Brazilian Shorthair Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Brazilian Shorthair Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Brazilian Shorthair kedi ırkı vücut yapısına dışarıdan bakıldığında Tekir kedilerin yapısına benzer. İlk kez Brezilya’da karşılaşılmış bu kedi cinsi köken olarak British Shorthair’e dayanır. 16. yüzyılda keşfedilmiştir. O dönemlerde gemiciler fare avlamak için yeteneklerini kullanmışlardır. Avcılık konusunda oldukça yetenekli bu hayvanlar sahiplerine karşı sadıktırlar. Sevimli görünüşleri arka planda dayanıklı tabiatları ile birleştiğinde en zor doğa koşullarına ayak uydurabilir hale gelmişlerdir. 1998 yılına gelindiğinde kedi ırkı olarak kabul görebilmiştir. Popüler evcil hayvan olarak günümüzde de anavatanı Brezilya olarak bilinir ve evlerde beslenebilir.

Brazilian Shorthair’nın Özellikleri Nelerdir?

Bu kedi arkadaşlardan bakıldığında ortalama boyutlarda iriliğe sahiptir. Vücutları kilo almaya oldukça açık olduğu için 10 kiloya kadar ulaşabilirler. Tüyleri oldukça kısa ve renklidir. Gri ve beyaz tonları daha çok fark edilir. Bacakları gövde yapılarına göre daha uzundur. Avcılık yeteneği gelişmiş olan bu hayvanlar oyun oynamaya düşkündürler. Zekiler ve inatçıdırlar. Brazilian Shorthair’nın özellikleri:

  • Oldukça zeki ve hareketli hayvanlardır.
  • Oyun oynamaktan hoşlanırlar.
  • Dünyaya karşı meraklı ve enerjiktirler.
  • Dominant yapıları bulunur.
  • İnatçıdırlar bu yönüyle eğitime kapalıdırlar.
  • Sahiplerine karşı bağlılıkları bulunur.
  • Yaşadıkları ortamda farklı evcil hayvanlarla birlikte yaşayabilirler.
  • Sosyal alanlarda ve bulundukları ortama rahatlıkla adapte olabilirler.
  • Kilo almaya meyilli yapıları bulunur.

Brazilian Shorthair’nın Karakteri Nasıldır?

Brazilian Shorthair’nın karakteri sakin ve bulunduğu ortama uyumludur. Her şarta karşı dayanıklılardır. Yeni bir ortama rahatlıkla ayak uydurabilir. Yeni insanlara karşı daha aktiftirler ve farklı bir yerde yaşamaktan dolayı zorluk çekmezler. Değişiklikten ve yenilikten hoşlanan bu kediler sokak kedisi olarak kökene sahip olsalar da evcil hayvanlara ait tüm özellikleri zamanda kendilerinde var edebilmişlerdir. Hareketli yapıları bulundukları ortamda çocuklarla daha rahat vakit geçirebilmelerini de sağlar. Ev içerisindeki farklı hayvanlarla da rahatlıkla adapte olarak yaşamlarını sürdürebilirler. Yapılara itibariyle sahiplerine oldukça bağlıdırlar. Kucakta olmayı ve ilgi görmeyi severler. Sahibiyle aynı yerde uyumaktan hoşlanır. Disipline belirli bir seviyeye kadar yatkın, oyuncu ve tam bir ev kedisidirler.

Brazilian Shorthair’nın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Brazilian Shorthair’nın bakımı bulundukları bölgeye rahat adapte olabilmelerinden dolayı oldukça rahattır. Hem kendi sahiplerine hem de bulundukları ortama rahatlıkla ayak uydurabilirler. Bu yönü düşünüldüğünde bakımları daha kolay hale gelir. Tüyleri kısadır. Arada bir taranması ile bakım süreci tamamlanabilir. Bunun yanı sıra ağız, göz ve kulak temizliği düzenli olarak yapıldığında herhangi bir hastalığa yakalanmaları zorlaşır. Vücutları dış dünyadaki tehlikelere karşın dayanıklıdır.

Brazilian Shorthair Nasıl Beslenir?

Brazilian Shorthair’nın beslenmesi için güzel bir programa ihtiyaç duyulmuyor. Oldukça hareketli yapılarından kaynaklı olarak yüksek proteinli mamalar ile beslenmesine ihtiyaç duyulabilir. Yavrulara ve yetişkinlere özel olarak ayrılacak mamanın farklı versiyonlarda tercih edilmesi gerekiyor. Özellikle yetişkin döneminde enerji harcaması düşünüldüğünde özel bir diyet menüsü hazırlanarak beslenme süresi takip edilmeli ve sabredilmelidir. Düzenli olarak taze ve temiz suyu muhakkak ki beslenme sürecinde bulundurulmalıdır.

Brazilian Shorthair Eğitimi Nasıl Verilir?

Brazilian Shorthair’nın eğitimi oldukça kolaydır. Bu kolaylığı sağlayan ise oyuncu yapılarından kaynaklanır. Zeki oluşları etrafındaki her olayı rahatlık anlayabilmelerini ve algılama eşiklerini kuvvetlendirir. Sahiplerine olan bağlılıkları, tuvalet eğitimi ve benzeri farklı itaat sürecinde daha kolay bir yaşam alanı oluşturabilmesini sağlamıştır. Bunun yanı sıra dominant ve inatçı yapıda oluşları eğitim süreçlerinde sabredebilmeyi de gerektirir. Farklı oyuncaklarla beraber interaktif bir şekilde oyun süreci desteklenebilir.

Safkan Brazilian Shorthair Nasıl Anlaşılır?

Brazilian Shorthair’nın safkan olup olmadığı literatürde kaynak taraması yapılırken detaylı incelemelerde fark edilebiliyor. Yerel bir kedi ırkı olan Brazilian Shorthair ilk kez Brezilya’da görülmüştür. Uluslararası kimlik kazanmıştır. Bu yönüyle de cins kediler içerisinde kimlik kazanan kedi ırkları arasında yerini bulur. Vahşi tabiatlı oluşlarının yanı sıra evcilleştirilmesi ile beraber aile kedisi olabilme unvanını kavuşmuştur. O dönemlerde 1500’lü yılların başlarında vahşi bir kedi iken daha sonra evcil bir hayvana dönüşmüştür. Bu dönüşüm süreci Brezilya Kedi Federasyon Başkanı ile beraber Rio de Janeiro Kedi Kulübünün kurucusu ile beraber ortaklaşa gerçekleştirilmiştir. 1998 yılında ise ilk kez Dünya Kedi Federasyonu tarafından safkan bir kedi ırkı olduğu onay almıştır. Onaylı olmalarına rağmen henüz TİCA ve CFA tarafından cinsleri onaylanmamıştır.

Brazilian Shorthair Ne Kadar Yaşar?

Brazilian Shorthair kedi ırkı ömrü ortalama 20 yılı bulabilir. Güçlü yapıları, dayanıklılıkları bu süreyi artırır. Vücutları kilo almaya meyilli olduğu için düzenli egzersizleri yapılmadığında beslenme programına dikkat edilmediğinde hastalıklar nedeniyle ömürleri kısalabilir. Vücut yapıları doğuştan gelen bir sağlamlık ve dayanıklılığa sahiptir. Kalıtsal olarak herhangi bir hastalığı fark edilmemiştir. Kilo almalarını engelleyecek ve obeziteye kadar risk oluşturabilecek bu süreç bir diyet programı uygulanarak yaşamlarını düzenli hale getirilebilir. Düzenli bakımları yapılmadığında vücutlarının iltihaplanması mümkün hale gelebilir. Bundan dolayı göz, kulak bakımı düzenli olarak yapılmalı ve veteriner gözetiminde takip edilmelidir.

Ayrıca Bakınız: Australian Mist Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap