Kısırlaştırılmış Kedi Maması Nedir? Ne Kadar Önemlidir?

kısırlaştırılmış kedi maması

Kedilerin farklı yaş, kilo, hastalık ve benzeri durumlar için özel mamalar tüketmeleri mümkündür. Kısırlaştırılmış kedi mamaları da aslında tam olarak bu noktada kısırlaştırılmış olan kedilerin tüketmesi gereken mamalardan biri olarak görülebilir. Kedilerin ihtiyaç duyabileceği besinlere göre farklı içeriklere sahip olan kedi mamalarının her biri farklı içerikleri ve besleyici ürünleri ile kedilerin düzenli ve uygun şekilde beslenmesini sağlar. Peki, kısırlaştırılmış kedi maması nedir? Neden kısırlaştırılmış kedi maması tercih edilebilir?

Kısırlaştırılmış Kedi Maması Tüketimi Neden Önemlidir?

Kısırlaştırılmış kedi mamalarının tüketilmesi, kısırlaştırılmış kedilerin sağlıklarının desteklenmesi için oldukça önemlidir. Farklı mamaların tüketimi kedilerin farklı açılardan desteklenmesini sağladığı için kısırlaştırılmış kediler buna uygun mamaları tercih edebilir.

Özellikle de erkek kedilerde görülebilen taş oluşumu problemi, kısırlaştırma sonrasında yaygınlaşabilir. Kısırlaştırılmış kediler için özel olarak üretilen mamalar ise bu durumların önüne geçmek için özel içeriklere sahiptir. Mesane taşı oluşumunun engellenmesine, onarıcı ve düzenleyici şekilde görev görmesine bakıldığı zaman kısırlaştırılmış kedi mamalarının tercih edilmesi aslında kedinizin sağlıklı ve dengeli şekilde beslenmesi açısından oldukça önemlidir. Kedinizin metabolizmasının düzenlenmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi için bu mamalar farklı ve besleyici içeriklere sahiptir.

Kısırlaştırılmış kedi mamalarının en önemli özelliği, sindirimlerinin kolay oluşudur. Bu nedenle de diğer mamalara göre daha kolay sindirilebilecek malzemeler tercih edilir. Bu mamalar ayrıca içeriğinde yer alan vitamin ve mineraller ile kısırlaştırılmış kedinizin metabolizmasını da destekler.

Kısırlaştırılmış Kediler İçin Neden Farklı Mama Seçilir

Kısırlaştırılmış kedi mamalarının yağ oranları genel anlamda klasik kedi mamalarına göre yarı yarıya daha düşüktür. Bunun temel nedeni de kedinizin kısırlaştırma sonrasında çok daha fazla mama yemek istemesidir. Çok fazla mama yemek isteyen kedinizin sürekli olarak yağ içeriği yüksek mamasını tüketmesi ise kısa zamanda farklı pek çok rahatsızlığa sahip olması anlamına gelebilir. Bu nedenle de kısırlaştırma işlemi sonrasında belli bir süreliğine de olsa kedinizin sağlığını korumak için kısırlaştırılmış kedi maması tüketimini tercih etmeniz daha faydalı olacaktır.

Yağ oranı kısırlaştırılmış kedi mamalarında göre iki kat daha fazla olabilen normal mamaların kısırlaştırma sonrasında tüketimi kedilerde obezite ve benzeri hastalıklara neden olabilir. Kedilerin kısırlaştırma sonrasında aşırı kilo almasının temel nedenlerinden biri olan kısırlaştırılmış kedi mamasının tüketilmemesi, kedilerin sağlıksız şekilde kilo almasına neden olur. Bu durumda yüksek yağ tüketen kediniz tüm günü miskin şekilde geçiriyorsa sağlığı açısından çok daha zararlı olduğunu söylemek mümkündür.

Kısırlaştırılmış kedi mamalarının içeriği, klasik kedi mamalarından farklı olabilir. Vitamin ve mineral desteği açısından daha besleyici olan kısırlaştırılmış kedi mamaları kedinizin sağlığının desteklenmesine katkı sağlar. Bu sayede metabolizma düzenlenebilir, kedinizin bağışıklık sistemi de güçlenebilir.

Kısırlaştırılmış Kedi Maması Seçimi Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kısırlaştırılmış kedi maması seçimi sırasında mamanın yağ oranı, protein ve karbonhidrat miktarı oldukça büyük öneme sahiptir. Bunun yanı sıra kedinizin gün içindeki aktifliğinin ne düzeyde olduğu da mama seçiminde etkili olabilir. Ayrıca kedinizin damak tadına uygun olan mamayı tercih etmeniz, yeni mamasına kısa sürede alışmasını sağlayacaktır.

Bazı durumlarda kediler yeni bir mamaya alışmakta ciddi zorluk yaşayabilirler. Bu tür durumlar ile karşılaşıldığı zaman kedinizin yeni mamaya alışması için eski mama ile yeni mamayı bir süre karıştırarak vermeniz mümkündür. Sonrasında ise eski mamasının miktarını azaltarak yeni mamaya tamamıyla geçiş yapmanız mümkündür.

Kısırlaştırılmış kedinize kedi maması seçerken veteriner tavsiyesi alabilir, onun için en sağlıklı mamanın hangisi olduğunu ırkına, yaşına, kilosuna ve aktiflik düzeyine göre detaylı şekilde öğrenebilirsiniz. Her kedinin ihtiyaç duyabileceği mamalar farklı olduğu için kedinize piyasadaki herhangi bir kısırlaştırılmış kedi mamasını almanız kimi durumda pek yarar sağlamayabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap