Kıbrıs Kedisi Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Kıbrıs Kedisi Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Kıbrıs Kedisi kedi ırkı aynı zamanda Saint Helen Kedileri veya Saint Nicholas kedileri gibi isimlerle de anılmaktadır. Dünyanın en eski kedi ırklarından biri olarak değerlendirilen Kıbrıs Kedisi, Saint Helen, Saint Nicholas isimleriyle bilinen bir kedi türüdür. Herhangi bir insan müdahalesi olmadan doğal süreç içinde ortaya çıkmış eski bir kedi ırkıdır. Yapılan araştırmalara göre 4.000 yıl önce Kıbrıs’a geldiği düşünülmektedir. Oldukça köklü bir tarihe sahiptir.

Kıbrıs Kedisi’in Özellikleri Nelerdir?

Kıbrıs Kedisi (Cyprus Cat), dünyanın en eski kedi ırklarından biridir. Adından da anlaşılacağı üzere Kıbrıs’ta ortaya çıkmıştır. Evcilleştirilmiş bir kedinin kalıntılarına ulaşılmasının ardından bu kedinin 4 bin yıl öncesinde Kıbrıs’a geldiği tahmin ediliyor. Doğal seçilim yoluyla ortaya çıkmıştır. Bazı kaynaklarda Kıbrıs Kedisini 4’üncü yüzyılda yılan ve haşere istilasının üzerinden gelmek için Bizans Manastırı’na getirildiği belirtilmektedir.

Sahip olduğu genel fiziksel özellikleri ve karakteri ise bu kedi ırkını özel kılmaktadır. Aşağıda Kıbrıs Kedisi’nin özellikleri kısaca şöyle:

  • Orta boy kedi sınıfında yer almaktadır.
  • Uzun bir boynu ve sırt yapısına sahiptir.
  • Kafa yapısı yuvarlak ve geniştir.
  • Dik ve açık bir kulak yapısına sahiptir.
  • Kulak içinde tüylenmeler görülür.
  • Badem şeklinde iri gözlere sahiptir.
  • Kaslı ve atletik bir bacak ve ayak yapısına sahiptir.
  • Vücudu ile orantılı orta uzunlukta kuyruk yapısına sahiptir.
  • Kısa ve uzun tüylü olmak üzere iki farklı tüy yapısı görülmektedir.
  • Gözleri gibi kürk rengine birçok farklı renk ve desende.

Kıbrıs Kedisi Karakteri Nasıldır?

Oldukça aktif ve enerjik bir kedi ırkıdır. Bulunduğu ortamda hareketli yapısı ile dikkat çekmektedir. Çoğu zaman tek başına oyunlar oynamak yerine sahiplerinin de bu oyunlara katılmalarını isteyebilmektedir. Koşmayı ve tırmanmayı seven yapısıyla, evlerde beslenecekse geniş alanların yaratılmış olması önerilir.

Çoğu zaman inşalarla kolay anlaşabilen ve kendini sevdiren bir karakterdedir. Aktif olmasına rağmen durgun zamanlarında insanların kucağında vakit geçirmeyi ve dinlenmeyi de severler. Yabancılara karşı da sevecen olan Kıbrıs Kedisi, kolayca sosyalleşme özelliği ile dikkat çeker. Kıbrıs Kedisi’nin karakteri sayesinde evinizin de enerjisi artacaktır.  

Kıbrıs Kedisi’nin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Uyku ve beslenme saatleri dışında sürekli olarak oyun oynamak isteyen Kıbrıs Kedisi, enerjik yapısı nedeniyle zaman zaman bakımında da zorluklara neden olmaktadır. Hemen hemen her yere tırmanma eğilimi göstermesi ve çok fazla koşma isteğinin bulunması Kıbrıs Kedisi’nin en temel özelliğidir. Bu nedenle evinizde onun rahatça oyun oynayabileceği bir uygun alan yaratmanız gerekecektir.

Kedilerin doğası gereği hijyene ve temizliğe de dikkat etmektedirler. Kıbrıs Kedisi’nin bakımı sırasında tuvaletinin de daima temiz olması gerekecektir. Buna ek olarak düzenli olarak tüylerini tarayarak tük dökümünün engellenmesi de mümkündür. Mama tercihlerinde piyasadaki kaliteli ve uygun mamaların tercih edilmesi yeterli olacaktır.

Kıbrıs Kedisi Nasıl Beslenir?

Kıbrıs Kedisi’nin özel bir mama ile beslenmesine gerek yoktur. Mama tercihinde en dikkat edilmesi gereken unsur ise mamanın sahip olduğu besin değerleridir. Günün büyük bölümünü aktif olarak geçiren ve sürekli oyunlar oynayan Kıbrıs Kedisi, bu enerjiyi elde etmek için besin değerleri yüksek mamalar tüketmek zorundadır.

Hayvansal içeriğe sahip ve protein açısından zengin mamalar ile günlük besin ihtiyacının karşılanması mümkündür. Kıbrıs Kedisi’nin beslenmesi için tercih edebileceğiniz birçok farklı mama bulunmaktadır. Yaşına göre doğru mamaları tercih ederek sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz.

Kıbrıs Kedisi Eğitimi

Diğer kediler gibi Kıbrıs Kedisi’nin de eğitimi neredeyse imkansızdır. Hemen hemen tüm kediler kolayca tuvalet eğitimi almasının dışında çoğu zaman sizin isteklerinize yanıt vermeyecektir. Oldukça meraklı ve oyuncu yapısıyla da dikkat çeken Kıbrıs Kedisi, doğru eğitim metotları ile uygulamalar yapılması ile basit düzeyde eğitim alır. Kıbrıs Kedisi’nin eğitimi bu yönüyle oldukça zordur.

Safkan Kıbrıs Kedisi Kedi Irkı Nasıl Anlaşılır?

Kıbrıs Kedisi olarak anılsalar da çeşitli rivayetlere göre anavatanının Mısır olduğu düşünülmektedir. Kıbrıs Kedisi kedisinin safkan olup olmadığını anlamak içinse sahip olduğu ayırt edici fiziksel özelliklerinin incelenmesi gerekiyor. Ağırlıkları 4,5 – 10 kg arasında değişir. Atletik ve çok hareketlidir. Kalın ve katmanlı kürke sahiptir. Birçok kedi cinsi ile benzer fiziksel özellikleri ayırt edilmesini zaman zaman zorlaştırabilmektedir. Kıbrıs Kedisi’nin safkan olup olmadığı bu yönüyle hem fiziksel özellikleri hem de karakterine bakılarak anlaşılır. Ayırt edici ırksal fiziksel özellikleri ile safkan olup olmadığı tespit edilir.

Kıbrıs Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Kedilerin büyük çoğunluğunda olduğu gibi Kıbrıs Kedisi’nin de yaşam süresi oldukça uzundur. Kedileri için uygun yaşam alanlarını sağlayan ve kaliteli bir yaşam standardı sağlayan kişiler uzun yıllar kedileriyle bir arada yaşayabilecektir. Kıbrıs Kedisi kedi ırkı ömrü ortalama olarak 12 ila 15 yıl arasında değişmektedir. Özellikle beslenmesine dikkat edilmesi ve yeterli ilginin gösterilmesi ile kedinizin uzun yıllar sizinle rahat bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Foldex Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap