Kedilerde Karın Şişliği Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Kedilerde Karın Şişliği Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Kedilerde karın şişkinliği belirtisi olan hastalıklar şunlar olabilmektedir:

  • Obezite: Kedilerde karın şişkinliğinin sebeplerinden birisi obezitedir. Kediler için ciddi bir problemdir. Aşırı kiloya bağlı olarak obezite olması halinde kedilerin karınlarında yağ birikmesi gerçekleşir. Böylece karın şiş ve gergin bir yapıya dönüşür.
  • Diyabet: Kedilerde şeker hastalığı da karın şişkinliğine sebep olabilmektedir. Kiloya bağlı diyabet görülebildiği gibi diyabete bağlı kilo alma da söz konusudur. Her iki durumda da kedilerde karın şişliği görülür.
  • FIP: Kedilerde görülen FIP hastalığının en önemli semptomları arasında karın şişliği yer almaktadır. FIP, Feline coronavirüse bağlı olarak gelişen bir viral enfeksiyon hastalığıdır. Kedilerde oldukça fazla görülen bu hastalık, öldürücü sonuçlara kadar gidebilmektedir. Bundan dolayı kedinizde karın şişliği fark ettiğinizde mutlaka veteriner hekiminize danışmalısınız.
  • İç Parazit: Kedilerde karın şişliğine sebep olan iç parazitler, bağırsak kurtları ve protozoa olarak ikiye ayrılır. Özellikle de yavru kedilerde daha fazla görülen iç parazitler, kirli yemek ve su kaplarından bulaşabilmektedir.
  • Karın İçi Tümörleri: Karın içi tümörden dolayı karında şişlik oluşabilmektedir. Bir kanser türü olarak bilinen bu hastalık pek çok sebepten dolayı meydana gelebilir.
  • Asites: Bazı nedenlerden dolayı görülen karında sıvı birikmesidir. Karında biriken sıvı, karında bir şişlik oluşturur. Böylece bir şişlik gördüğünüz zaman veteriner hekiminize başvurmanız gerekir.
  • Cushing Sendromu: Cushing Sendromu, adrenalin bezinin gereğinden fazla kortizol salgılaması sonucunda görülen bir hastalıktır. Hastalığın nadir semptomlarından birisi, karında şişlik görülmesidir. Genel olarak dişi ve orta yaşlı kedilerde görülen bir hastalıktır. Diyabet ile de ortaya çıkabilir.
  • Sindirim Sistemi Hastalıkları: Sindirim sisteminde meydana gelen hastalıklar da karında şişliğe sebep olur. Sindirim sistemi hastalıklarından biri olan sindirim sistemi tıkanıklıkları, kedilerde bu duruma yol açabilir.
  • Kabızlık: Kedilerde kabızlığın nedenleri oldukça çeşitlidir. Ancak en yaygın sebepleri arasında yediği besinlerden kaynaklanması bulunur. Kabızlık olması halinde dışkı vücutta kalır ve buna bağlı karında şişkinlik meydana gelir.

Kedilerde Şüpheli Karın Şişliğine Nasıl Tanı Konur?

Kedilerde karın şişliğine tanı konması için veteriner hekim detaylı bir fiziksel muayene gerçekleştirmelidir. Şüpheli bir şişlik fark edildiği zaman hemen veteriner hekiminize danışmanız gerekmektedir. Fiziksel muayene sırasında kedinin kalbi ve ciğerleri dinlenir. Karın bölgesi kontrol edilir. Detaylı bir fiziksel muayene sonucunda eğer ki varsa kalp hastalıkları, organ büyümeleri, karında kitle bulunması, sıvı birikimi, gaz ya da diğer anormal durumlar fark edilebilir. Veteriner hekim, kedilerde karın şişliğine tanı koyabilmek için bazı durumlarda test ve tahlile de başvurabilir. Genellikle tam kan sayımı, ultrason ve idrar tahlili gibi çeşitli yöntemlere başvurulur. Bu basit testler ile kedinin genel sağlık durumu hakkında kolay bir şekilde bilgi sahibi olunabilir.

Yavru Kedilerde Neden Karın Şişliği Görülür?

Yavru kedilerde karın şişliğinin görülmesine sebep olan pek çok durum söz konusudur. Bunlardan ilki dengeli ve yeterli beslenememeden kaynaklanmaktadır. Yetersiz beslenme olduğunda yavru kedilerde şişlik yaşanması mümkündür. Yanlış beslenmeye bağlı olarak karın şişliği ise kediler için uygun olmayan gıdaların tüketilmesi hakinde oluşabilir. Yavru kedilerde karın şişliğine neden olan en basit ve temel besin hayvansal süttür. Laktoz toleransı olmayan kediler süt tüketirlerse, birçok sağlık sorunu ile beraber karın şişliği şikâyeti meydana gelebilir. Yavru kedilerde karın şişliğine sebep olan bir diğer durum ise gaz problemidir. Yetişkin kedilerde de sık sık karın şişliğine neden olan gaz problemi görülür ve bu problemin temel sebebi beslenmedir. Bazı gıdalar, özellikle yavru kedilerde gaz sorunlarına bağlı karında şişlik meydana getirir. Yavru kedilerde en fazla karın şişliğine neden olan durum ise iç parazitlerdir.

Kedilerde Karın Şişkinliği Nasıl Anlaşılmaktadır?

Kedilerde karın şişkinliğinin anlaşılması oldukça kolaydır. Kedilerde karın şişliği olarak bilinen abdominal genişleme, kedinin karnının normale kıyasla daha büyük ve şişkin olması demektir. Karında şişlik olması halinde kedinin karın bölgesinde fark edilebilir seviyede bir şişlik, genişleme, büyüme ve vücudun dış çizgisinin de dışında bir şişlik görülmektedir. Kedinin karın bölgesinde bir şişlik olması halinde gözle fark edilebilir. Bir kedinin karnında şişlik olduğunu anlamak adına kedi düzenli olarak takip edilmelidir. Aynı zamanda herhangi bir şüphe yaşanması halinde veteriner hekiminize danışmanız son derece önemlidir.

Kedilerde Gaz Şişkinliğinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kedilerde gaz şişkinliğinin tedavisi genel olarak kedinin gaz çıkarması ile kendiliğinden geçmektedir. Kedilerde gaz problemlerine bağlı karın şişkinliği gözlenebilir. Bu durumun temel nedeni ise genel anlamda yanlış beslenmedir. Bazı gıdaların tüketilmesi, kedilerde gaz problemine sebep olur. Kedilerde gaz şişkinliğine en fazla sebep olan besin, hayvansal süttür. Kediniz gazdan dolayı karın şişliği sorununu sık sık yaşıyorsa mamasını değiştirebilir, beslenme düzenini değiştirebilir ya da daha fazla egzersiz yapmasını sağlayabilirsiniz. Kedilerde gaz şişliği genel olarak kendiliğine geçer ve bu durum normal karşılanır.

Kedilerde Karın Şişliği Nasıl Tedavi Edilir?

Kedilerde karın şişliğinin tedavisi için öncelikle karın şişliğinin altında yatan sebebi bulmak gerekmektedir. Altta yatan neden bir hastalık ise bu şişlikler genellikle hastalığın tedavi edilmesi ile geçmektedir. Obezite kaynaklı olan şişliklerde kedinin kilo vermesi gerekir. Beslenme düzeninde bir değişiklik yapılacaksa mutlaka veteriner hekiminize danışarak detaylı bir şekilde açıklamanız gerekir.

Ayrıca Bakınız: Kedilerde Kalp Üfürümü Belirtileri Nelerdir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap