinin de değişiklik gösterebildiğini söylemek mümkündür.

Kedilerin yaşadıkları rahatsızlıkların tespit edilmesi ve sonrasında tedavi edilmesi halsizliğin ortadan kaldırılmasını sağlayabilir. Yani aslında halsizliğin ortadan kaldırılması için kedinizin sahip olduğu temel hastalığın tespit edilmesi gereklidir. Bu durumda yapılması gereken veteriner tarafından fiziki muayenenin sağlanmasıdır. Sonrasında mevcut hastalık belirlenerek tedavi sürecine başlanabilir.

Kedilerde Beslenme Düzenlerinin Yetersizliği

Kedilerin beslenme düzenlerinin ve beslenme içeriklerinin yetersiz ve dengesiz olması da halsizlik meydana getirebilir. Kedilerin gün içinde alması gereken protein, karbonhidrat ve yağ miktarının sabit olması gerekir. Aksi takdirde metabolizmaları zayıf düşebilir. Buna bağlı olarak da kedinizin yeterli enerji almaması görülebilir. Yeterli enerjiye sahip olmayan kedinizin halsizlik göstermesi söz konusudur.

Doğru mamayı tercih etmek ve doğru miktarda, gerekli zamanlarda vermek kedinizin halsizlik durumunu ortadan kaldırmak için yeterli olabilir. Bu sebeple de veterineriniz ile kedinize uygun olacak bir beslenme programı hazırlamanız olasıdır. Bu beslenme programı kedinizin günlük enerji ve besin içeriği ihtiyacına uygun şekilde düzenlenir ve bu sayede de yeterli, dengeli şekilde beslenmek mümkün olabilir.

Yeterli ve dengeli beslenmeyen kedilerin metabolizmaları güç kaybeder. Buna bağlı şekilde de pek çok hastalığa çok daha açık hale gelirler. Aslında kedilerin yetersiz beslenmeleri, hiçbir hastalık olmasa dahi halsizlik için yeterli bir neden olabilir. Bu sorunu en sık yaşayan kediler sokak kedileridir. Bu nedenle de sokak kedilerinin çoğu zaman hasta gibi ve halsiz görünmesi mümkündür. Doğru ve yeterli beslenmemeye bağlı olabilen bu durumun ortadan kaldırılması için mama içeriğine dikkat edilmesi gereklidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap