German Rex Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

German Rex Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

German Rex kedi ırkı dünyada ismen çok fazla tanınmasalar da zekaları ile ön plana çıkarlar. Almanya’da popüler olarak tanınmak ile beraber daha çok Albert Einstein’ın kedisi olarak literatürde adlandırılır. Görüntüleri de oldukça ilgi çekicidir. Zayıf yapılarının yanı sıra kıvırcık ve pekte uzun olmayan tüy yapıları onları diğer ırklardan ayırır. Sadece Almanya’da yetiştiriciliği yapıldığı ve sayılarının oldukça az olduğu biliniyor. Tarihi kaynaklara bakıldığında ise soylara İkinci Dünya Savaşına dayanıyor. Savaşın sonlarına doğru bir gün hastane bahçesinde doktorların fark etmesi ile keşfedilen bu tür aslında siyah olarak hayatta var olmaya başlıyor. Ancak yıl 1960 yılını gösterdiğinde Amerika tarafından ithal edilmeye başlanıyor. Bu süreçte Alman kedisi ile bir dişi kedi melezleştirilerek bu şekilde yeni bir ırk ortaya çıkarılıyor. Nadir ırklar arasında yerini alan German Rex aslında Almanya’da oldukça popülerdir. Henüz bir ırk olarak tanındığı söylenemez.

German Rex Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

Almanya asıllı German Rex kedi ırkı dünyada oldukça az bulunan nadir hayvanlardan biridir. En önemli özellikleri ise zeki oluşlarıdır. En fazla 4 kiloya kadar çıkabilen bu hayvanlar dışarıdan bakıldığında zayıf bir görünüme sahiptir. Kafa alanları daha çok vücuduna göre ön plandadır. Kıvırcık ve seyrek bir tüy yapısında olması bu orta iriliğin kaynağıdır. Her ne kadar ince kemik yapısına sahip olsalar da tamamen avcı ve atletik bir yapıdadırlar. Bu da doğada rahatlıkla barınabilmelerini sağlamıştır. German Rex’in özellikleri:

 • Kulakları üçgendir ve sivridir.
 • Göz kısımları epey iri ve yuvarlak boyuttadır.
 • Vücutları her renge sahip olabilir.
 • Bıyıkları oldukça seyrektir, tüyleri kısadır.
 • Zekaları çok gelişmiştir ve eğitilmesi kolaydır.
 • Dış dünyaya karşı oldukça meraklıdır.
 • Merakları hareketliliği ile desteklenir.
 • Oyuna karşı oldukça aktiftir.
 • Sosyaldirler ve insan canlısıdırlar.
 • Farklı hayvan türleri ile aynı ortamda yaşayabilirler.
 • Her ne kadar doğaya özdeş bir yaşamları bulunmuş olsa da yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.

German Rex’in Karakteri Nasıldır?

German Rex’in karakteri oldukça kuvvetlidir. Özellikle kıvrak zekaları ile ön plana çıkarlar. Sosyal çevreye adapte olabilecek şekilde yaratılmış olan bu ırk tek başına kalmaktan hoşlanmaz. Çocuklarla aynı ortamdan rahatlıkla bulunabilir. Bu yönleri ile eğitilebilir. Eğitimler sırasında çok hareketli oluşları ve yaramaz olmaları ile de biraz sabır gerektirebilir. Ancak oldukça yüksek bir dikkat kapasitesine sahip, uysal ve sahiplerine karşı her zaman sevgi dolu karakterlidirler.

German Rex’in Bakımı Nasıl Olmalıdır?

German Rex’in bakımı oldukça kolay ve maliyetsizdir. Dış dünyaya açık olmaları sakin tabiatları bakım sürecini kolaylaştırır. Tüyleri çok ince ve kısadır. Bu yönüyle tüy dökme oranları diğer ırklara göre oldukça azdır. Bakım sürecinde tüyleri çok az olduğu için dökülme riski bulunmadığı için daha da kolaylaşır. Düzenli aralıklarla banyosunu yaptırmak, tüylerini taramak, tırnak ve kulak bakımını takip etmek önemlidir. Gerekli görüldüğünde ayda bir kere veterinere götürülerek genel bakımı gözden geçirilebilir. Hareketli ve ince yapıda olmaları kilo almaya karşı daha az yatkınlaşmalarını beraberinde getirir. Ancak kısırlık ameliyatı sonrasında beslenme sürecine daha çok dikkat edilmesi gerekir.

German Rex Nasıl Beslenir?

German Rex’in beslenmesi kolay ve pratiktir. Kuru ve yaş mamalarla dengelenebilir. Protein ağırlıklı bol et ve balığın bulunduğu yiyecek türlerine yönelmek gerekir. Burada bilinmesi gereken çok fazla yemeye düşkün değillerdir. Sıska yapıları bunun en büyük sebebidir. Bu yönüyle kilo almaya meyilli bir yapıları bulunmuyor. Fakat kısırlık ameliyatı sonrasında dikkat etmek gerekiyor. Çok fazla hareketli olmaları enerjiye ihtiyaç oluşturur. Bu nedenle kaliteli kedi mamaları ile beslenmesi ve içerisinde yüksek proteinin var olduğundan emin olmasına özen gösterilmelidir. Muhakkak ki taze olarak kullanmamanın yanında belirli aralıklarla temizliği yapılmış su kabı da bulunmalıdır.

German Rex Eğitimi Nasıl Verilir?

German Rex’in eğitimi kolay ve zahmetsizdir. Çok zeki olmaları bu türün diğer hayvanlardan ayrılmasını sağlar. Keskin zekaları sayesinde eğitim verilmesi oldukça kolay hale gelir. Bu duruma eşlik edecek oyuncu karakterleri de daha rahat eğitilebilmeyi kolaylaştıracaktır. Zeka geliştirici oyunları bulunduğu ortamda bulundurmak eğitim sürecine katkı sağlayacaktır. Her objeyi oyuna çevirmek mümkündür. Tek başına bırakmadan ve ilgisini sürekli yüksek düzeyde tutarak rahatlıkla eğitim süreci keyifle tamamlanabilir.

Safkan German Rex Nasıl Anlaşılır?

German Rex’in safkan olup olmadığı II Dünya Savaşı’ndan itibaren kaynaklarda yazan bilgiye göre net olarak tahmin edilebiliyor. II. Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru bulunmuş olan bu ırk savaş bitiminde bir doktor tarafından hastane bahçesinde dolaşırken keşfedilmiştir. Ardından Doğu Berlin’de dişi bir kedi ile melezleştirilerek bu yeni ırk ön plana çıkarılmıştır. Dünyanın en nadir ırkları arasında yer alıyor. Almanya’da ve bazı Avrupa ülkelerinde rastlanabilir. Amerika’da ise pek de rastlanmıyor. Bu yönüyle Amerika Kedi Meraklıları Derneği tarafından da tanınmıyor. Bu ırkı tek tanıyan ise Uluslararası Kedi Kayıtları Federasyonudur.

German Rex Ne Kadar Yaşar?

German Rex kedi ırkı ömrü ortalama olarak 12 ile 15 yıl arasında yaşayabilirler. Vücutlarının dışında çok yoğun tüy katmanı bulunmaz. Bu nedenle dışarıdan gelebilecek hastalıklarına karşı her an uyanık olunmalıdır. Ömürlerini uzatabilmek için dış faktörlerden gelebilecek zarara karşı önlem alabilmek doğru ve yerinde beslenme ve bakım sürecini gerçekleştirmek önemlidir. Bu tür rutinlerden hoşlanır. Rutinin dışına çıkmadan bakım süreci daha elverişli hale getirildiğinde ömrü uzatılabilir. Güneş ışığına çok maruz kalınmamasına, sıcak havalarda ve soğuk havanın şiddetinden de korunmasına dikkat edilmeye çalışılmalıdır.

Ayrıca Bakınız: Brazilian Shorthair Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap