Russian Blue Kedi Cinsi Özellikleri Ve Bakımı

Russian Blue kedi ırkının kökeni Rusya’ya dayanmaktadır. Safkan bir cinstir ve bazı inanışlara göre doğa ana tarafından yaratıldığı düşünülmektedir. Russian Blue kedi ırkının görünümünden etkilenen İngiliz denizciler ise Russian Blue kedisini anayurt bildikleri Archangel kentine götürmüşlerdir. Russian Blue kedi ırkı kalın ve sık tüylere sahiptir. Bunun nedeni ise Rusya’daki hayat şartlarına ayak uydurabilmek için geliştirdikleri bir kalkan oluşturmalarıdır. Doğada vahşi olarak yaşayan Russian Blue kedileri, sadece kürkleri için bile avcıların peşine düştükleri bir cinstir. Zaman içerisinde popülerlikleri artmış ve korunma altına alınmaları sağlanmıştır. Russian Blue kedi cinsinin kendisine benzeyen 4 farklı türü bulunmaktadır. Fakat bu kedilerin özellikleri birbirinden tamamen farklıdır.

Russian Blue Kedi Irkı Fiziksel Özellikleri

 • Güçlü ve kaslı bir vücut yapıları bulunmaktadır.
 • Russian Blue kedilerinin kalın bir kürkleri ve kısa tüyleri vardır. Fakat buna rağmen peluş benzeri bir tüy görünümleri bulunmaktadır.
 • Russian Blue kedilerinin orjinali mavi renk tüylere sahiptir. Fakat farklı renkleri de üretildiği için siyah ve beyaz renkli Russian Blue kedilere de rastlamanız mümkündür.
 • Russian Blue kediler doğduklarında göz renkleri sarıdır. Fakat 4 ay sonra göz renkleri yeşile dönemketedir. Yaşları ilerledikçe yeşil rengi tonu daha belirgin, canlı ve parlak görünmektedir.
 • Russian Blue kedilerin uzun bir yüzü ve yüzleri ile orantılı kulakları bulunmaktadır.
 • Uzun vücut yapıları bulunduğu gibi orta boyutlarda kabul edilmektedir.
 • Russian Blue kedilerin en belirgin fiziksel özellikleri yüzlerinde bulunan gülümseme ifadesidir. Bu güzel görünümleri sayesinde Kraliçe Victoria’nın kedisi olmayı da başarmışlardır.

Russian Blue Kedi Irkı Davranışsal Özellikleri

 • En belirgin davranışsal özellikleri, çevre ve mama düzenlerinin değişmesinden hoşlanmamalarıdır.
 • Russian Blue kedileri çevreleri değişmediğinde kendilerini daha güvende hissetmektedir. Her zaman aynı vakitte yemek yemekten hoşlanırlar.
 • İçlerine kapanık ve sessiz kediler oldukları bilinmektedir. Her türlü aile ortamına ayak uydurma yetenekleri bulunmaktadır. Bu nedenle tam bir ev kedisi olabilirler.
 • Diğer hayvanlar ile iyi geçinirler. Evde yalnız kalmaktan aşırı rahatsız olmasalar da sahipleri eve döndüğünde mutlu olmaktadır.
 • Eğitilmesi kolay bir kedidir. Oyun oynamaktan ve tırmanmaktan büyük keyif duyarlar. Gün içinde eğlenmekten ve güneşte zaman geçirmekten mutlu olurlar.
 • Zayıf olarak bilinen yönleri ise çabuk korkmaları ve irkilmeleridir.
 • Aile üyelerine, çocuklara ve bebeklere karşı nazik davranırlar. Ağlayan bir bebeğin susması için çaba gösterdikleri bilinmektedir. Aynı şekilde bebeklerin yanına kıvrıldıkları da görülmştür.
 • Sahiplerini mutsuz ya da durgun gördüklerinde şefkatli davranışlar sergileyebilirler. Fakat eve gelen yabancılara karşı çekingen davrandıkları bilinmektedir.

Russian Blue Irkı Bakımı

Russian Blue kedilerinin koruma içgüdüleri yeterli seviyede gelişmemiştir. Bu nedenle kapalı alanlarrda bakılması daha uygundur. Aksi halde bahçe gibi dış alanlarda çeşitli kazalar ile karşılaşmaları mümkündür. Yemek yeme sıklıkları kontrol altında tutulmalıır. Çünkü yemek yemekten çok hoşlanırlar ve bu sebeple kilo almaları kolaydır.

Russian Blue kedileri çok titiz hayvanlar oldukları için mama ve su kaplarının temiz olması önemlidir. Aynı şekilde tuvaletlerinin de devamlı temiz tutulması gerekir. Aksi halde tuvaletlerini kullanmayı reddederek ev içerisine dışkı yapmaları mümkündür.

Russian Blue Fiyat Bilgisi

Russian Blue fiyat 1500 TL ila 3 bin TL arasında farklılık gösterebilir. Bu fiyat farklılıkları kedinin yavru ya da yetişkin olmasına göre değişebilir. Aynı şekilde üreticinin kedi için yaptığı masraflar da fiyatında etkilidir. Uygun fiyatlı bir Russian Blue kedisinin henüz hiç aşı olmaması, veterinere götürülmemiş olmaması ya da kaliteli mama ile beslenmemiş olması mümkündür.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap