Kedilerin Sevmediği Kokular Nelerdir?

Kedilerin sevmediği kokular çeşitlidir. Bu kokular onları rahatsız eder ya da onlarda çeşitli alerjilerin meydana gelmesine neden olur. Bu durumda kedinizin bu kokulardan uzak kalmasını sağlamanız, onun sağlığı için de oldukça önemlidir. Çeşitli kimyasal kokular, yemek kokuları, parfümler ve daha pek çok koku kedilerin rahatsızlığına sebebiyet verir. Bu durumlardan uzak kalmak için kedinizin hoşlanmadığı kokuları bilmeniz önemlidir. Bu sayede hem kedinizin kokular nedeniyle agresifleşmesini önlersiniz hem de sağlığını koruyabilirsiniz. Peki, kediler hangi kokulardan hoşlanmıyor Kedilerin sevmediği kokular nelerdir? Kediler hangi kokuları sevmez, gelin tüylü dostlarımızın sevmediği kokulara bakalım.

Kedilerin Sevmediği Kokular

Kediler Hangi kokuları sevmez? Kedilerin hoşlanmadığı kokular genel olarak güçlü kokulara sahip olan ürünlerdir. Bu ürünler kedilerde tiksinti meydana getirir. Güçlü kokuların kedilerin belli alanlardan uzak kalması için kullanımı da mümkündür. Bu kokular kedinizin özellikle de evdeki bitkilerden uzak kalması için bir kovucu olarak kullanabilirsiniz. Ancak kimi kokular onların sağlığı için de tehlikeli olabileceği için özellikle de kimyasal kokulardan kedileri uzak tutmak gerekir. 

Kediler Kimyasal Kokuları Sevmez

Kedilerin kimyasal kokulardan hoşlanmamasının nedeni gayet açıktır. Özellikle de çamaşır suyu, yoğun deterjan kokuları ve farklı kimyasal kokular hem alerjilere hem de astım ve benzeri rahatsızlıklara neden olur. Bu kokulardan hoşlanmayan kedilerin sağlığı için kimyasal kokuya sahip olan ürünleri onların eşyalarında ve gezdiği alanlarda kullanmamak gerekir.

Kokusuz çamaşır sularını, deterjan ve benzeri ürünleri tercih ederek kedinizin sağlığını koruyabilirsiniz. Astım, alerji ve benzeri solunum rahatsızlıklarından uzak olmak için kedinizin eşyalarında yoğun kokuya sahip kimyasal içerikli bu ürünleri kullanmamanız tavsiye ediyoruz. Sevmedikleri kokulardan uzak durma eğiliminde olan kediler yoğun kokuları aldıkları zaman bu alanlara yaklaşmak istemeyebilirler. 

Kediler Sirke Kokusunu Sevmez

Kedilerin özellikle de sirke kokusundan hoşlanmadığı bilinmektedir. Sirke özellikle de bitkilerden uzak durmasını istediğiniz kediler için birer kovucu olarak kullanabilirsiniz. Çiçeklere zarar vermeyen ancak kedinizin sevmediği bu ürün, çiçeklere su ile karıştırılıp sıkıldığı zaman kedilerin yaklaşmasını engeller. 

Kedinizin sağlığına hiçbir olumsuz etkisi olmayan sirke, kedilerin yaklaşması istenilmeyen alanlarda kullanılabilmektedir. Bu kokudan hoşlanmayan kediler, sirke kokusu aldıkları alanlardan uzak durma eğilimi göstereceklerdir. Olumsuz etkiye sahip olmayan sirke, keskin kokusu nedeniyle kediler tarafından sevilmeyen kokular arasında yer alır. 

Kediniz Sarımsak Kokusundan Hoşlanmıyor mu?

Kedilerin genel olarak yoğun kokulu ürünlerden hoşlanmadığı bilinmektedir. Sarımsak da tıpkı sirke gibi yoğun kokuya sahip olan bir üründür. Bu ürün de kedileri kaçıran bir ürün olduğu için ev içinde uzak durulması gereken alanlarda tercih edilebilmektedir. Evinizin sarımsak kokmasını istemiyorsanız farklı ürünleri tercih etmeniz de mümkündür. 

Kedilerin sarımsaklı içeriğe sahip ürünlerden uzak kalması da gerekir. Sarımsak kedinizin sağlığı için de olumsuz etkilere sahip olabileceği için evde hazırladığınız mamalarda da sarımsak içeriğine yer vermemeniz tavsiye edilir. Bu ürünün kokusunu alan kedinizin yemek yenen alandan uzaklaşması ve sarımsak kokusu aldığı alanlara yaklaşmaması olasıdır. 

Kediler Turunçgillerin Kokusundan Hoşlanmaz

Kediler turunçgillerin kokusunu pek sevmezler. Özellikle de turunçgillerin yağlarını ve kabuklarının kokusunu sevmeyen kediler bu kokuyu aldıkları alanlara yaklaşmak istemezler. Turunçgil uçucu yağlarını evde kedinizin yaklaşmasını istemediğiniz alanlarda kullanabilirsiniz. Bu yağların kedinizin solunumu ya da sağlığı için bir zararı olmadığı için solunması herhangi bir yan etkiye sahip değildir.

Kediler turunçgil içeriğine sahip besinleri de tüketmek istemeyebilir. Bu içerikler kedi mamalarında yer aldığı zaman kedilerin tüketmek istememesi de görülebilir. Bu nedenle kedinizde vereceğiniz mamaların içeriğine dikkat etmeniz, onların beslenme düzeni için de önemlidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap