Oselo Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Oselo kedi ırkı kökeni Güney Amerika’ya dayanır. Daha çok tür yayılışı Teksas eyaletinde yoğun olarak görülmektedir. Bu kedi ırkının görüntüsü oldukça zarif ve kırılgandır. Dış yapıları daha çok leoparı andırır. En ilginç olanı ise klasik ev kedilerinden oldukça büyüktür. Dışarıdan ilk bakanlar bir leopar yavrusunu hissini alabilir. Kürkü üzerindeki desenler bu yoruma açık bir ortam oluşturur. Oselo kedi ırkı yüksek bir bakıma ihtiyaçları bulunmadan kendi kendilerine yetebilecek canlı varlık vardır. Uysal oldukları söylenemez. Farklı hayvanlarla ya da insanlarla pek kolay anlaşamazlar. Bunun aksine fiziksel  Dikkatleri ve algıları oldukça açıktır. 1990 yıllarına kadar pekte bilinmeyen ancak vahşi tabiatları ile ön plana çıkan ve nesli tükenmekte olan hayvanlar arasındadır. Egzotik hayvan grubunda yer alır. Her ne kadar vahşi tabiatları evcilleştirmeye yatkın olmasa da dünyaca popüler oluşları ünlü kişilerin kedisi olmalarının önüne geçememiştir. Dünya çapında üne sahip olan ressam Salvador Dali’nin evde beslediği kedisi bir Oselo cinsi kedidir.

Oselo’nun Özellikleri Nelerdir?

Oselo kedi ırkının en belirgin özelliği kürk yapısındaki leoparı andıran desenleridir. Görüntüsü ise klasik bir kedinin boyutundan 2 kat daha fazladır. Bağımsızlıklarına düşkün olmaları daha çok evcilleştirilmeden uzak ve doğada yalnız yaşayabilir bir özellik katar. Bu da dışarıya karşı savunma alanı oluşturdukları için onları daha saldırgan hale getirir. Yüksek bir zeka seviyesine sahiplerdir. Bu hayvanlar yürümekten hoşlanırlar. Geceleri daha çok yaşamları başlayan Oselo kedisi 8 kilometreye kadar mesafeyi yürüyerek bütün geceyi doldurabilir. Oselo’nun özellikleri:

  •  Oselo kedi ırkı 8 ile 15 kilo arasında değişen vücut ağırlığına sahiptir.
  • Vücudunun farklı noktalarında çizgi ve benekler bulunur. Bu nedenle görüntüsü leoparı andırır.
  • Yalnız kalma eğilimleri daha çok geceye dönük yaşantısı oluşmasını tetiklemiştir.
  • Çok yönlü olan bu kedi ırkı sıçramada, yüzmede ve tırmanmada profesyonel olmuştur.
  • Avcılık kabiliyetleri gelişmiştir.

Oselo Kedi Irkı Karakteri Nasıldır?

Oselo’nun karakteri diğer kedi ırklarından farklı olarak tek başına ve yalnız yaşamaktan hoşlanır. Daha çok gececi hayvanlar olarak bilinirler. Günün büyük çoğunluğunu avcılıkla geçirirler. Bu yönüyle hareketli bir karakter yapıları vahşi ve avlanmaya düşkün yönleri ile pekişir. İnsanlarla aynı ortamda olmaktan, kalabalıktan ya da çocukların bulunduğu bölgelerde var olmaktan karakter olarak hoşlanmazlar. Geceye yatkın olmaları yaşamlarını sürdürdükleri saat dilimini gündüz vakitlerinden daha çok geceleri ortaya çıkar. Karakter olarak saldırgandır. Evcilleştirilmesi zor olmasına rağmen çok eski dönemlerde bazı medeniyetlerde insanlar tarafından evcil hayvan olarak da kullandıkları biliniyor. Saldırgan yapıları zorlu doğa koşullarında ayakta kalabilmelerini de sağlıyor. Yalnızlığı sever. Geceden hoşlanır. Karakter olarak bu özellikleri gündüzleri uyuyarak geçirmelerini tetikler.

Oselo’nun Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Oselo’nun bakımı evcil hayvan olmadığı daha çok doğaya yatkın olduğu düşünülürse yüksek bir bakıma ihtiyaç olduğu söylenemeyebilir. Sağlık açısından en zor bölgelerde dahi ayakta kalabilir. Fakat bakımı noktasında özellikle cilt enfeksiyonu riskine dikkat edilmesi gerekir. Hareketlidirler. Hareket alanlarında onları özgür bırakabilmek ve bakımı bu kendi alanlarında sürdürebilmek önemlidir. Dikkat edilmesi gerekir. Farklı hayvanlarla beslenerek doğada yaşadığı için evcilleştirilme aşamasında tek bir besin öğesi yerine daha da çeşitlendirilerek bir damak zevki oluşturulmalıdır.

Oselo Nasıl Beslenir?

Oselo’nun beslenmesi doğadan beslenebileceği için herhangi bir zorluğu bulunmamaktadır. Etobur beslenen canlı olan Oselo diğer türlerin aksine geniş gövdeleri nedeniyle geyik, kurbağa, kaplumbağa ya da balıkla beslenebilir. Diğer ırklardan farklı olarak suya karşı herhangi bir antipatisi bulunmaz. Bu yönüyle rahatlıkla yüzebilme yetkisine sahip olan Oselo kedi ırkı tırmanma özelliği ile de ön plana çıkıyor. Bu sebeple beslenme süreçlerinde hem karada hem de denizde rahatlıkla avlanabilir. Havada uçan kuşlarla beslenebilirken avcılık yeteneği gelişmiş olan bu hayvan sudaki balıkla da beslenebiliyor.

Oselo Eğitimi Nasıl Verilir?

Oselo’nun eğitimi pek de kolay olduğu söylenemez. Ancak oyunculuk yönleri gelişkin olduğu için daha olumlu bir eğitim sürecine çevrilebilir. Hareketli varlıklardır. Yeni deneyimlere açıktır. Doğaları vahşi olduğu için uysal bir şekilde eğitilmesi pek de beklenmemelidir. Bu sebeple herhangi bir kalıpta eğitim sürecine başlatılması mümkün değildir. Evcil hayvan gibi beslenmesi de tavsiye edilmemektedir.

Safkan Oselo Nasıl Anlaşılır?

Oselo’nun safkan olup olmadığı yapılan araştırmaların sonucunda elde edilmiş yazılı kaynaklardan incelenebiliyor. Bu kedi ırkı doğaldır. Vahşi yaşamda kendi kendine var olabilir. Bu yönüyle safkan olduğu söylemilebilir. Güney Amerika’da, Meksika’da ve özellikle Teksas eyaletinde görülmektedi. Etobur ve vahşilerdir. Fiziksel görüntüleri diğer kedilerden daha farklıdır. Leoparı andıran desenlere sahiplerdir. Bu kedi ırkının insanlarla birlikte yaşaması önerilmez. Fakat tarihe bakıldığında daha çok İnka ile Aztek medeniyetlerinin yaşadığı dönemde var oldukları ispatlanmıştır. Bu dönemlerdeki kişiler evcil hayvan olarak da beslemişlerdir.

Oselo Ne Kadar Yaşar?

Oselo kedi ırkı ömrü ortalama 18 yıldır. Oselo kedi ırkı sağlam vücut yapısı ve dayanıklı gövdesi ile uzun yıllar yaşamaya elverişlidir. Bu yapı doğada kendini koruyabilmelerini de sağlar. Öte yandan genetik yapılarından kaynaklı olarak hastalıklara karşı yüksek dirence sahip değillerdir. Özellikle çok fazla farklı alanda var olabilecek hareketliliğe sahip olan Oselo kedisi zamanla enfeksiyona açık hale gelen vücudunda cilt yaralanmaları ya da aşınmaları ile karşılaşılabilir.

Ayrıca Bakınız: German Rex Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap