Yavru Kediler Neden Sürekli Miyavlar?

Yavru Kediler Neden Sürekli Miyavlar

Kedilerin miyavlamasının farklı anlamları olabilmektedir. Bazen kediniz hasta olduğu için, canı sıkıldığı için, sizden ilgi görmek istediği için ya da pek çok farklı sebepten dolayı miyavlayabilir. Eğer herhangi bir hastalığı yoksa kedinizle ilgilenmeniz ve ne istediğini anlamanız genellikle miyavlamasının da sonlanmasına katkı sağlayacaktır. Özellikle de yavru kediler geceleri sürekli olarak miyavlama davranışı gösterirler. Bu davranış genellikle uyku düzenine alışma süreci içinde gözlemlenmektedir. Peki, yavru kediler neden sürekli miyavlar? Yavru kedinizin miyavlamasının nedeni ne olabilir?

Yavru Kediler Neden Sürekli Miyavlar?

Yavru kedilerin sürekli olarak miyavlaması mümkündür. Bu genellikle farklı isteklerini belirtmek için yaptıkları bir davranıştır. Yani aslında bir nevi sizinle iletişim kurmaya çalışırlar. Bu durumda kedinizin ne istediğini doğru şekilde anlamak için onun beden dilini iyi şekilde anlamanız önemlidir.

Bazı durumlarda kedilerin hastalıklarını belirtmek için de miyavlaması mümkündür. Bu tür durumlarda ağrı ya da acı belirtileri gösteren kedinizin rahatsızlığının kısa sürede tedavi edilmesi için veteriner desteği alınması gereklidir. Bu miyavlama türü genellikle sancılı bir miyavlama olduğu için istek ya da ilgi gösteren miyavlamadan farklıdır.

Uyku Düzenine Alışma

Yavru kediniz evinize yeni geldiyse ve henüz geceleri belli saatlerde uyuyacağının bilincinde değilse geceleri miyavlar. Bu miyavlama ile sizi gece boyunca uyutmaması mümkündür. İlerleyen dönemde ise gündüzleri oyun oynayan ve yorulan kediniz geceleri uyuma alışkanlığı kazanabilir.

Kediniz yeni evine alışana ve uyku düzenini oturtana kadar miyavlayabilir. Bu miyavlamalar uzun süre devam edebilir ve siz onunla ilgilenene ya da onu sakinleştirene kadar devam edebilir. Genellikle gece uyumaya alışkın olmayan kedilerde gece boyunca miyavlama görülmesi mümkündür. Bu nedenle de yavru kedinizin uyku düzenini alışması için ona zaman tanıyın ve onunla ilgilenin.

İstekleri Belirtmek İçin Miyavlama

Yavru kediniz pek çok isteğini dile getirmek için miyavlayabilir. Özellikle de acıktığında ya da susadığında mama kaplarının yerini tam olarak bilmiyorsa miyavlaması mümkündür. Bu davranışı her acıktığında ya da susadığında gösterebilir.

Kedinizin oyun oynamak istemesi de miyavlamasına neden olabilir. Oyuncu bir kediniz varsa onunla oynamadığınız zaman ya da oyuncaklarını ortada göremediği zaman sürekli olarak miyavlayabilir. Bu durumda onunla oyun oynayarak miyavlamasını önleyebilirsiniz.

Yavru kediler ilgi isterler. Bu nedenle de sürekli miyavlamaları mümkündür. Onu sevmenizi, onunla vakit geçirmenizi isteyen kediniz miyavlayarak ilgi isteğini dile getirebilir. Yalnızca onun yanına oturmanız bile ilgi isteğinin karşılanmasına yardım olabilecektir. Özellikle de gece saatlerinde siz uyurken sürekli olarak miyavlayan kedinizin gece ilgi beklediği, sizi görmek istediği durumlar olabilir. Kediniz bazı durumlarda gece korkabilir. Yeni geldiği evi ona yabancı gelebilir ve bu ortamda uyandığı zaman kendini güvende hissetmediği için miyavlaması mümkündür. İlk dönemlerde geceleri onu yatıştırmak için uyanmanız mümkündür.

Miyavlamalar Bir Hastalık İşareti Olabilir

Kediniz hiç durmadan miyavlıyorsa ve bu miyavlama adeta acı dolu bir şekilde geliyorsa kedinizin ağrısı ya da acısı olduğunu söylemek mümkündür. Bu durumda kedinizin herhangi bir yerinde kesik, çizik gibi dışarıdan görülebilen rahatsızlık olup olmadığını kontrol edin. Sonrasında veterinere danışarak mevcut bir rahatsızlığı olup olmadığını öğrenin.

Bazı durumlarda eklem ağrıları, karın ağrıları, kas ve kemik ağrıları ya da çeşitli hastalıklar kedilerin kendilerini rahatsız ve kötü hissetmesine neden olabilir. Bu durumda kedinizi veteriner kontrolüne götürerek herhangi bir rahatsızlığı olup olmadığını öğrenmeniz aslında miyavlamasının da azalmasına yardımcı olacaktır. Bu da ağrısı ya da acısının azalması anlamına gelir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap