Dragon Li Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Dragon Li kedi ırkı bir diğer adı Çi Li Hua’dır. Dışarıdan bakıldığında parlak bir kürk görünümüne sahiptir. Tekir cins kedi türünü de andırır. Tamamen bir köpek kadar sahibine sadık olabilecek bir özelliği bulunsa da son derece sakin ve durağan yapıda ve avcı bir kedidir. Dış dünyaya anında dikkat kesilir. Oyuncu tabiatları nedeniyle çok çabuk eğitilebilirler. Belirgin bir türe özgü sağlık problemi bulunmamakla beraber mide rahatsızlığı ya da bağırsak problemi gözükebilir. Bu tarz bir şikayet yaşanmaması için diyet programına dikkat edilmeli kuru ve yaş maması için yapılırken yüksek kalorili besin öğelerinden faydalanması sağlanmalıdır.

Dragon Li’nin Özellikleri Nelerdir?

Dragon Li Asya kedi ırkları arasında yerini alan insan canlısı, sadık ve nadir bir kedi türüdür. Sahibine karşı sadakati her ne kadar yüksek olsa da bağımsızlığını ön planda tutar. Tüy yapıları kısa ve üzerinde desene sahiptir. Gövde kısımları ise bilinenin aksine oldukça sağlam ve kuvvetlidir. Göz rengi yeşile çalan Kehribar ya da sarı tonlarında olabilir. Desenli bir tüy yapısına sahiptir. Avcılıkta usta olmuş olan bu kedi ırkının türüne özgü herhangi bir kalıtsal rahatsızlığı bulunmaz. Dragon Li’nin özellikleri:

  • Oyuncu ve avcı kabiliyeti yüksektir.
  • Üstün zekası ile tanınır.
  • Kaliteli vakit geçirebilir. Çocuklarla arası iletişimi oldukça kuvvetlidir.
  • Sadık bir hayvandır.
  • Eğitimi verilmiş ve evcilleştirilmiş köpeklerle de anlaşabilir.
  • Ev ortamındaki evcil hayvanlarla anlaşabilme ve vakit geçirebilmekte problem yaşamaz.
  • Kabiliyeti yüksek eğitilmeye yatkındır.
  • Ömürleri ortalama 12 ile 15 yıl arasındadır.
  • Vücut yapıları minyon olmasına rağmen 4 ile 6 kilo arasında değişir.

Dragon Li’nin Karakteri Nasıldır?

Dragon Li’nin karakteri oldukça sevecen ve insanlara karşı neşeli tabiatlıdır. Bulunduğu ortamdaki kişilerin dışında eve gelen yabancılarla da kolaylıkla iletişime geçebilir. Dış dünyaya karşı açık, ilgili ve girişken bir yapısı bulunur. Bu yönüyle de rahatlıkla eğitilebilir. İlgi ve şefkate karşı aşırı düşkündür. Sahibine karşı sadıktır. Bu kedi hırkı oldukça zeki ve her ortama ayak uydurabilir. Yalnız kalmaktan hoşlanmaz.

Dragon Li’nin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Dragon Li’nin bakımı kolay ve meşakkatsizdir. Tüyleri kısa olduğu için tüy dökme problemi sıklıkla yaşanmaz. Haftada en az bir kez taramak tüylerini dökülmesini azaltacak ve parlak bir görünüm sunacaktır. Nadiren banyo yaptırılması yeterli olacaktır.

Dragon Li Nasıl Beslenir?

Dragon Li’nin beslenmesi oldukça kolay ve pratiktir. Yüksek kaliteli kedi mamaları ile içinde bol protein barındıran ürünler katılarak beslenme ihtiyacı rahatlıkla karşılanabilir. Hareketli olmaları gün içindeki kaybolmuş enerjilerini yeniden yerine getirebilmeyi sağlar. Düzensiz beslenmeden kaynaklı olarak obeziteye yatkın bir bünyeleri bulunur. Bu nedenle kuru ya da yaş maması seçileceği zaman dikkat edilmesi gerekir. İçerisinde kullanılan besini incelenmeli, takip edilmeli ve çok fazla yemek yemesine engel olunmalıdır. Gerekli görüldüğünde bir veteriner yardımıyla özel bir diyet listesi oluşturulabilir. Düzenli olarak mamasının yenilenmesi, taze olarak konması ve ihtiyaç duyduğu su kaynağının da sunulması gerekir.

Dragon Li Eğitimi Nasıl Verilir?

Dragon Li’nin eğitimi rahatlıkla verilebilir.Bunun nedeni dış dünyaya karşı sürekli açık ve zeki bir ırka mensup oluşudur. Oyun oynamayı sever. İnteraktif oyuncaklarla bulunduğu ortamda rahatlıkla eğitilebilir. Üstün zekaya sahip olmaları ve çocuklarla iyi bir şekilde anlaşabilmeleri eğitebilmeyi de kolaylaştırıyor. Işık oyunlarından oldukça hoşlanırlar. Eğitebilmek için kullanılabilir. Tırnak yapılarını korumayı sağlayabilmek hem de eğitebilmek için tırmanma direği alınabilir. Yavruluk döneminden çıkıp yetişkinlik dönemine geçişleri 3 yılı buluyor ve bu aşama tam da eğitilebilmeleri için en uygun zaman aralığı oluyor. Yaşlılık dönemi ile beraber zihin kapasiteleri daha da artıyor.

Safkan Dragon Li Nasıl Anlaşılır?

Dragon Li’nin safkan olup olmadığı kaynaklardan elde edilen bilgilere göre biliniyor. Doğal bir kedi ırkı olan Dragon Li farklı kedilerin melezlenmesiyle doğal yollarla oluşturulan safkan kedidir. İlk kez 2003 yılında fark edilmeye başlanmış. Çinde Kedi Meraklıları Derneği adına düzenlenen ve Pekin’de gösterime giren bir programda ilk kez tanıtılmıştır. 2010 yılında ise Amerika Kedi Meraklıları Derneği tarafından tanınır hale gelmiştir. Dragon Li’nin Çin dağ kedisinin soyundan geldiği biliniyor. Tarihi ise Çin Hanedanlığına kadar dayanıyor. Bazı kaynaklarda bu türden bahsedildiği de biliniyor.

Dragon Li Ne Kadar Yaşar?

Dragon Li kedi ırkı ömrü ortalama 16 yıldır. Yüzyıllardır ayakta kalabilen bu ırkın günümüzde de hala dinç ve güçlü sağlık yapıları bulunur. Bu cinse özgü kalıtsal bir hastalık bulunmamaktadır. Sağlıklı ve dış çevreye karşı dayanıklı oldukları biliniyor. Nadir olarak günümüzde hala yaşamları süren bu kedi ırkının düzenli olarak veteriner gözetiminde incelemesinin yapılması gerekir. Tüylerinde saçkıran oluşumu gözlemlenebilir. Diş eti ve kulak yapısında problem oluşabilir. Bunun için düzenli ve rutin olarak veterinere götürülmesi önerilir. Boyları oldukça kısadır. Bu yönüyle kilo almaya meyillidir. Bu durum ileri boyuta ulaşırsa sağlıklarına zarar verebilir. Veteriner eşliğinde sağlıklı bir diyet menüsü hazırlamak önemlidir.

Ayrıca Bakınız: Sokoke Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap