Amerikan Polidaktil Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Amerikan Polidaktil kedi ırkı diğer kedi ırklarında olmayan bir özellik ile dünyaya gelmiştir. Bu nedenle asıl adı Polidaktil olarak anılır. Parmak sayıları normalin aksine daha fazladır. Normalde ön pati 5 ve arka pati 4 parmak bulunurken bu kedi cinsinde daha fazla parmak bulunuyor. 6 ya da daha fazlaya kadar bu rakam ulaşabiliyor. Pek çok kişi aslında onu Hemingway’in kedisi olarak bilir. Bunun nedeni Amerikalı romancı Hemingway’in bütün ömrünü birlikte geçirdiği kedi olmasından kaynaklanır. Genel itibariyle Polidaktil kediler bir ırkı temsil etmez. Sadece genetik olarak patilerindeki bu farklılık onların bu isimle anılmasını sağlamıştır.

Amerikan Polidaktil’in Özellikleri Nelerdir?

Amerikan Polidaktil kedi ırkı bulunduğu ortama rahatlıkla ayak uydurabilen sahibine karşı ve bulunduğu ortamdaki çocuklara karşı oldukça sevecen bir yapıya sahiptir. Normal bir bakım süreci yeterli olacaktır. Diğer evcil hayvanlarla da rahatlıkla dost olabilir. Uysal bir hayvandır. Saldırganlığı yoktur. Her ne kadar sahibine düşkün olsa da bağımsız bir şekilde hareket edebilir. Zeka seviyesi oldukça yüksektir. Miyavlama özelliği çok yoğun gözükmez.

  • Etrafına karşı sevecendir.
  • Hayvanlarla iyi geçinebilir.
  • Bulunduğu ortamda çocuklarla vakit geçirebilir.
  • Sevecen bir mizaca sahip olan Polidaktil kediler sabırlıdır.
  • Oyuncu bir kedi ırkı olan Polidaktil girişken yapısı ile de bilinir.
  • Avlanma kabiliyetleri gelişmiştir.

Amerikan Polidaktil’in Karakteri Nasıldır?

Sabırlı ve sakin olmaları ile farklılaşırlar. Bulundukları ortamda sahiplerine karşı sevecendirler. Amerikan Polidaktil’in karakteri diğer kedi ırklarından pekte farklı değildir. Evcil hayvanlarla aynı ortamda rahatlıkla yaşayabilirler. Bulundukları ortamda çocuklara karşı oldukça sakin yapıları ile ev ortamında bakılabilecek bir özellik sunarlar. Bu kedi ırkının hareketleri anlık olarak değişebilir. Her ne kadar sakin bir yaşam tarzını benimsemiş olsalar da bir anda farklı olabilirler. Net bir kişilik belirlemesi olmamakla beraber sevecen yapıları ilgi çeker. Avlanma yönüyle de oldukça hareketlidirler. Aşırı miyavlamaktan hoşlanmazlar. Dayanıklı vücut yapısına sahiplerdir. İç ve dış mekanlarda rahatlıkla yaşayabilirler.

Amerikan Polidaktil’in Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Amerikan Polidaktil’in bakımı oldukça kolay ve pratiktir. Kalıtsal olarak herhangi bir sağlık problemleri bulunmadığı için bakımı kolaylıkla verilebilir. Süreçte dışarıdan gelebilecek enfeksiyon riskine karşı düzenli olarak vücut bakımını yapılması gerekir. Ağız ve diş sağlığının korunması, koku oluşumuna engel olunması, kızarıklıkların ya da kabarmaların giderilebilmesi için rutin kontrol süreci bakım sürecine dahil edilmelidir. Klasik kedi türünün aksine çok fazla parmak yapısı olduğu için tırnaklarının düzenli olarak temizlenmesi ve kesilmesi gerekir.

Amerikan Polidaktil Nasıl Beslenir?

Amerikan Polidaktil’in beslenmesi kolaydır. Ancak yiyecekleri içerisinde yüksek enerji sunacak vitamin ve mineral odaklı mama tercih edilmelidir. Kuru ya da yaş mama seçenekleri arasında tercih yapılırken daha çok bol proteine sahip mineral özlü yiyecek türleri tercih edilmelidir.

Amerikan Polidaktil Eğitimi Nasıl Verilir?

Amerikan Polidaktil’in  eğitimi zor değildir. Zeka seviyelerinin yüksekliği kavramadaki hızlı kapasiteleri ile desteklenir. Bu yönüyle yavruyken eğitim verebilmek daha kolay hale gelecektir. Ev içindeki belirli alanlarda kısıtlama sağlanarak eğitim süreci hızlandırılabilir. Tuvalet eğitimi, yemek yeme eğitimi ve benzeri davranış kalıpları yavaş yavaş eğlendirerek sunulabilir. Biraz başına buyruk bir kedidir. Bir anda karakteri değişebilir. Kendi istediği şeyi yapmak isteyebilir. Eğitimini daha sıkı tutabilmek için ödül maması kullanılarak komutlar daha rahat öğretilebilir. Unutulmaması gereken gayet kibar, ılımlı ve sakin olarak yaklaşmak gerekir. Sabretmek bu sürecin daha iyiye çevrilmesini sağlayacaktır. Rutin temizlik süreçlerinde vücudunun taranması, tırnak bakımının yapılması, kulak temizliği ya da gözlerinin incelenmesi, ağız bakımının yapılması, tüy bakımının sağlanması ve benzeri farklı bakım süreçlerinde eğitim odaklı olarak yaklaşabilmek ileride daha disiplini bir ortam oluşturmayı destekleyebilir.

Safkan Amerikan Polidaktil Nasıl Anlaşılır?

Amerikan Polidaktil’in safkan olup olmadığı hakkında net bir bilgi sahibi olunabiliyor. Kaynaklara bakıldığında Amerikan Polidaktil kedisinin tipik bir şekilde doğuştan fazla parmak sayısı ile dünyaya gelen kedi cinsi olduğu biliniyor. Bu nedenle herhangi bir özel ırkın mensubu olmadığı da söylenebilir. Batı İngiltere, Amerika ve Kanada da rastlanan bu kedi türü geçmiş yıllarda denizciler tarafından kullanılmaktaydı. Patilerinin genişliği avlanmadaki kabiliyetlerinden daha çok faydalanabilmeyi destekliyor. Gemiciler özellikle bu kedinin kendilerine şans getirdiğine inanıyordu.

Amerikan Polidaktil Ne Kadar Yaşar?

Ortalama Amerikan Polidaktil kedi ırkı ömrü 12 ile 15 yıl arasında değişir. Amerikan Polidaktil kedi cinsinin herhangi bir kalıtsal hastalığı bulunmamaktadır. Ancak yediği mamalardan kaynaklı olarak özellikle yaş mamanın etkisiyle diş yapılarında kırılganlık yaşanabilir. Diş çürümesine, ağız içi koku oluşumuna dikkat edilerek düzenli bakımının ve fırçalanmasının yapılması önerilir. Bu süreçte gerekli görülüyorsa bir veterinerle de görüşülebilir. Kilo almaya meyilli olmaları nedeniyle özel bir diyet programı gerekebilir. Beslenme rutini ve vücut bakımı doğru şekilde yapıldığında ömrü daha da uzatılabilir.

Ayrıca Bakınız: Cheetoh Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap