Tiffanie Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Tiffanie Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Tiffanie kedi ırkı öncelikle İngiltere’de tanınmıştır. Ardından Avrupa’da popüler hale gelmesi 1980 yıllarını bulur. 3 farklı kedi ırkı olan Burmilla, Burmese ve Chinchilla kedisi bu kedi ırkının atasını oluşturur. Bulmak oldukça zordur. Bu yönü ile de kıymetlidir. 2000’li yıllarda yarışmalarda ödül kazanarak birinciliğe layık görülmüştür. Hem fiziksel görüntüsü hem de karakteri ile çok sevilmiştir.

Tiffanie Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

Kökeni Asya’ya dayanan bu kedi ırkı doğal bir ırk olarak değerlendirilmiyor. Orta boylu ve 5 kiloya kadar ağırlığa sahip olabilecek Tiffanie’nin tüyleri oldukça uzun ve yumuşaktır. Eğitilmesi açısından oldukça uysal ve itaatkar olduğu biliniyor. Sakin, ılımlı her ortama ayak uydurabilen karakterli beyaz, koyu tarçın ve kızıla yakın renkli tüyleri eşlik ediyor. Gözleri oldukça iridir ve tüylerinin rengine göre değişim yaşayabilir. Kedi ırkının en önemli özelliği bütün ilginin kendisinde olmasını istemesidir. Nazik bir yapıya sahiptir. İnsanlarla sürekli olarak etkileşimde olmaya bayılır. Bu yönüyle miyavlaması ile meşhurdur. Terk edilme kaygısı yalnızlık çektiği anlarda daha çok ortaya çıkabilir. Bu nedenle muhakkak ki kalabalık ailelerde daha rahat bir yaşam sürecektir. Unutulmaması gereken ise kendisinden ilginin azaldığını hissettiği anda hemen dikkat çekici hamlede bulunmaya başlamasıdır. Günümüzde oldukça popüler olan bu kedileri ırkı rahatlıkla apartman hayatına adapte olabilir. Tiffanie’nin özellikleri:

  • Hassas ve sakin hayvanlardır.
  • Sahiplerine karşı bağımlılıkları bulunur.
  • Bulundukları ortamda oldukça renkli ve sevecenlerdir.
  • Rakipleri dışında farklı insanlarla da iyi ilişkiler kurabilir.
  • Bulunduğu ortamda yalnız olmaktan pekte hoşlanmazlar.
  • Hijyene düşkün titiz varlıklardır.
  • Sağlıkları gayet yerindedir. Kalıtsal bir rahatsızlıkları bulunmaz.
  • Vücutları kilo almaya meyillidir.
  • Eğitilmeleri biraz sabır gerektirse de oldukça zeki ve dış dünyayı kavrayabilecek dikkate sahiptir.

Tiffanie’nin Karakteri Nasıldır?

Tiffanie’nin karakteri oldukça baskındır. Sahibi üzerinde etkisini gösterebilir. Yalnız kalmaktan hoşlanmayacağı için tek başına bırakıldığında depresyona girebilir. Bu nedenle sürekli olarak birinin gözetiminde bulunması gerekir. İlgi görmekten hoşlanırlar. Keskin bir zekaları bulunur. Fakat göründüğü gibi eğitilmeye yatkın değillerdir. Sahiplerine karşı ileri derecede sadakate sahiplerdir. Her zaman için sakin ve uysal yapıları bulunur. Çok hareketli ya da agresif değillerdir. Konforlarına düşkünlükleri ile de bilinir.

Tiffanie’nin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Tiffanie’nin bakımı konusunda en çok yorucu olabilecek konu uzun tüy yapılarıdır. Diğer kedi ırklarının aksine çok uzun yapıdaki kürkleri etrafa dökülmekte probleme neden olabilir. Haftada en az iki kere tüylerinin taranması dökülme probleminin önüne geçebilir. Kedinin vücudunda yumak birikmesinin de önüne geçebilmek için düzenli tüy bakımının yapılması gerekir. Deri hastalıklarına karşı hassas bir vücut yapısı bulunur. Hijyenine dikkat etmek gerekir. Özellikle titiz yapıları ile bilinirler. Her zaman için kulakları temiz olmalıdır. Kaldıkları yuva ve oyun alanlarının da temiz olmasına ve hijyen  barındırmasına dikkat edilmelidir. Yemek kaplarının düzenli temizliği yapılmalı suyunun taze olarak bulunmasına dikkat edilmelidir.

Tiffanie Nasıl Beslenir?

Tiffanie’nin beslenmesi için özel bir kaynağa gerek yoktur. Düzenli bir beslenme rutini uygulamak bu süreçte yeterli olacaktır. Kuru ya da yaş mama sunulurken protein alımına dikkat edilmesi gerekir. Özellikle rahatlıkla sindirebileceği Omega-3 yağ asitlerini bulunduran bir diyet menüsü hazırlamak yeterli olacaktır. Vücutları kilo almaya yatkındır. Bu durum göz önünde bulundurularak yavruyken dahi süreci kontrollü şekilde yönetmek gerekecektir.

Tiffanie Eğitimi Nasıl Verilir?

Tiffanie’nin eğitimi epey vakit gerektirebilir. Süreçte sabırlı olmak gerekir. İnteraktif oyuncaklar kullanılarak eğitim süreci pekiştirilebilir. Sakin bir hayvan olduğu için genellikle eğitilmeye gerek duyulmayabilir. Zeka seviyesi oldukça yüksektir. Bu nedenle verilen komutları anlayabilecek algı eşiğine sahiptir.

Safkan Tiffanie Nasıl Anlaşılır?

Tiffanie’nin safkan olup olmadığı tarihi kaynaklarda bakıldığında bugüne kadar geliş evreleri ile anlaşılabiliyor. Doğal bir ırk olmadığı net olarak bilinen Tiffany safkan bir kedi ırkı değildir. 1980’li yıllarda ilk kez Burma ve Chinchilla kedi ırkının melezlenmesi ile elde edilmiştir. Asyalı kedi ırkları arasında yerini bulur. Daha sonra Avrupa’ya götürülerek burada da çoğalma göstermiştir. 2003 yılında İngiltere Cat Fancy kuruluşu tarafından resmi olarak anılmaya başlanmıştır.

Tiffanie Ne Kadar Yaşar?

Tiffanie kedi ırkı ömrü ortalama 15 yıldır. Bilinen bir sağlık problemi bulunmamaktadır. Bu yönüyle uzun yıllar yaşayabilir. Ancak düzenli olarak takibinin yapılması hassas vücutlarının ağırlığından kaynaklı olarak aşılarının tam olarak yerine getirilmiş olması gerekir. Çok hareketli ve bazen çok sakinlerdir. Bu hareketlilik döneminde vücutlarında herhangi bir zararlı parazitin oluşmasına engel olabilmek düzenli bakımı ile mümkündür. Tüylerinin temizliği düzenli olarak yapılmalı, iltihaplanmaya karşın göz ve kulak temizliği doğru şekilde düzenli olarak gerçekleştirilmelidir. Tırnak kesimi, diş ve ağız bakımına dikkat edilmesi bu süreçte hijyene önem veren bu kedi ırkının kendisini daha rahat hissedebilmesini sağlayacaktır.

Ayrıca Bakınız: Lykoi Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap