Thai Lilac Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Thai Lilac kedi ırkının adından da anlaşılacağı üzere anavatanı Tayland’dır. Güzel ve estetik görünen yüz yapısıyla dikkat çeken bu kediler leylak rengine sahiptir. Son derece uysal karakter özelliklerine sahip Thai Lilac kedi ırkı, evde kedi bakmak isteyenler için oldukça idealdir. Daha önce kedi bakımı konusunda tecrübeli olmayan kişiler bile sahiplerine çok bağlı ve zeki Thai Lilac kedilerin bakımını sorunsuz bir şekilde yapabilirler. Thai Lilac kedi ırkının özellikleri, karakteri ve bakımı hakkında detaylı bilgileri yazımızın detaylarında bulabilirsiniz.

Thai Lilac Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

Herhangi bir müdahale olmadan doğal koşullarda gelişmiş bir ırk olan Thai Lilac, 1980’li yılların başında ortaya çıkmıştır. Yumuşacık tüyleriyle ünlenen Thai Lilac kediler, zamanla Tayland’dan dünyanın dört bir yanına yayılmıştır. Thai Lilac’ın özellikleri arasında şunlar dikkat çekicidir:

 • Zarif bir beden ve ince bacaklara sahiptir.
 • Orta büyüklükte bedene sahip kedi ırklarındandır.
 • Thai Lilac kedilerin ağırlıkları ortalama 4 ila 6 kilogram arasında değişir.
 • Gözleri badem şeklini andırır.
 • İri gözlü olmasına rağmen yüz bölgesi son derece estetiktir.
 • Kulakların iç ve dış kısımları gövde renginden daha koyudur.
 • Pati ve kuyruklarındaki tüylerde renk geçişleri görülür.
 • Kürkleri kısa, sık ve son derece yumuşaktır.
 • Göz rengi açık mavi veya bazen koyu renk olabilir.

Thai Lilac’ın Karakteri Nasıldır?

Türkiye’de nadir bulunsa da büyük ilgi gören Thai Lilac kediler, kendine has ırk özelliklerine sahiptir. Bu kedilerin ataları Tayland’da yetişen Korat kedileri olarak bilinir. Bu sebeple pek çok karakter özelliğini de atalarından almıştır. Thai Lilac’ın karakteri son derece uysal olup şu tarz tipik özelliklere sahiptir:

 • Hareketli ve oyun oynamaya heveslidir.
 • Neşeli ve sevecen huyludur.
 • Son derece sosyal hayvanlar olmalarına rağmen sahiplerine çok bağlıdır.
 • Yalnız kalmaktan hoşlanmadıkları için diğer kedilerle birlikte bakılabilir.
 • Sabırlı oldukları için kolay kolay agresif hareketlerde bulunmazlar.
 • Diğer evciller ile bir arada yaşayabilir ve iyi geçinir.
 • Genellikle sağlıklı yapısıyla bilinir ve kronik ya da genetik hastalıkları bulunmaz.
 • Sahiplerine sık sık miyavlayarak iletişim kurmak isterler.
 • Diğer canlılarla da fiziksel temastan ziyade konuşarak iletişim kurmayı severler.
 • Meraklı ve zeki canlılar olduğu için bakımı konusunda zorluk çıkarmaz.

Thai Lilac’ın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Tam bir aile kedisi olarak bilinen Thai Lilac doğal karakter özellikleri sayesinde bakım zorluğu çıkarmaz. Oyuncu ve meraklı oldukları için zaman zaman sahibini harekete teşvik edebilir. Bu yüzden oturmayı pek sevmeyen ve dinamik karakterdeki kişilerin Thai Lilac’ın bakımı konusunda sorun yaşamamaları mümkündür. Ayrıca yalnız kalma konusunda son derece hassas olan Thai Lilac kedi ırkını asla uzun saatler boyunca tek başına bırakmamak gerekir. Bu nedenle özellikle iş yaşamı yüzünden evde az vakit geçirenler veya sık sık seyahatlere çıkanlar için uygun bir tercih olmayabilir.

Thai Lilac Nasıl Beslenir?

Yumuşak ve sık tüylü bir kürke sahip Thai Lilac kedilerin beslenme koşullarına önem verilmesi gerekir. Yaş mamaları çok seven Thai Lilac’ın beslenmesi sırasında yaşına ve kısırlık durumuna uygun mamalar tercih edilmelidir. Kökleri Tayland’a uzanmasına rağmen farklı lezzetlere açık bir yapısı bulunan Thai Lilac kediler balık ve türlerini keyifle tüketebilir. Enerjik ve oyuncu yapıya sahip olduğu için Thai Lilac kedilerin mutlaka düzenli ve zengin içeriğe sahip mamalarla beslenmesine özen gösterilmelidir.

Thai Lilac Eğitimi Nasıl Verilir?

Sosyal ve zeki canlılar olan Thai Lilac kedilerin evde bakım konusunda eğitilmesi oldukça basittir. Bu nedenle daha önce evde kedi bakımında yeterli tecrübesi olmayan kişiler bile Thai Lilac kedilere çeşitli eğitimler verebilirler. Agresif davranış göstermeyen ve sahiplerine son derece bağlı olan Thai Lilac’ın eğitimi konusunda çeşitli ekipmanlar kullanmanız tavsiye edilir. Oyuncu yapısıyla ve enerjik olmasıyla dikkat çeken Thai Lilac kediler, çeşitli oyuncak ve ekipmanlarla daha kolay biçimde eğitilebilir. Bu kedilere klasik eğitimler dışında sosyallik eğitimi vermeye gerek yoktur. Doğuştan sıcak kanlı ve sosyal yapıda olan Thai Lilac kediler, diğer evciller ile sorunsuz biçimde yaşayabilirler. Evinde birden fazla sayıda kedi bakmak isteyen kişiler tarafından rahatlıkla tercih edilebilir.

Safkan Thai Lilac Nasıl Anlaşılır?

Benzersiz görünüme sahip Thai Lilac kedilerin orijinal olup olmadığını anlamak zor değildir. Thai Lilac’ın safkan olup olmadığı kulak ve yüz yapısından kolaylıkla anlaşılabilir. Gözleri iri ve badem şekilde olan Thai Lilac kedilerin kulak kısmında bulunan tüyler gövde rengine göre koyu renkli olmalıdır. Ayrıca Thai Lilac kedilerinin kulakları üçgen biçiminde ayrık ve dik formdadır. Thai Lilac’ın göz rengi genellikle mavi olmasına rağmen koyu renklerde de olabilir.

Thai Lilac Ne Kadar Yaşar?

Sağlam bir genetiğe sahip olan Thai Lilac ırkı kedilerin anavatanı Tayland’dır. Bu coğrafyada uzun yıllardır yaşayan Korat kedilerinden türeyen Thai Lilac kedilerde kronik veya genetik hastalıklar görülmez. Bununla birlikte sağlıklı bakılan bir Thai Lilac kedi ırkı ömrü ortalama 15 yıldır.

Ayrıca Bakınız: Oriental Bicolor Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap