Kedilerin Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Kedilerin fotoğrafları ve sevimli bir kedi pozu paha biçilemez değerlikte olabilir. Her kedi sahibi kedisinin sevimli bir fotoğrafı olsun ister. Sosyal medyada paylaşmak, anı olarak saklamak ve bastırmak tercih edilebilir. Kedi fotoğrafları bir profesyonel makinesi ile çekilebileceği gibi bir cep telefonuyla da çekilebilir. Önemli olan doğru ipuçlarını kullanabilmektir. Bu sayede herkes kedi fotoğrafçılığı yapabilir ve kedi fotoğrafları çekebilir.

Kedilerin Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Bir akıllı telefon ya da fotoğraf makinesi kullanıyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken nokta flaşı kapatmanızdır. Doğrudan uygulanan flaş, çekici olmayan ve sert bir fotoğrafa neden olur. Genellikle flaş kullanılan çekimlerde kedinizin gözlerindeki ışıltıyı görebilirsiniz. Doğal ışıklardan faydalanarak daha yumuşak ve hoş resimler elde edebilirsiniz. Aynı zamanda doğal ışık sayesinde kedinizin kürk dokusunu ve renk geçişlerini en iyi şekilde fotoğraflayabilirsiniz.

Kediye Odaklanma ve Göz Hizası

En iyi kedi fotoğrafını elde edebilmek için kedinizin merkez obje olması gerekir. Bu sebeple karmaşık ve çok renkli arka planlardan uzak durmalısınız. Kedinizin muhteşem bir pozu arka plandaki çamaşırlar ya da diğer eşyalar nedeniyle mahvolabilir. Bu nedenle fotoğraf çekiminden önce dekorunuzu sadeleştirmeniz faydalı olacaktır. Kedi oyuncakları ya da kedi yatağı gibi sevimli eşyalar bile fotoğrafı bozabilir. Arka planda az sayıda doku ve renk kullanmak, kedinin ayrıntılarına daha fazla odaklanılmasını sağlar. Bu nedenle çerçevelemenizi ve yerleşiminizi iyi ayarlamanız önemlidir. Fotoğraf makinenizi kedinizin göz hizasına getirmelisiniz. Kediniz yerdeyse sizde yere uzanarak göz hizasını yakalayabilirsiniz. Kedinizle yüz yüze olmanız ifadesini daha kolay yakalamanızı ve bu esnada bağ kurmanızı sağlar. Profesyonel fotoğrafçı Andrew Marttila’ya göre; insanlar dünyayı yüksekten algılayan canlılardır. Bir hayvan ile bağ kurabilmek için göz hizası yakalamak önemlidir. Yere uzanarak çekilen fotoğraflarda muhteşem bir bakış açısı sunulabilir.

Kedinin İlgini Çekmek İçin: Ses ve Oyuncaklar

Birçok kedi sahibinden dahi olsa emin almaktan hoşlanmaz. Hatta doğalarında emir almak ve istenilenleri yerine getirmek gibi davranışlar bulunmaz denilebilir. Kedi fotoğrafları çekerken kedinin kameraya bakmasını sağlamak imkânsız olmasa da oldukça zordur. Fotoğraf çekmek için hazır olduğunuzda kedinizin ilgisini çekebilecek sallanan bir oyuncak ya da sesli bir peluş işinize yarayabilir. Bu sayede kediniz kameraya doğru bakarak gözlerinin lense odaklanması sağlanabilir. Kediniz çıkarabileceğiniz seslere ve sallanan oyuncaklara ilgisini kısa süre içerisinde kaybedebilir. Bu durumda yine hızlıca sıkılıp merakı gittiği için hareket etmeye başlayabilir. Bu sebeple elinizde kâğıt, poşet buruşturma sesi ya da duyduğu zaman koşup gelebileceği diğer sesler gibi kozlar bulunması iyi olacaktır.

Kedi Fotoğrafı Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Rahat bir alan seçmelisiniz- Kediniz uzun süre aynı alanda kalmaya zorlanırsa rahatsız olacaktır. Bu nedenle kediniz için seçtiğiniz alanın rahat olması önemlidir.
  • Sakin kalmalısınız- Kedinizin rahatlaması önemlidir. Bu nedenle hem kendiniz hem de bulunduğunuz ortamın sakin olması önemlidir.
  • Arka planı basit tutmalısınız- Kediniz fotoğrafın odak noktası olmalı. Karmaşık arka plan tercihi başarılı sonuçlar elde etmenize engel olacaktır.
  • Aydınlatmayı ayarlamalısınız- Yumuşak ve doğal ışıktan yardım almalısınız.
  • Kameranızı ayarlamalısınız- Kedinizin seviyesine inmeniz gerekir. Fotoğraf çekerken kedinize bakmak istiyorsanız aynı göz hizasında olmanız önemlidir.
  • Sabırlı olmalısınız- Kediler fotoğraf çekinme konusunda başarılı canlılar değildir. İdeal pozlar vermelerini beklemek hayal kırıklığına neden olabilirler. Oradan kaçabilirler ya da size doğru yürüyebilirler. Bu nedenle sabırlı olmanız önemlidir.
  • Dikkatlerini çekmelisiniz- Kedinizin sürekli fotoğraf makinesine bakmasını sağlamak oldukça zordur. Bu aşamada ufak hilelerden faydalanabilirsiniz. Çeşitli sesler ve hareketler ile kedinizin dikkatini çekebilirsiniz.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap