California Spangled Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

California Spangled Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

California Spangled köpek ırkı dünyada nadir görülen kedi cinsleri arasında yerini alır. İlk kez 1986 yılında dünyaya tanıtılmıştır. Esasen doğada var olmamış leopar türüne benzer bir tür oluşturulabilmesi için melezlenmiştir. Farklı ve yeni bir ırk oluşturma sürecinde aslında Afrika leoparı örnek alınmıştır. Yapıları itibariyle oldukça enerjik hareketlidir. Desenleri ise leopara benzeyen bir kürkü andırır. Afrika menşelidir. Yerli bir kedi ırkı olan California Spangled oldukça nadir bir hayvandır.

Dünya üzerinde 58 tanesi tespit edilmiştir. Sahiplerini oldukça düşkün olan bu hayvan ırkı sürekli olarak bulunduğu ortamda tehlikelere karşı sahibini koruyabilmek için üstün bir çaba gösterir. Mesafe olarak bulunduğu konumun üzerinde bir noktada ve sürekli yüksek alanlarda bulunmaktan hoşlanır. Ortaya çıkış serüvenine ise Kenyalı bir bilim adamı eşlik ediyor. 3 farklı kedi ırkını bir araya getirerek 1986 yılında öncelikle dergilerde tanıtımını yapıyor ve bir süre sonra bu ırk insanlar tarafından da benimsenir hale geliyor.

California Spangled’ Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

Doğal ve özgün bir görüntüye sahip olan California Spangled; British Shorthair, Ankara kedisi ve Siyam kedilerinin birleşimi ile oluşturulmuş melez bir tür.

  • Avcı ve oyuncudur. Enerjileri uzun süre boyunca devam eder.
  • Eğitilmeleri ve bakımları oldukça kolaydır.
  • Kısa tüyleri bakımlarını kolaylaştırır.
  • Tüyleri oldukça yumuşak, kahverengi ve karamel tonlarına yakındır.
  • Yeşile çalan Kehribar göz yapısındadır.
  • Uysaldır. Sahiplerine koruyacak bir doğal yapı üstlenirler.
  • Uysal oldukları kadar özgür tabiatlarına düşkün oldukları için inatçıdırlar.
  • Yapı olarak bacaklarından biri uzundur. Ön bacak alanları arka bacaklarına göre daha kısa bir formda gözükür.

California Spangled’nin Karakteri Nasıldır?

Oldukça hareketli ve sevecendir. Onları diğer ırklardan ayıran en önemli özellik sahiplerine karşı gösterdikleri sadakat ve bağlılıktır. Üstün bir sahiplenici etki oluştururlar. Korumaya yönelik bu davranışları yönüyle dikkat çekerler. Bu yönüyle karşılaştırma yapılmak istendiğinde bir köpeğe benzetilir. Tamamen sahiplerine sadık hayvanlardır. Sahiplerini tehlikeden uzak tutabilmek için her şeyi yaparlar. Diğer bir yönden ise oldukça bağımlıdırlar. Sahiplerinin dikkatini çekebilmek için her türlü uyum sürecini değerlendirirler. Karakter olarak daha geniş ve büyük evlerde yaşamaya uygundurlar. Bahçeli ev yapısı onlar için daha uygundur. Farklı  ırklar ile bir arada yaşayabilmeleri isteniyorsa yavruyken beslenmeye başlanmalıdır. Bulunduğu ortamda evcilleştirildikten sonra diğer hayvanlarla aynı ortamda yaşayabilirler.

California Spangled’nin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

California Spangled’in bakımı oldukça kolaydır. Özellikle vücut tüylerinin kısa oluşu temizleme ve bakım sürecinde kolaylık sağlar. Haftada en az bir kere taranması tüy dökme problemi yaşanmasının önüne geçer. Bir süre sonra oluşabilecek yumaklaşma problemini çözebilmek için düzenli taranabilir ve malt yedirin.

California Spangled Nasıl Beslenir?

California Spangled’in beslenmesi pratik ve kolaydır. Belirgin bir kalıtsal hastalığı bulunmamaktadır. Kısırlaştırma operasyonu yapıldıktan sonra kilo almaya yatkın hale gelirler. Beslenmesi sırasında özel bir yemek programına ihtiyaç duyulmaz. Ancak dikkat edilmesi gereken şey kilo almaya yatkın oluşlarıdır. Karbonhidrat seviyesi düşük yiyeceklerle beslenmelerini gerektirir. Bununla beraber protein içeriği yönüyle zengin kuru ya da yaş mamalar tercih edilir. Düzenli beslenmek onlar için şarttır. Fakat her zaman için tazelenmiş su kaynağına ihtiyaç duyarlar. Fark edilmeden düzensiz bir beslenme rutini benimsediklerinde obezite tehlikesiyle karşılaşabilirler. Bu nedenle günlük tüketilmesi gereken besin dışında fazla gıda tüketilmemelidir. Gerekli görüldüğünde veteriner ile görüşerek kedinin boyuna, cinsine ve yaşına uygun olarak özel bir günlük program yapılır.

California Spangled Kedi Irkı Eğitimi

Genellikle California Spangled’in eğitim süreci oldukça kolay ve eğitilmeye yatkındır. Dışarıdan bakıldığında daha çok vahşi bir görünüm elde edebilmeleri için melezlenme aşamasında dikkat edilen benekli görüntüsü altında tamamen sevecen ve eğitilmeye yatkın bir kedi türü barınır. Evcilleştirilmesi oldukça kolaydır, enerjiktir. Eğitim sürecinde bu enerjilerini kullanılır. Sahiplerine çok düşkündürler. Bu yönüyle tek başına oyuncak ile oynayabilmeye yatkınlıkları da bulunur. Ancak sahibi ile geçirdiği zaman daha mutlu olur. Bu nedenle ortak etkinlikler yapılarak ödül mamaları ile eğitim süreci teşvik edilebilir. Tasma ile yürüyüş yaptırılabilir. Tuvalet eğitimi rahatlıkla verilir. Kedinin tırmanabileceği özel olanlar oluşturulmalıdır. Satın alınabilecek bir tırmanma direği zamanla eğitim aracına dönüştürülür.

Safkan California Spangled Nasıl Anlaşılır?

California Spangled’in safkan olup olmadığı kaynaklar aracılığı ile biliniyor. Safkan bir ırka sahip değillerdir. Bunun nedeni ise melez olmalarına rağmen insan üretimi olmalarıdır.

California Spangled Ne Kadar Yaşar?

California Spangled kedi ırkı ömrü ortalama olarak 15 yıldır. Doğru bir şekilde bakımı yapıldığında yaşam ömürleri daha da uzatılır. İnsan üretimi bir ırka sahip olmaları vücutlarının daha dayanıklı olmasını sağlamıştır. Yapılan araştırmalarda bu ırkın herhangi bir şekilde doğuştan gelen kalıtsal sağlık problemi bulunmaz. Düzenli olarak kulak, göz ve ağız bakımını yapılması gerekir. Bu süreçte bir veterinerden yardım alınabilir. Tırnaklarının temizliği sorumlu olunan bakım süreçleri arasında bulunuyor. Düzenli aralıklarla kulak temizliğinin de yapılmasına dikkat edilmelidir.

Ayrıca Bakınız: Kıbrıs Kedisi Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap