Oregon Rex Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Oregon Rex Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Oregon Rex kedi ırkı Amerika’da keşfedilmiş popüler kediler arasında yer alır. İlk kez 20.yüzyılda rastlanmıştır. Bu türün meydana çıkışı mutasyon ile ortaya çıkarılmıştır. Ancak 1970’li yılların sonuna doğru soyunda tükenme yaşanmaya başlanmıştır. Literatürde nesli tükenen ilk kedi ırkları arasında yerini bulmuştur. En belirgin özelliği dışarıdan bakıldığı fark edilen kıvırcık tüy yapısı bulunmasıdır. 2 yaşına gelinceye kadar belli belirsiz olan bu özelliği yetişkinlik evresine geçildiğinde yerini tamamen düz bir yapıya bırakır. Kürk yapısı ve göz rengi diğer ırkların aksine tüm ana renklere bürünüyor. Tamamen dış dünyaya açık, sevecen ve hareketli tabiatları vardır. Dişi ve erkek türlerinde kilo farklılığı oluşur. Ev içinde farklı kedi ırkları ile aynı ortamda kolaylıkla bulunur.

Oregon Rex’in Özellikleri Nelerdir?

Bu kedi ırkı dışarıdan bakıldığında fark edilen kıvırcık tüy yapısı bulunan bir özellikte. Oyuncu oluşları da dikkat çeken bir başka karakteristik özelliğidir. Onların en belirgin özelliği olan kıvırcık tüy yapıları 16 haftalık olduklarında düzleşmeye başlar. Yaklaşık 2 yaşına ulaştığında bukleleri belirginleşmeye başlar.

  • Taban kısmı geniş uçlara doğru sivrilen tüysüz kulak yapısına sahip.
  • Badem şeklinde iri göz yapıları tüm renkleri alacak bir özellik oluşturur.
  • Oldukça kıvırcık bir tüy yapısına sahip oluşu ile benzerlerinden ayrılıyor.
  • Kürkü her rengi alabiliyor.
  • Dost canlısı ve sevecen bir yapıdadır.
  • Buldukları her ortama rahatlıkla ayak uydurur.
  • Yabancı kedi ırkları ile kolaylıkla anlaşır.
  • Uysal ve evcil köpeklerle de rahatlıkla iletişim kurar.
  • Vücut ağırlığı ortalama 3 ile 7 kilo arasındadır.

Oregon Rex’in Karakteri Nasıldır?

Karma bir ırk yapısına sahip olan Oregon Rex’in karakteri Rex ırkının tüm özelliklerini yansıtıyor. Dışarıdan bakıldığında savunması gözüken bu kedi ırkı tek başına rahatlıkla yaşar. İlgi ve sevgiye fazla ihtiyacı da bulunuyor. İnsanlara karşı rahatlıkla iletişim kuracak bir mizaca sahip olan bu kedi ırkı hareketli aktivitelerden hoşlanır. Yabancılara karşı herhangi bir şekilde utangaçlık hali gözlemlenmiyor. Günümüzde nesli tükenen bu ırkın Cornish Rex kedi ırkına benzeyen karakterdedir.

Oregon Rex Kedi Irkı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Oregon Rex’in bakımı için özel bir bakım rutini oluşturmaya ihtiyaç olmuyordu. Tüylerinin kısa ve kıvırcık oluşu dökülme sıklığını azaltıyor. Fakat tüylerinin bakımı yapılırken özel bir şampuan kullanmak gerekir. Düzenli aralıklarla diş ve tırnak temizliğinin yapılmasına dikkat etmelidir. Kulaklarının içleri düzenli aralıklarla bakımı yapılarak temizlenmelidir. Gerekli görüldüğünde bir veteriner gözetiminde rutin kontrollerinin yapılması gerekir.

Oregon Rex Beslenmesi

Oregon Rex’in beslenmesi kolay ve pratik özel bir reçete ile beslenmesine gerek olmamaktadır. Ancak çok fazla enerjik ve yaramaz olmalarından dolayı besinlerinde protein ağırlıklı ürün barındırmak önemlidir. Kilo almaya yatkın vücutları yaşlılıkla beraber daha da kontrol edilemez hale gelir. Bu nedenle yiyeceklerinde kısıtlama yapmak önemli. Bu ırkı ev yemekleri ile beslememek gerekiyor.  Yüksek proteinli ve Omega-3 yönünden yüksek besin karışımları ile kuru maması renklendiriliyor.

Oregon Rex Eğitimi

Oyuncu tabiatları olan Oregon Rex’in eğitimi kolay gibi gözükse de eğitim noktasında biraz daha inatçı olabiliyor. Bu durum daha çok bağımsızlıklarına düşkün yapılarından kaynaklanıyor. Doğaya yatkın tabiatları inatçılıkları bir araya geliyor ve bu süreçte eğitilebilmeleri daha zor hale geliyor. Zamanla sabrederek özen gösterirseniz eğitim süreçleri sağlıklı ve düzenli bir hale getirilmeli. Her ne kadar zor bir tabiata sahip olsalar ve eğitimleri zor bir süreci barındırsa da tabiatları yönüyle sakin yapıları yüksek ve katı bir eğitimden geçmelerine sebep olacak bir ortam oluşturmuyor.

Safkan Oregon Rex Nasıl Anlaşılır?

Oregon Rex’in safkan olup olmadığı tarihi kaynaklardan yapılan araştırmalar ile fark edilebiliyor. İlk kez 1987 yılında fark edilen bu tür insan müdahalesi ile çiftleştirilerek ortaya çıkmıştır. Kedi yetiştiricisi Jeri Newman tarafından müdahale sonucu oluşmuştur.

Oregon Rex Ne Kadar Yaşar?

Oregon Rex kedi ırkı ömrü son bulmuştur. 1940 ve 1970 yollarında popülerliğini korumuş 1972 yılında ise tamamen nesli tükenmiştir. Bu kedi ırkının belirgin bir sağlık problemi bulunmuyor. Geçmişinde kedi ırkına özgü herhangi bir genetik hastalık taşıma riski de yer almıyor. Yapılan araştırmalar çok az yaşansa da diş ve diş eti problemlerine yönelik hastalıklarla karşılaşması mümkün. İleri boyutlu hastalık riski göz kapağı noktasında oluşacak iltihaplanma sağlık problemleri arasında yer alıyor. Kilo almaya yatkın besin alışkanlığı zamanla vücudundaki yağ oranını arttırır. Biriken yağlar vücuda ağırlık yaparak obezite riskini artırır. Obezite riskini azaltmak için veterinerle ortaklaşa görüşme yaparak kediye uygun günlük bir diyet listesi ayarlanır.

Ayrıca Bakınız: Dragon Li Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap