Kurilian Bobtail Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Kurilian Bobtail kedi ırkı Rusya’ya bağlı Kurili adı verilen bir adada yaşamaktadır. Bu adanın ismini alarak yaşamı 200 yıldan beridir bu bölgede sürdürüyor. Avcılık özelliği ile ön plana çıkan Bobtail kedi ırkı daha çok kısa kuyruğu ile dikkatleri çekiyor. Oldukça kabarık bir kürk yapısına sahip olması şişko bir görüntü sunuyor. Doğal bir kedi ırkı olması vahşi bir görüntüsü sunarken aslında bu görüntünün altında oldukça sevecen bir hayvan ırkı sunar.

Kurilian Bobtail’nin Özellikleri Nelerdir?

Dünya çapında henüz tanınmamış olsalar da görüntüleri ile ilgi çeken bir ırktır. Oldukça iri ve tombul bir görünüme sahip olan bu ırk 7 kiloya kadar ulaşabilir. Doğal mutasyon süreci sonrasında kıvrılmış ve kısa bir kuyruğa bürünmüşlerdir. Kurilian Bobtail’nin özellikleri:

  • Katmanlı tüy yapısına sahiptir.
  • Kuyruğu kıvrımlı ve kısadır.
  • Her rengi alabilecek kuyruk yapısı desenli bir kürk yapısı eşlik eder.
  • Avcı ve oyuncudur.
  • Dış çevreye karşı oldukça meraklı ve su ile vakit geçirmekten hoşlanır.
  • Dünyaya açık ve sosyal canlılardır.
  • Ev ortamında farklı evcil hayvanlarla yaşayabilir.
  • Sahibine düşkün olsa da tek başına vakit geçirebilecek kabiliyete sahiptir.
  • Aşırı kilo almaya meyilli vücut yapıları bulunur.

Kurilian Bobtail Kedi Irkı Karakteri Nasıldır?

Kurilian Bobtail’nin karakteri oldukça sevecen ve dışa dönüktür. Her ortamda rahatlıkla yaşayabilir ve ayak uydurabilirler. Sahiplerinden özel bir ilgi beklemezler. İnsanlara karşı da oldukça sıcakkanlıdırlar. Fakat kendi başlarına oyun ortamı kurabilecek bir kapasiteleri de bulunur. Kuyruklarındaki bu türe özgü farklılık karakterlerinde daha çok suya karşı duydukları sevgi ile farklılaşır. Dinamik, sosyal hayata yatkın ve oldukça sakin hayvanlardır. Ortalama bir bakıma ihtiyaç duyarken hem ev içerisinde hem ev dışında yaşamaya elverişli bir özellikte sunar. Karakterlerinde doğuştan var olan avcılık özelliği daha çok çevik yapıları ile beraber bir araya gelerek konuda doğal ortamda yaşayabilecek bir performans sunabilir hale gelmişlerdir. Oyuna meraklı olmaları eğitim süreçlerini daha kolay ve itaate meyilli hale getirir.

Kurilian Bobtail’nin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kurilian Bobtail’nin bakımı oldukça kolay ve keyiflidir. Bulunduğu ortama çabuk ayak uydurabilir. Bu yönüyle bakım süreci de kişisel yaşantıda zorlu bir ortam oluşturmaz. Ancak unutulmaması gereken her evcil hayvanla aynı ortamda bulunmasının mümkün olabileceğidir. Kedi ya da köpeklerle rahatlıkla anlaşabilir. Tek başına var olabilmeleri bakım sürecinde daha az hassas bir ortam gerektirir.

Kurilian Bobtail Nasıl Beslenir?

Kurilian Bobtail’nin beslenmesi problem oluşturmaz. Ancak kilo almaya yönelik meyilleri bulunur. Bu nedenle düzenli olarak gündelik hayatta belirli egzersizlerin yaptırılmasına dikkat edilmelidir. Kilo problemi ilerleyen aşamalarda obeziteye çevirebilir. Bu durum daha ciddi hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında vakit kaybetmeden bir veteriner ile görüşme başlatılmalı gün içerisinde tüketebileceği besinlere yönelik bir diyet programı oluşturulmalıdır. Beslenmesi sağlanırken dengeli olabilmek ve doğal besinlerle günlük yiyecek ihtiyacını karşılamak önemlidir. İçerisinde kullanılan maddelerin protein açısından zengin olması önemlidir. Et ve balık içeren her öğünde rahatlıkla vakit geçirebilirler. Gün içerisinde öğünlerinin taze olarak sunulması gerekir. Suyunun da düzenli aralıklarla kontrol edilmesi temiz tutulması gerekir.

Kurilian Bobtail Eğitimi Nasıl Verilir?

Kurilian Bobtail’nin eğitimi sakin tabiatlarının yanı sıra dış dünyaya karşı meraklı olmaları ile daha kolay hale geliyor. Her zaman için insanlara karşı nazik ve sevecen yapıları sosyal hayatta rahatlıkla eğitilebilmelerini de kolaylaştırıyor. Algıları bulundukları ortamda her an açıktı. Dikkatli bir şekilde verilen komutları takip edebilir ve yerine getirebilir. Bu yönüyle keyifli oyunlar ile beraber eğitim süreci entegre edilebilir. Ödül maması ile bu süreç daha da pekiştirilebilir. Kişisel olarak sunulan hareketlerde sahibine yönelik hareketleri algılayabilecek bir zekaya sahip olmaları ev içerisinde ya da ev dışında uyulması gereken kuralların daha rahat bir şekilde aktarılabilmesini sağlar. Bu yönüyle zahmetsiz bir şekilde eğitim süreçleri kolaylıkla tamamlanabilir.

Safkan Kurilian Bobtail Nasıl Anlaşılır?

Kurilian Bobtail’nin safkan olup olmadığı kaynaklara bakıldığında fark edilebiliyor. Ponpona benzeyen kuyruk yapıları farklılığını ortaya koyarken Rusya’nın Kamçatka ve Sahain adasında doğan bir ırk olduğu da tahmin ediliyor, zekidir, uysaldır. Rahatlıkla eğitimi verilebilir. Farklı kaynaklarda geçen bilgilere göre Rusya’ya bağlı 56 farklı adadan oluşan Kurili Adası üzerinde yer alan bu doğal canlılar evcil yaşantıya kısa sürede ayak uydurabilmiştir. Aslında adada vahşi bir doğal yaşam sürerek hayatlarını sürdürmektedir. Zamanla evcilleştirilerek Rusya başta olmak üzere daha çok Japonya’da evcil hayvan olarak beslenmeye başlanmıştır.

Kurilian Bobtail Ne Kadar Yaşar?

Kurilian Bobtail kedi ırkı ömrü ortalama 15 yıldır. Beslenme süreci takip edildiğinde ve düzenli bakımı yapıldığında bu süre uzatılabilir. Belirgin bir kalıtsal rahatsızlığı bulunmamaktadır. Doğuştan gelen herhangi bir genetik hastalıkları olmasa dahi belirli aralıklarla veterinere de götürülerek kontrolünün yapılması da gerekir. Obeziteden kaynaklı olarak ileri boyutlu diyabet hastalığı ile beraber kalp problemleri de gündeme gelebilir.

Ayrıca Bakınız: Tiffanie Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap