Oriental Longhair Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Oriental Longhair kedi ırkı özellikle uzun tüyleri ile dikkat çeker. Karakter olarak Siyam kedilerini andıran bu ırk 19. yüzyılda görülmeye başlanmıştır. Keşfi ise 20.yüzyılın son çeyreğine denk geliyor. Oriental Shorthair kedi ırkı ile farklı bir cins olarak kabul edilmiştir. Ödüllü bir kedi cinsidir. En saf kedi ırkı olarak literatürde geçer. Oldukça sakin ve sadık hayvanlar öte yandan oyuncu yapılarıyla da bulundukları ortamı neşelendirir.

Oriental Longhair’nın Özellikleri Nelerdir?

Oriental Longhair kedi cinsinin ortalama ağırlığı 10 kiloya kadar ulaşabilir. Tüyleri oldukça uzundur ve sıktır. Beyaz renk ile kahverengi tonlarında bir tüy yapısına sahiptir. Oldukça iri yarı ve uzun boylu olmaları ile dikkat çekerler. Sivri kulaklarının yanında uzun kuyrukları da fark edilebilecek derecede diğer kedilerden ayrılır. Oriental Longhair’nın özellikleri:

  • Safkan kedi ırkıdır.
  • Kuyrukları ve tüyleri oldukça uzundur.
  • Enerjik ve oyuncu yapıdadır.
  • Ev içinde bulunan her canlı ile rahatlıkla özel bir bağ oluşturabilir.
  • Bulundukları ortamda tek başına olmaktan hoşlanmazlar.
  • Çok fazla tüy dökme problemi ile karşılaşılabilir.
  • Kilo almaya yatkın bir vücut yapıları bulunur.

Oriental Longhair Kedi Irkı Karakteri Nasıldır?

Oriental Longhair’nın karakteri dünyaya karşı açık, oldukça sevecen ve hareketlidir. Diğer türlerin aksine hayvanlarla, çocuklarla ve ev içerisinde beslenen diğer evcil hayvanlarla da rahatlıkla geçinebilirler. Yalnız kalmakta zorluk çekmezler. Tek başlarına iken oynayabilecekleri interaktif bir oyuncakla oldukça kaliteli vakit geçirebilirler. Dış dünyaya karşı merakları bulunur. Bu durum yeni olaylara karşı rahatlıkla adapte olabilmesini kolaylaştırır. İlgiye ihtiyaç duyabilirler. Çabuk sıkılabilen yapıları eğitim süreçlerinde sabır gerektirebilir. Yemeğe karşı düşkün olmaları da süreçte özellikle herhangi bir eğitim aşamasından ödül mamaları ile daha rahat şekilde geçebilmesini destekler.

Oriental Longhair’nın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Oriental Longhair’nın bakımı meşakkatsizdir. Fakat uzun tüyleri bu süreci zorlaştırabilir. Safkan bir ırka mensup kedilerin sahiplenenlerinin de en çok şikayet ettikleri uzun tüyleridir. Düzenli olarak temizliğinin yapılması, tüylerinin fırçalanması ve bakımının takip edilmesi gerekecektir. Özellikle mevsim geçişleri sırasında tüy dökme problemi ile karşılaşılabilir. Bakım sürecinde tüm bu hususlar fiziksel olarak dikkat edildiğinde problem oluşmasının önüne geçer. Bakım sürecine özenerek hassasiyetle dikkat edilmesi gerekebilir. Bunun nedeni oldukça titiz hayvan olmalarından kaynaklanır. Bu nedenle mama kabının, yemek yediği yerin ya da oynadığı alanın temiz tutulmasına dikkat edilmelidir. Temizlenmemiş kirli olan herhangi bir eşya ile temas etmekten kaçınabilir.

Oriental Longhair Nasıl Beslenir?

Oriental Longhair’nın beslenmesi kolay ve zahmetsizdir. Kilo almaya elverişli bir vücut yapıları bulunur. Düzenli olarak günlük egzersizlerini yaptırmak gerekir. Beslenme sürecinde daha az tahıl barındıran kedi mamaları ile desteklenebilir. Oldukça hareketli yapıların nedeniyle enerji harcamaya yatkın tabiatları bulunur. Harcanan enerjinin alınabilmesini destekleyecek ürünlerle beslenme programı oluşturulmalıdır. Verilecek mamanın taze olduğundan emin olunmalıdır. Düzenli olarak su kabı temizlenmeli ve boş bırakılmamalıdır.

Oriental Longhair Eğitimi Nasıl Verilir?

Oriental Longhair’nın eğitimi diğer kedi ırklarından aksine oldukça kolaydır. Bunun en önemli nedeni ise dış dünyaya karşı atılgan yapıda olmamalarıdır. Tek başlarına yaşayabilme kabiliyetleri de her süreci oyuna çevirmelerine kolaylık sunar. Oyuncu yapıları kullanılarak eğitim süreçleri desteklenebilir. Oldukça enerjik bir yapıda olmaları yüksek zekaları ile birleştiğinde verilecek komutlara yönelik algı seviyelerine daha da arttırır. Eğlenceli bir şekilde eğitim sürecini destekleyebilmek bu süreçte kendilerinin de rahat bir şekilde itaatkar hale gelmesini sağlar. Pozitif oluşları ile iyi huylu olmaları bulunulan her ortama rahatlıkla ayak uydurabilmesini sağlar ve eğitilmelerini, ehlileştirmelerini kolaylaştırır.

Safkan Oriental Longhair Nasıl Anlaşılır?

Oriental Longhair’nın safkan olup olmadığı kaynaklarda yer alan bilgilere göre tespit edilebilmiştir. 20.yüzyılın son çeyreğinde tanınmaya başlanan bu tür yapılan yarışmalarda pek çok ödüle layık görülerek safkan hayvan olarak tescillenmiştir. Bu yönüyle diğer kedi ırklarından farklı olarak en saf kedi ırkı olarak bilinir.

Oriental Longhair Ne Kadar Yaşar?

Oriental Longhair kedi ırkı ömrü ortalama olarak 15 yıldır. Doğru ve düzenli bakımı yapıldığında bu süre daha da yükseltilebilir. Kilo almaya yatkın bedenleri obezite riskine karşı özel bir diyet programı oluşturulabilmesi ihtiyacı hissettirir. Bunun yanı sıra Siyam ırkı ile genetik olarak ilişkisi olduğu düşünülen bu türün Periodontal hastalık türüne karşı bir eğilimi bulunabilir. Bu yönü ile risk almadan özellikle ağız bakımının düzenli olarak yapılması gerekli görüldüğünde veterinerdendestek alınması önerilir.

Ayrıca Bakınız: Kurilian Bobtail Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap