Colorpoint Shorthair Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Colorpoint Shorthair Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Colorpoint Shorthair kedi ırkı siyam ırkına benzeyen 4 renk alaşımını destekler. Kendine has bir yapısı bulunan bu ırkın kedileri insanlarla vakit geçirilebilen oldukça zeki ve oyuncu yapıdadırlar. Fiziksel aktiviteleri oyunculuk kabiliyeti ile birleştiğinde her zaman için hareketli ve zeka seviyesi yüksek bir özellik sunar. Tek olumsuz yanları ise sürekli olarak miyavlama özelliği göstermeleridir.

Colorpoint Shorthair Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

Colorpoint Shorthair kedi ırkının en önemli özelliği insancıl yapıda oluşlarıdır. Sürekli olarak oynamaktan hoşlanırlar. Bu durum eğitilmelerini de kolaylaştırır. En önemli özelliği ise yemek yemek istediklerinde ya da canları oyun istediğinde sürekli olarak miyavlama eyleminde bulunurlar.

Colorpoint Shorthair’in Özellikleri

  • Orta büyüklükte uzun ve ince yapılıdır.
  • Dışarıdan bakıldığında arka bacak kısımları ön bacaklarındaki yapıya göre daha uzundur.
  • Kusursuz bir avcıdır.
  • Güzel görüntüleri altında gözleri mavi renk, tüyleri ise kısa krem tonlarındadır.
  • İnsanlara karşı oldukça sevecen oyuncu ve hareketli bir kedidir.
  • Sürekli olarak ilgiye ihtiyaç duymaları farklı evcil hayvanlarla beraber aynı yerde yaşamalarını zorlaştırır.

Colorpoint Shorthair’ın Karakteri Nasıldır?

Colorpoint Shorthair’in karakteri inanılmaz derecede hareketli olmaları ile biliniyor. Karakteristik olarak sevgiye ihtiyaç duyan yapıları bulunur. Genellikle sahiplerini başka kedilerle paylaşmaktan çekinirler. Bu türün sahibine olan düşkünlüğünün yanı sıra hiç tanımadığı kişilere yönelik sevecen bir tavır takınır, tek başına kalmaktan hoşlanmazlar ve çok konuşkandırlar. Tek başlarına kaldıklarında ev içerisinde iletişime geçecek biri olmadığında depresyona girebilirler. Sürekli olarak gün içerisinde sahiplerinin peşindedirler. Çok fazla miyavlamaları da iletişime geçmek istediklerini gösterir.

Colorpoint Shorthair’nın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Colorpoint Shorthair’in bakımı oldukça kolaydır. Bunun nedeni tüylerinin çok kısa oluşudur. Tüy dökme problemi yaşanmaz ancak mevsim geçişlerinde bir miktar artabilir. Tüy dökmelerindeki bu artış ilk kez gidecekleri bir yerde oluşları ya da mevsimsel geçiş sürecinde olmalıdır. Haftada en az bir kere tüylerini taramak topak yumaklarının vücuttan atılmasını sağlayarak tüy yutmalarına engel olacaktır. Fiziksel ve zihinsel aktivitelere karşı eğilimleri bulunur. Bu anlamda farklı oyun stratejileri geliştirmek ve daha çok vakit geçirmeye çalışmak zihinsel bakım sürecinde büyük önem taşır. Bu tür ürün hayvanların ağız ve diş sağlığı ile ilgili problem yaşamaları oldukça mümkündür. Genetik olarak yatkınlıkları nedeniyle diş sağlığına özellikle dikkat etmek gerekiyor. Düzenli olarak veteriner tarafından incelenme sürecinin takip edilmesi önemlidir. Sindirim sistemini bozmayacak derecede kaliteye sahip sert olmayan mamalara yönelmek gerekir.

Colorpoint Shorthair Nasıl Beslenir?

Colorpoint Shorthair’in beslemesi daha düşük kalorili öğünlerle olmalıdır. Süreçte çok çabuk kilo alma özellikleri bulunduğu için yediği yiyeceklere dikkat etmek gerekir. Düşük tahıl oranına sahip mamalar ile beslenmesi istenen dengeyi sağlayacaktır. Dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise kısırlaştırma operasyonu geçiren Colorpoint Shorthair ırkında daha sonrasında kilo alma eğilimi gitgide artar. Özel bir sağlık problemi bulunuyorsa tükettiğinde vücudun tepkimeye girmeyeceği özel bir mama tercih etmelidir. Vücutlarında herhangi bir sağlık sorunu bulunmuyorsa esasen özel bir mamaya ihtiyaç duymadan rahatlıkla beslenebilirler. Ancak dikkat edilmesi gereken yiyeceklerinin içerisinde hayvansal gıdaların ve protein destekli ürün karışımının olmasını unutulmamalıdır. Kuru ya da yaş mama tercih edilirken bu detaya dikkat edilebilir. Sadece tahıl oranı yüksek ve karbonhidrat oranı biraz daha azaltılmış olmasına dikkat edilmesi obeziteye yatkın olmaları nedeniyle önemlidir. Aşırı kilolu olmalarından kaynaklı olarak özel bir diyet uygulanması gerekir. Veteriner kedinin kilosu, cinsi ve boyunu esas alarak günlük bir program planlayabilir. Bu durum dikkate alınmadığında ileri boyutlu kalp rahatsızlığı ya da diyabet teşhisi konulabilir.

Colorpoint Shorthair Kedi Irkı Eğitimi Nasıl Verilir?

Colorpoint Shorthair’in eğitimi oldukça kolaydır. Diğer safkan ırk kedilere göre inanılmaz derecede eğitim sürecine yakınlardır. Tasma ile beraber boynuna takarak yürüyüşe rahatlıkla çıkılabilir. Çok fazla hareketlidir. Eğitebilmek bu yönüyle daha kolay hale gelir. Eğitim sürecine oyuna dönüştürülerek keskin zekasıyla beraber itaatkar hale getirilebilir. Tut, getir, yakala tarzında komutlar verebileceğiniz kişiliktedir. Sahibine sadık bir hayvandır. Bu yönü kullanılarak çok kolay eğitim süreci verilebiliyor. Ödül mamaları kullanarak hareketleri pekiştirilebilir.

Safkan Colorpoint Shorthair Nasıl Anlaşılır?

Colorpoint Shorthair’in safkan olup olmadığı araştırmalar ortaya koyuyor. Safkan olmalarını ele veren en önemli özellik melez yapıda olmalarıdır. Yapılan incelemeler siyam kedisine ait özelliklerin bu kedi türünde var olduğunu ortaya koydu. Fakat üzerlerindeki renklerden kaynaklı olarak farklı olabileceği de söyleniyor.

Colorpoint Shorthair Ne Kadar Yaşar?

Colorpoint Shorthair kedi ırkı ömrü en fazla 17 yıldır. Bu zamanlama ortalama olarak 12 yılı bulur. Herhangi bir şekilde net bir sağlık problemleri bulunmaz. Ancak siyam ırkına benzemesinden kaynaklı olarak kalıtsal bir göz rahatsızlığı ya da şaşılık durumu fark edilebilir. Doğuştan kalp kusuru ile hayata gözlerini açabilen bir ırktır. Astım problemi de yaşayabilir. Bu süreçte kalıtsal bir hastalıkla beraber dünyaya gelmeleri yaşam sürelerine de kısaltır.

Ayrıca Bakınız: Highlander Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap