Javanese Kedisi Cinsi Özellikleri Ve Bakımı

Javanese kedisi zarif görünümleri sebebiyle kırılgan olarak düşünülse de aslında oldukça akrobasik bir kedi türüdür. Dayanıklı ve kaslı bir vücut yapısı bulunmaktadır. Bu nedenle oldukça ilgi çekici bulunduğu bilinmektedir. Kedi sahiplenme yapmak isteyenler Colorpoint Shorthair kedilerinin uzun tüylü hali olarak kabul edilse de hangi kedi türlerinin çiftleşmesiyle bir araya geldiği bilinmemektedir. Fakat Javanese kedisi için yapılan bazı araştırmalara göre Balinese, Siyam ve Colorpoint kedilerinin çiftleşmesi ile ortaya çıktığı düşünülmektedir. Başlangıçta ayrı bir kedi türü olarak kabul edilse de 2008 yılında fikir ayrılıkları nedeniyle kararsızlık konusu olarak arada kalmıştır. Javanese ideal özelliklere sahip olması nedeniyle en popüler ev kedileri türleri arasında yerini almıştır.

Javanese Kedisi Cinsi Fiziksel Özellikleri

 • Bu kediler ortalama 5-10 kilogram ağırlığa sahiptir. Oldukça yapılı ve kaslı bir vücut yapıları bulunmaktadır. Vücut hatları kusursuz kabul edilir ve orta boy kedi türlerinden biridir. Eğer böyle bir kedi sahiplenme düşünceniz varsa bu ırk tam size göre olacaktır.
 • Kulakları normalden daha büyüktür ve üçgen şeklinde bir kafa yapısı bulunmaktadır. Bu özellikleri onun görünümüne asillik katmaktadır.
 • Javanese kedilerinin arka bacakları ön bacaklarına kıyasla daha uzundur. Bu sayede yüksek yerlerden başarılı bir şekilde atlayabilirler.
 • Tüy renkleri genellikle leylak, kırmızı, krem ya da desenli yapıdadır.
 • Gözleri badem şeklindedir ve genelde masmavidir.

Javanese Kedisi Cinsi Davranışsal Özellikleri

 • Javanese kedileri enerjik kişilikleri ve konuşkan yapıları sayesinde her zaman kendini belli etmektedir. Ev içerisinde devamlı ses yapmaktan vazgeçmeyen bir kedi türüdür. Javenese yavru kedi sahiplenme oldukça popüler hale gelmiştir.
 • Çevresinde ki insanlar ile devamlı etkileşim içerisindedir. İnsanlar ile sohbet etmekten keyif almaktadır. Diğer kedilere kıyasla iletişim becerisi gelişmiş bir kedi cinsi olduğu düşünülmektedir.
 • Aile üyelerini takip etmekten ve onlarla oyunlar oynamaktan hoşlanırlar. İnsanlarla olan etkileşimi sayesinde kolayca eğitilmeleri mümkündür. Ayrıca çok zeki ve dikkatli olduklarını bilmekte de fayda vardır.
 • Sahibine bağlı kediler oldukları için ev içerisi de yaramazlık yaptığını pek görmeyebilirsiniz. Sahibinin ilgi v sevgisini sürekli üzerinde görmek isterler.
 • Kucağa gelmekten rahatsız olmaz ve gece uykularınızda yanınızda uyumayı tercih edebilir.
 • Javanese kedileri sıcakkanlı karakterleri sayesinde çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Ayrıca otoriter bir kedi olduğu için aynı evde yaşadığı diğer evcil hayvanları kontrolü altında tutmak isteyebilir. Bu nedenle sürekli kontrol etmeyi unutmamalısınız.

Javanese Kedi Cinsi Bakımı

Javanese kedileri yumuşak ve ince yapılı tüylere sahip olduğu için diğer kedi tüylerine göre daha kolay bir bakım rutinine ihtiyaç duyarlar. Hatta uzun tüylü olanlarının bile tüy yapısı nedeniyle bakımı daha kolaydır. Javanese kedilerinin deri sağlığını korumak ve ölü tüylerden arınmasını sağlamak için haftada 2 defa taramayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca kedinizin tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi de önemlidir. Aynı zamanda eve bir kedi tırmığı alarak kedinizin tırnaklarının bakımına takviye yapabilirsiniz. Kedinizin mama ve su içetiği kapların temizliğini ihmal etmemelisiniz. Aksi halde kısa sürede çene aknesi ve çeşitli diş problemleri yaşaması kaçınılmazdır.

Javanese Kedisi Genel Sağlık Durumu

Javanese kedileri genel itibariyle sağlıklı kedilerdir ve sağlam bir vücut yapıları bulunur. Fakat diğer cins kediler de olduğu gibi bazı genetik hastalıklara yatkınlıkları bulunmaktadır. Javanese kedileri özellikle astım, kalp hastalıkları, bronşit, amidoloz, nörolojik rahatsızlıklar ve lenfoma gibi hastalıklar yaşayabilirler. Bu kalıtsal hastalıklara karşı önlem alabilmenizin tek yolu kedinizi yavruluğundan itibaren düzenli aralıklarla veteriner kontrollerine götürmenizdir. Aksi halde yaşadığı rahatsızlıkların kısa sürede ciddi boyutlara ulaşması rastlanan bir durumdur. Erken tanı ve etkili bir tedavi yöntemi ile kedinizin sağlığına dikkat edebilirsiniz. Böylece beraber uzun ve sağlıklı yıllar geçirebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap