Mekong Bobtail Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Mekong Bobtail Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Mekong Bobtail kedi ırkı sahip olduğu kendine has yüz yapısı ve renkleri ile dikkat çekmektedir. Tayland menşeili bir kedi ırkı olan Mekong Bobtail, Asya’nın bazı bölgelerine doğal olarak dağılmıştır. Rusya’da bir cins olarak geliştirilmiş ve 2004 yılında Dünya Kedi Federasyonu tarafından tanınmıştır. Rusya’da yetiştirilen bir kedi ırkı olmasına karşın anavatanı Tayland’dır. Fiziksel olarak ayırt edici birçok özelliği bulunmaktadır.

Mekong Bobtail Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

Mekong Bobtail kedi ırkının öne çıkan birçok özelliği bulunmaktadır. Mekong Bobtail, kürkü Siyam, kuyruğu ise Manks’ın kuyruk yapısı ile benzemektedir. Güneydoğu Asya’dan başlayarak Irak, İran, Moğolistan, Burma, Laus, Çin gibi geniş bir alanda bu ırkın doğal olarak bulunduğu bilinmektedir. Mekong Bobtail’in özellikleri ise kısaca şöyle özetlenebilir:

  • Boyları ortalama 25 – 30 cm’ye ulaşabilir.
  • Ağırlıkları 3,5 – 7 kg arasında değişmektedir.
  • Kısa tüylüdür ve kürkleri krem renginin tonlarındadır. Buna ek olarak yüzlerinde, patilerinde ve kuyruklarında siyaha çalan koyu renkler bulunmaktadır.
  • Parlak mavi gözlere sahiptir.
  • Dik duran ve üçgen şeklindeki kulaklara sahiptir.
  • Oldukça atletik ve zarif bir vücut yapısına sahiptir.
  • Siyam benzeri kürkü dışında ayırt edici diğer özelliği kuyruğudur. Manks kedisi gibi kısa bir kuyruk yapısına sahiptir.  

Mekong Bobtail’in Karakteri Nasıldır?

Görünümüyle çoğu zaman soğuk tavırlı kediler olarak düşünülse de sahipleri le olan iletişimleri oldukça güçlüdür. Dünyanın en eski kedi ırklarından biri olduğu düşünülen Mekong Bobtail, keskin bir zekaya sahip ve iyi birer avcıdır. Çoğu zaman yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Sevecen ve sosyal olmasıyla diğer evcil hayvanlarla ve insanlarla anlaşabilmektedir. Mekong Bobtail’in karakteri neşeli, oyuncu ve hareketli olarak tanımlanmaktadır.

Mekong Bobtail’in Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Mekong Bobtail kediler çoğu zaman sosyal ve oyuncu bir kedi olmasıyla en popüler evcil kediler arasında yerini almayı başarmıştır. Yalnızlıktan hoşlanmadığı için aileler için ideal bir kedi ırkı olarak da tanımlanmaktadır. Bakımı ise diğer pek çok kedi ırkı ile benzerdir.

Mekong Bobtail kedilerin tüyleri haftada bir kez taranarak tüy dökme sorunlarının büyük ölçüde önüne geçilmesi mümkündür. Hareketli yapısıyla birçok alan tırmanmak ve koşmak isteyeceği için uygun yaşam alanın sağlanması gerekmektedir. Kısa tüylü olmasına rağmen tüy bakımlarının ihmal edilmemesi gerekir. Buna ek olarak Mekong Bobtail’in bakımı kapsamında mama tercihleri de son derece önemlidir. Kaliteli mamaların tercih edilmesi gerecektir.

Mekong Bobtail Nasıl Beslenir?

Mekong Bobtail kediler, narin yapıda ve hafif bir vücuda sahiptir. Oyunculukları ile dikkat çeken Mekong Bobtail kediler, gün içinde harcadıkları enerji için besin değeri açısından zengin mamalara ihtiyaç duymaktadır. Yüksek besin içeriği ve kaliteli mamalar ile yaşına ve kilosuna göre kedilerin beslenmesi gerekecektir. Etobur canlılar olmaları nedeniyle mamalarını hayvansal gıdalar oluşturmaktadır. Özel bir mama tercihi olmadığı gibi insanların yediği gıdaların verilmesi önerilmez. Mekong Bobtail’in beslenmesi için piyasadaki kaliteli yetişin ve yavru mama markalarının tercih edilmesi mümkündür.  

Mekong Bobtail Eğitimi Nasıl Verilir?

Kediler eğitimi en zor olan evcil hayvanlar arasında yer alır. Kediler doğası gereği tuvalet eğitimini kolayca alır ve sadece kendi kumuna tuvaletini yaparlar. Bunun dışında Mekong Bobtail köpek ırkı eğitimi için ödül yöntemi kullanarak bazı davranışlar kazanmasını da sağlayabilirsiniz. Kedinizin yavruluk döneminden itibaren çeşitli davranışları kazanması için onları ödüllendirerek belirli eğitimlerinin verilmesini sağlayabilirsiniz.

Kedileri eğitmek için birçok farklı metot vardır. Ancak çoğu yöntem zor uygulanabilir olduğu için kedinizi eğitmeniz oldukça zahmetlidir. Mekong Bobtail kediler insanlara kolay anlaşabilen ve oyuncu kediler olmasına rağmen sahiplerinin birçok isteğine yanıt vermeyecektir.

Safkan Mekong Bobtail Nasıl Anlaşılır?

Mekong Bobtail kedilerin safkan olup olmadığını anlamak için fiziksek ayırt edici birçok özelliğinin incelenmesi gerekecektir. Bu kapsamda özellikle renkleri, tüy yapısı, kuyruğu, kulakları ve gözleri en temel unsurdur. Mekong Bobtail’in safkan olup olmadığı kuyruğuna bakılarak anlaşılabilir. Kuyruğu kısa ponpon yapıdadır. Manks kedisinin kuyruğu ile benzer olması nedeniyle diğer özelliklerine de bakılmalıdır. Kürk yapısı ise Siyam kedisi ile benzerlikler göstermektedir.

Kısa, sık ve parlak tüy yapısına sahiptir. Bu cinsin kabul edilen ana rengi Siyam benzeri mühür rengidir. Yüz, kulaklar, kuyruk, bacak ve pençeler koyu renklidir. Buna ek olarak mavimsi, tekir, kaplumbağa kabuğu, çikolata, leylak renkli kedilere de rastlanabilir. Bacaklar orta uzunlukta ve incedir. Arka bacaklar ön bacaklardan biraz daha uzun yapıdadır. Yüz hatları ise keskin bir yapıdadır.

Mekong Bobtail Ne Kadar Yaşar?

Mekong Bobtail kedi ırkı oldukça uzun ömürlü bir kedi ırkıdır. Bu kapsamda 15 yıla kadar ortalama olarak yaşamlarını sürdürebildikleri görülmektedir. Yaşam koşullarına bağlı olarak Mekong Bobtail kedilerin yaşam süreleri de değişiklik göstermektedir. Mekong Bobtail köpek ırkı ömrü diğer birçok kedi türüne göre daha uzundur. Uygun yaşam alanının sunulması ve bakım önerilerinin dikkate alınması ile uzun yıllar sizinle beraber yaşamlarını sürdürebilmektedir.

Ayrıca Bakınız: Kıbrıs Kedisi Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap