American Bobtail Kedi Cinsi Özellikleri Ve Bakımı

American Bobtail kedi ırkı, en ilginç kabul edilen kedi cinslerinden biridir. İlginç kabul edilmelerinin sebebi ise normal kedilerin kuyruğundan üçte biri kadar uzunlukta kuyrukları olmasıdır. American Bobtail kedi ırkının kuyrukları genetik bir mutasyon sebebiyle diğer kedilerden daha kısadır. Farklı dış görüşleri sebebiyle uzun zamandır popülaritesini kaybetmeden bir kedi cinsidir. American Bobtail kedi ırkı, kısa kuyruğu sebebiyle bazen köpekleride andırmaktadır. Ayrıca insanlara bağlılığı ve gösterdiği şefkat sebebiyle de çok sevilen kedilerden biridir. American Bobtail kedileri ilk olarak 1960 yılında ortaya çıkmıştır. Kökenleri hakkında ki efsaneye göre bir tekir ile bir vaşağın çiftleşmesi sonucu ortaya çıktıkları düşünülmektedir. Fakat böyle bir durumun doğru olması oldukça güçtür. En mantıklı kabul edilen iddia ise bir Siyam kedisi ile tekirin çiftleşmesi sonucu meydana gelmeleridir.  1960 yılında ortaya çıkan American Bobtail kedileri tam anlamıyla 1989 yılında tanınmıştır.

American Bobtail Kedi Irkı Fiziksel Özellikleri

 • American Bobtail kedileri güçlü bir vücut yapısına sahiptir. Kendine özel vahşi bir görünümü vardır. Fakat kişilik olarak ise evcil ortama uyum sağlayabilmektedir.
 • Gelişimleri ooldukça yavaştır ve büyük boya ortalama 3 yıl içerisinde ulaşabilirler. Vücutları atletik bir görünüme sahiptir.
 • Kuyrukları kısadır ve püsküllü kulakları bulunmaktadır.
 • Diğer kedilere kıyasla fazla tüy bulunan bir kürke sahiptirler. Tüylerinin bakımı aksatılmadığı taktirde tüyleri oldukça parlak, yumuşak ve hatta kusursuz görünmektedir.
 • Genellikle tarçın, leylak, siyah, mavi, kahverengi, krem ve açık kahverengi tüy yapısı ile görünebilirler.
 • American Bobtail kedileri hem uzun hem de kısa tüylere sahip olabilmektedir. Tüy uzunluklarına bakılarak Shorthair ve Longhair olarak adlandırıldıkları bilinir.

American Bobtail Kedi Irkı Davranışsal Özellikleri

 • Neredeyse Golden Retriever köpeğinin davranışsal özelliklerini taşıdıkları bilinmektedir. Sahibinden oldukça ilgi ve sevgi bekleyen bir kedi cinsidir.
 • Her zaman enerji doludur ve hareketlidir.
 • Etrafında ki insanları takip etmeyi ve onlarla zaman geçirmeyi severler.
 • Eve gelen yabancı kişilere ya da misafirlere karşı da aynı şekilde sevgi dolu hareketler sergilerler.
 • Uzun yolculuklara kolay adapte olan ve seven bir kedidir. Sık sık beraber seyahat etmenizde herhangi bir problem yoktur.
 • Oyun oynamaktan hoşlanan, yeni şeyler öğrenmeyi seven kolay öğrenen bir kedidir.
 • Etrafında her ne olursa lsun vakit geçirebilecek birşeyler bulabilen zeki bir kedi türü olarak bilinir.

American Bobtail Kedi Irkı Bakımı

American Bobtail kedileri devamlı tarandığı sürece tüylerinin kısaltılmasına ihtiyaç duymaz. Haftada bir ya da iki kez taramanız yeterli olabilir. Fakat özellikle mevsim geçişlerinde daha sık taramanız faydalı olacaktır. Kendi temizliğini sağlayabilen bir kedi olduğu için çok nadir zamanlarda banyo yaptırmanız yeterli olacaktır. Tırnaklarını ise iki haftada bir kesebilirsiniz. Temizliği sevdiği için kum kabının temiz olması önemlidir. Bu nedenle tuvaletini günlük olarak temizlemeyi ihmal etmemelisiniz.

American Bobtail Kedi Irkı Genel Sağlık Durumu

American Bobtail kedilerinin bilinen bir genetik hastalığı bulunmamaktadır. Genellikle 15 ila 18 yıl arası sağlık bir hayat sürebilirler. Kaliteli mamalar ile beslenmeleri sonucunda sağlıklı kalmaları kolaydır. Fakat her zaman su kabının dolu olmasına dikkat edilmesi gerekir. Yaşayabileceği herhangi bir hastalı nedeniyle veteriner ve aşı rutinlerinin düzenli yaptırılması önemlidir. Bazı American Bobtail kedilerinin dışkılamayı kontrol yeteneklerini etkileyebilecek omurga sorunlarına yatkınlığı gözlenmiştir. Ayrıca kaçla displazisi yaşama ihtimalleri de bulunmaktadır.

American Bobtail Kedi Irkı Fiyat Bilgisi

American Bobtail kedilerine ülkemizde rastlamak zordur. Bu nedenle de net bir fiyat bilgisine ulaşabilmek mümkün değildir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap