Tortoiseshell Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Tortoiseshell kedi ırkı karmaşık kürk rengi ve zeki yapısıyla dikkat çeken bir kedi ırkıdır. Tortoiseshell kedilerin adı renkli tüy yapısından gelir. Tortie ismini karışık renklerinden alan bu kedilere dünyanın dört bir yanında rastlamak mümkündür. Genellikle şans getirdiğine inanılan bu kedilerin çoğunluğu dişidir. Uzak Doğu ülkelerinde evi koruduğuna inanılan Tortoiseshell kedi ırkının özellikleri, karakteri ve bakımı hakkında bilinmesi gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Tortoiseshell Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

Tortoiseshell’in özellikleri fiziksel olarak bu ırkın ne kadar farklı bir yapıda olduğunu gözler önüne sermektedir. Uzak Doğu’dan ABD’ye kadar dünyanın her yerinde görülen bu kedi ırkının ortalama ağırlığı 4 ila 7 kg arasında değişir. Çoğu Tortoiseshell kedisinin dişi olduğu bilinir. Bu yüzden Tortoiseshell kedi ırkının kürkündeki renk kombinasyonları dişi genetiğinden gelir. Yapılan araştırmalara göre ortalama 3 bin Tortoiseshell kedi ırkından sadece 1 tanesi erkek olabilir. Tortoiseshell kedilerin fiziksel özellikleri şunlardır:

 • Gözleri sarı, kehribar ve yeşil renklerinde olabilir.
 • Orta boyutlu olup kürkü 3 renkte görülür.
 • Ana rengi siyah olup kahverengi ve turuncu renklerini karışımıdır.
 • Kürk uzunluğu ve patileri değişiklik gösterebilir.
 • Kulakları tabanda geniş uçlara doğru sivri biçimli oval şekildedir.
 • Kulaklar her zaman açılı ve dik konumdadır.
 • Kafası vücuda göre ortalama boyuttadır.
 • Gözleri doygun renk tonlarında ve iridir.
 • Vücut kürküne oranla Tortoiseshell kedilerin kuyrukları daha tüylü ve pelüş yapıdadır.

Tortoiseshell’in Karakteri Nasıldır?

Tortoiseshell’in karakteri bu kediyi beslemek isteyen kişilerin en çok merak ettiği konular arasında yer alır. Sahiplerine ve yaşadıkları ortama yüksek bağlılık gösteren Tortoiseshell kedilerin çok hareketli olduğu unutulmamalıdır. Tortoiseshell kedi ırkının genel karakteristik özellikleri arasında şunlar yer alır:

 • Zeki ve meraklı canlılar oldukları için dış dünyayla yakından ilgilidir.
 • Sahiplerine ve yaşadıkları ortama bağlıdır.
 • Bağımsızlıklarına aşırı düşkün olmaları sebebiyle zaman zaman yalnız kalma ihtiyacı duyabilirler.
 • Hareketli ve enerjik olmalarına rağmen düzenli beslenmezse obeziteye yatkındır.
 • Güçlü bacakları ile atletik hareketler sergilemeyi severler.
 • Yuvalarını çabuk benimsedikleri için adaptasyon sorunu yaşamazlar.

Tortoiseshell’in Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Tortoiseshell’in bakımı oldukça basit olup evde ideal bir yaşam alanı sağlayarak kedinizin uzun ve kaliteli bir ömür yaşamasını sağlayabilirsiniz. Evde zaman geçirmeyi çok seven Tortoiseshell kedisini eve ilk getirdiğinizde kısa sürede yeni yuvasına adapte olmasıyla sizi şaşırtabilir. Zeki kediler olan Tortoiseshell kedilere ev içinde mutlaka kendilerini soyutlayabilecekleri bir yaşam alanı bırakmanız tavsiye edilir. Günün bazı saatlerinde yalnız kalmak isteyen bu kedilerin bağımsızlığa düşkün yapısıyla inatlaşmamanız tavsiye edilir. Tortoiseshell kedinin tüylerini düzenli olarak tarayıp cilt sağlığını kontrol etmeniz ve aynı zamanda ölü tüyleri de kürkten uzaklaştırmanız önemlidir.

Tortoiseshell Nasıl Beslenir?

Karışık renkteki tüyleri ile son derece estetik bir görünüşe sahip olan Tortoiseshell kediler hem kuru hem de yaş mamalar ile beslenir. Ancak diğer kedi ırklarında olduğu gibi sahiplendiğiniz Tortoiseshell kedinize evdeki yiyeceklerden vermemeniz önerilir. Bu gıdalar Tortoiseshell kedisinin hassas mide yapısını bozabilir. Daha sağlıklı bir yaşam sürmesi amacıyla Tortoiseshell’in beslenmesi için besleyicilik özelliği yüksek mamaları seçebilirsiniz.

Tortoiseshell Eğitimi Nasıl Verilir?

Tortoiseshell kedi ırkı eğitimi sürecini oyun oynayarak çok daha eğlenceli hale getirebilir ve kedinize temel eğitim dışında ileri eğitimler de verebilirsiniz. Sahibine çok bağlı olan Tortoiseshell kedi ırkı oyuncu yapısıyla da zekasını konuşturur. Tortoiseshell kedinizi eğitirken çeşitli oyunlar oynayabilir ve bu sırada ödül maması kullanarak onun zekasını kullanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Safkan Tortoiseshell Nasıl Anlaşılır?

Tortoiseshell kedi ırklarının kürkünde ana renk siyah olup bunun üzerine turuncu ve kahverengi desenler görülebilir. Kürk tarzı mozaik desenli olduğu için hemen fark edilir. Vücutlarının kaslı ve bacaklarının uzun olması genel fiziksel özellikleridir. Tortoiseshell’in safkan olup olmadığı konusunda ayrıma varabilmek için yüz, beden ve renklerine dikkat etmeniz gerekir. Tortoiseshell kedi ırkının kuyruğu da çok tüylü ve uca doğru hafifçe sivrilen yapıdadır.

Tortoiseshell Ne Kadar Yaşar?

Tortoiseshell kedi ırkı ömrü ortalama 15 yıl kadardır. Bu kedi ırkının sağlıklı ve ideal bir ortamda bakılması durumunda yaşam süresi daha uzun olabilir. Ancak kalitesiz mamalarla beslenen ve sürekli stres altında kalan Tortoiseshell kedilerin yaşam kalitesi ve ömrü kısalabilir.

Ayrıca Bakınız: Savannah Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap