Ragdoll Kedi Cinsi Özellikleri Ve Bakımı

Ragdoll kedi diğer kedi ırklarına kıyasla daha yeni bir ırk olarak tanımlanmaktadır. 1963 yılında Kaliforniya’da ortaya çıkan Ragdoll kedisi, safir mavisi gözlere ve ipeği andıran tüylere sahiptir. Ragdoll kedisi kısa süre içerisinde dünyada ün kazanan bir kedi cinsidir. Ragdoll kedisi büyük kedi ırkları kategorisinde bulunmaktadır ve ortalama yaşam süreleri 12 ila 17 yıl arasında değişmektedir. Yetişkin Ragdoll kedilerinin yaklaşık ağırlığı 4,5 ila 10 kilogram arasında farklılık gösterebilir. Ragdoll kedisinin ilk keşfinde İran kedisi ile karıştırıldığı bilinmektedir. Fakat yapılan araştırmalar sayesinde farklı bir kedi ırkı olduğu meydana çıkmıştır. Ragdoll kedileri ilk defa 1993 yılında tanınmıştır ve 2000 yılında ise dünyaya yayılmıştır. Genel anlamda ender bulunan bu kedi ırkı, Türkiye’de de çok fazla evde bulunmamaktadır.

Ragdoll Kedi Fiziksel Özellikleri

 • Ragdoll kedilerinin dış görünümü oldukça güzel ve gösterişlidir. Dikkat çekici tüylere sahip oldukları bilinmektedir.
 • Kürkleri sık ve uzun tüylerden meydana gelmektedir.
 • Ragdoll kedileri kaslı ve iri bir vücuda sahiptir.
 • Mavi renkli gözleri bulunmaktadır. Ayrıca vücudunun belli yerlerinde koyu renkler görülmektedir.
 • Ragdoll kedilerinin ses tonları oldukça yumuşak ve tizdir. Acıktıkları zamanlarda size seslenerek yemek isteyebilirler.
 • Yüzü, kulakları, bacakları ve kuyruğu koyu renkli olan Ragdoll kedilerinin patileri beyaz renktedir. Bu nedenle beyaz eldivenli Ragdoll kedileri olarak bilinirler.
 • Mavi, mühür, krem, çikolata ve leylak gibi tüy renklerine sahip olabilirler Ayrıca tekir ve kaplumbağa kabuğu renklerinde görülebilir. Ragdoll kedileri yavruluk dönemlerinde soluk renkli olurlar. Fakat büyüdükçe renkleri daha kalıcı bir hale gelir.

Ragdoll Kedi Davranışsal Özellikleri

 • Ragdoll kedilerinin insanlar ile en iyi geçinen kediler oldukları bilinmektedir. Diğer hayvanlara karşıda oldukça iyi davranışları bulunmaktadır.
 • Kucağa alındığı zaman kendini tam anlamıyla serbest bıraktığı sık karşılaşılan bir durumdur. Bu nedenle Ragdoll kedilerine bebek gibi davranmanız gerekir. Aynı zamanda Ragdoll kelimesi de oyuncak bebek anlamına gelmektedir. Bu nedenle Ragdoll kedileri kucağa alındığında sessiz ve hareketsiz kalabilir.
 • Ragdoll kedileri acıktıkları zaman miyavlayarak sizden yemek isteyebilirler.
 • Ödüllendirilmekten çok hoşlanırlar. Doğru bir hareket yaptığında onu ödüllendirmeyi ihmal etmemeniz gerekir.
 • Diğer kedilere kıyasla oyun oynadıkları esnada çok sık tırnaklarını çıkarmazlar. Bu nedenle çocuklu aileler tarafından tercih edilebilir. Ragdoll kedileri aşırı hareketli kediler değildir. Genellikle orta sakinlikte kabul edilirler.
 • Sahiplerinin eve geliş saatlerini öğrenerek onları kapıda karşılamak isterler. Belli seslere kolayca uyum sağlarlar.
 • Sahipleri ile oyun oynamaktan keyif alırlar. Sahipleri ile vakit geçirirken köpeklerin yaptığı gibi atılan bir oyuncağı sahiplerine geri getirebilirler.

Ragdoll Kedisi Bakımı

Ragdoll kedilerinin uzun ve sık tüylere sahip olması, haftada e az 4 ya da 5 defa taranmaya ihtiyaç duymalarını gerektirmektedir. Tüylerinin günlük olarak taranması daha bakımlı ve sağlıklı olmalarını sağlayacaktır. Tırnaklarının en az iki haftada bir kesilmesi ve diş hastalıklarına yakalanmamaları için düzenli ağız bakımlarının aksatılmaması gerekir.

Ragdoll Kedisi Genel Sağlık Durumu

Ragdoll kedileri saf ya da melez her kedide olduğu gibi yatkınlık gösterdiği belli hastalıklara sahiptir. Özellikle kalp hastalıklarına yatkın oldukları bilinmektedir. Ragdoll kedilerinde göz çevresi akıntısı sık karşılaşılan bir durumdur. Kalça displazisi yaşayabilirler fakat bu durum Ragdoll kedilerinde büyük sorunlara neden olmamaktadır. Hipertrofik kardiyomiyopati hastalığı ise hem yaşlılıkta hem gençlikte ani oluşabilecek ölümlere neden olmaktadır.

Ragdoll Kedisi Fiyat Bilgisi

Ragdoll kedilerinin nadir bulunması fiyatlarına yansımaktadır. Genellikle 2800 TL ila 4 bin TL arasında fiyatları bulunmaktadır. Ragdoll kedisinin yavru ya da yetişkin sahiplenilmesi fiyatlarını da etkilemektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap