Khao Manee Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Khao Manee Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Khao Manee kedi ırkı aynı zamanda Khao Plort adıyla da bilinmektedir. Herhangi bir insan müdahalesi olmadan doğal yollarla ortaya çıkan bir kedi cinsidir. Doğal seçilim yoluyla ortaya çıkmış olası da bu kedi türünü bir hayli özel kılmaktadır. Van Kedisi ile benzer göz ve tüy yapısıyla öne çıkmaktadır.  

Khao Manee’nin Özellikleri Nelerdir?

Khao Manee, ‘’elmas gözlü kedi’’ olarak anılan, Tayland kökenli bir kedi ırkıdır. Doğal süreç içinde ortay çıkan Khao Manee, ülkemizdeki Van Kedisi ile benzer özelliklere sahiptir. Saf beyaz kürk yapısı en dikkat çekici özelliğidir. İki farklı parlak göz rengi ise Khao Manee kedisini özel kılan bir diğer özelliğidir.

Aşağıda yer alan Khao Manee veya Khao Plort kedi ırkının öne çıkan fiziksel özelliklerinden bazıları kısaca şu şekildedir:

 • Saf beyaz bir kürk yapısına sahiptir.
 • İki farklı parlak göz rengine sahiptir.
 • Sahipleri ile konuşmayı – miyavlamayı severler.
 • Kısa ve pürüzsüz bir tüy yapısına sahiptir.
 • Orta irilikte bir kedidir.
 • Vücutları ile orantılı orta uzunlukta kuyruğa sahiptir.
 • Göz renkleri 5 aylık olduklarında tam olarak oturmaktadır.
 • Gözlerinden biri mavi diğer gözü ise yeşil, kehribar, sarı renkte olabilir.
 • Nadiren gözleri tek renkte olmaktadır.
 • 3 – 6 kg arasında bir ağırlığa ulaşabilirler.
 • Zarif ve atletik bir vücut yapısına sahiptir.
 • Zeki ve meraklıdır.

Khao Manee’nin Karakteri Nasıldır?

Anavatanı Tayland olan Khao Manee, enerjik ve atletik bir karaktere sahiptir. Çok zeki olmalarının yanı sıra en dikkat çeken karakteristik özellikleri arasında meraklı olmaları da yer alır. Son derece hareketlidir ve oyun oynamayı severler. Koşmayı oldukça seven Khao Manee, bunun için geniş alanlara ihtiyaç duyacaktır.

Sahipleriyle ilgilenmeyi ve onlardan ilgi görmeyi çok severler. Konuşmayı da çok fazla sevdiği için sürekli olarak miyavlama eğilimi göstermektedir. Özgüvenli ve zaman zaman şımarık karakteri ile oldukça sevimlidir. Khao Manee kedi ırkı karakteri kısaca oyuncu, meraklı ve enerjik olarak tanımlanıyor.

Khao Manee Kedi Irkı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Herhangi bir genetik müdahale ile geliştirilmiş bir ırk olmaması nedeniyle spesifik bir diyete ihtiyaç duymamaktadır. Bu nedenle beslenmesinde yetişkin ve yavru kediler için üretilen kaliteli mamaların tercih edilmesi mümkündür. Bilinen kaliteli kedi maması marklarının protein açısından zengin ve sağlıklı mamalarını tercih etmeniz önerilmektedir.

Evde bakılan kedilerin birçoğu gibi Khao Manee kedisinin de obeziteye eğilimi yüksektir. Bu nedenle günlük sadece ihtiyaç duyacağı kadar mama vermeniz öneriyoruz. Khao Manee’nin bakımı enerjik karakteri nedeniyle zaman zaman zorlayıcı olur. Koşmak ve tırmanmak için geniş alanlara ihtiyaç duyacağı için uygun koşulların sağlanması gerecektir. Tüy bakımında ise haftada iki defa taramak çoğu zaman yeterli olmaktadır.

Khao Manee Nasıl Beslenir?

Kedilerin beslenmesinde birçok unsurun dikkate alınması gerekir. Özellikle tercih edilecek mamaların içeriği ve kalitesi bu konuda önemli bir unsur. Sizin yediğiniz hemen hemen her gıdaya ilgi gösterseler de bu gıdaları onlara vermek ciddi zararlara neden olur. Bu nedenle Khao Manee’nin beslenmesi için hayvansal içerikli ve kaliteli kedi mamalarını tercih etmeniz önerilmektedir. Kedinizin yaşına ve kilosuna göre veteriner hekim tarafından günlük beslenme ihtiyacı belirlenecektir.  

Khao Manee Eğitimi Nasıl Verilir?

Khao Manee, diğer tüm kedi ırklarında olduğu gibi doğası gereği kolayca tuvalet eğitimi almaktadır. Hijyene önem veren tüm kediler gibi Khao Manee cinsi kedilerde kendisi için hazırladığınız kedi kumuna tuvaletini yapmaya alışacaktır. Khao Manee eğitimi bunun dışında oldukça zordur. Çoğu zaman sizin sözünüzü dinlemeyeceği için iyi davranışlarını ödüllendirmek ve kötü davranışlarında ise basit cezalar uygulamak yararlı olur.  

Safkan Khao Manee Nasıl Anlaşılır?

En ayırt edici özelliği safkan Khao Manee kedisinin beyaz tüyü ve çift renkli gözleridir. Gözlerinin dışında bu kedinin diğer kedilerden ayırt edilmesini sağlayan bir diğer özelliği ise tüy yapısıdır. Saf beyaz tüylerden oluşan kürkü, kısadır. Bazı yavru Khao Manee kedilerde sonradan kaybolmakla birlikte kafasında koyu renkli bir leke bulunur. Khao Manee’nin safkan olup olmadığı tüylerine ve göz yapısına bakılarak anlaşılır. Bazı nadir türlerinde tek renk gözde olacağı için fiziksel ayırt edici özelliklerinin tam anlamıyla bilinmesi gerekecektir.

Khao Manee Ne Kadar Yaşar?

Kedilerin birçoğu ortalama 10 yıldan fazla yaşamaktadır. Khao Manee ırkı kedilerin ömrü ise ortalama olarak 12 yıl olarak görülmektedir. Sağlıklı, mutlu ve uzun bir ömür yaşamaları için evcil hayvanınız için en uygun ortamı sağlamanız gerekmektedir. Genetik olarak Khao Manee ırkının sağırlık ve cilt kanserine yatkınlıkları bulunmaktadır. Bu tür rahatsızlıklara karşı da temkinli olmak ve kedinizin yaşam kalitesini artıracak uygulamalara başvurmanız gerekecektir.

Khao Manee kedi ırkı ömrü ortalama olarak 12 yıl olarak belirlense de bu süreler farklı etkenlere göre daha kısa veya daha uzun olur. Bakımlarını ve ilgisini eksik etmediğiniz sürece sizinle ve ailenizle uzun yıllar bir arada keyifli bir yaşam sürecektir.

Ayrıca Bakınız: Highlander Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap