Singapura Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Singapura Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Singapura, kedi ırkları içerisinde küçük boyutlu olması ile bilinir. Doğduklarında uzun tüylü olarak doğarlar. Ancak bu tüyler zamanla azalır ve kısa tüylü olurlar. Singapura’lar 1970’li yıllarda ilk kez Singapur’da görülmüştür. Farklı ve özel bir tür oldukları 1990’lı yıllarda kabul edildi.

Atalarının kim olduğu ile ilgili kesin bir bilgi yoktur. Kesin olmasa da bir atalarının Habeş kedileri olduğu düşüncesi hakimdir. Singapura kedileri Burmese (Birman) kedileri ile akrabadır.

Singapura kedilerinin soylarına dair birçok yorum vardır. Her ne kadar bu konuda tartışmalar olsa da Singapur’dan alınarak Amerika’ya götürüldükleri bilinir. Amerika’da üretimi yapılır ve diğer ülkelere buradan dağıtıma gider.

Diğer kedi türlerinden ayırt edici bir diğer özellikleri ise tırmanmada oldukça güçlü ve yetenekli olmalarıdır. Özel bir tür olan Singapura’lar Singapur için önemli ve ulusal bir değer taşır.

Singapura Özellikleri Nelerdir?

Özel bir cins olan Singapura’nın özellikleri birbirinden farklı ve ilginç olduğu görülmüştür.  Eğitilmeye uygun olan bu türün en belirgin özellikleri zeki ve uysal olmalarıdır.

 • İsmini Güneydoğu Asya’da bir ada ülkesi olan Singapur’dan almıştır.
 • Anavatanları Singapur olarak kabul edilir.
 • Minik bir boyuta sahip olan bu tür 1.5 ile 3 kilo arasından bir ağırlığa sahiptir.
 • Kısa, yoğun ve sık tüylere sahiptir.
 • Tüy rengi koyu gri, gri ve siyahtır.
 • Bazı türlerinde desenli yapıları da vardır.
 • Boyun ve karın tüyleri ise griden daha açık tondadır.
 • Yuvarlak göz yapıları ile dikkat çekerler.
 • Gözleri kafalarına göre oldukça büyüktür.
 • Gözleri yeşil, ela ve sarıdır.
 • Uzun, büyük ve dik kulakları vardır.
 • Kısa kuyrukludur.
 • Oldukça hareketli ve eğlencelidir.
 • Sağlıklı ve az tüy dökerler.
 • 15 yıl ömürleri vardır.

Singapura Karakteri Nasıldır?

Singapura kedi ırkı karakteri uyumlu sevecen olarak bilinir. Bu sayede kedi severlerin en çok tercih ettiği türlerdendir. Hem insanlar hem de hayvanlarla samimi ilişkiler kurar. Köpeklerler ile kurdukları iletişim sayesinde evde beslenebilirler. Tek başına yaşayan kişilerle yaşayabilecek Singapura sahibi ve diğer evcil hayvanlarla iyi ilişki içerisindedir.

 • Kedi türleri içinde en zeki tür olduğu için eğitimi kolaydır.
 • Sosyal ve hareketlidir. Herkesle samimi olur.
 • Uysal ve uyumludur. Evdeki diğer hayvanlarla uyum içerisindedir.
 • Sessiz ve uysaldır. Sık miyavlamaz.
 • İlgi gösterilmesini sever.
 • Kalabalıkta olmayı sever. Yalnızlıktan hoşlanmaz. Özellikle ev hayatında sahibinin kucağında uyumaktan büyük keyif alır. Küçük ebatlara sahip olması bunu her iki taraf için de kolaylaştırır.

Singapura Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Singapura kedisi uyumlu davranışları ile evde uzun zaman geçiren kişilerin en iyi dostu olur. Singapura’nın bakımı oldukça kolaydır. Tüy dökme konusunda büyük bir sorunları yoktur. Hatta tüy dökme zamanı olan mevsim geçişlerinde bile çok az tüy dökerler.

Evde sürekli bir yerlere tırmanma eğiliminde olan Singapura’nın mobilya ve diğer ev eşyalarına zarar vermemesi için tırnakları düzenli kesilmelidir. Sık tüy dökmedikleri için haftada 1 kez taranmaları yeterlidir. Cildinin hava alması için tarama işlemi aksatılmamalıdır.

Temizliğe önem veren Singapura’nın yemekten kesilmemesi için yemek ve su kabı temiz olmalıdır.

Singapura Nasıl Beslenir?

Diğer birçok evcil hayvanın aksine Singapura’nın beslenmesi için özel beslenme programlarına ihtiyaç yoktur. Bunun yerine bünyesini sağlamlaştıracak mamalar tercih edilmeli. Protein değeri yüksek mamalar ile besleyebilirsiniz.

Aşırı enerjik ve hareketli oldukları için protein ağırlıklı beslenmesi gerekir. Protein ağırlıklı mamalar Singapura’ların en sevdiği türlerdir. Kedinin kaybettiği enerjiyi tekrar kazanması için mama kaliteli olmalıdır.

Özellikle Pro Plan, Whiskas, N&D ve Royal Canin isimli mamalar verilebilir. Bu mamalar önerilse de yine en doğru mamayı veterinerden öğrenmek gerekir.

Singapura Kedi Irkı Eğitimi Nasıl Verilir?

Eğitim verilmesi son derece kolaydır. Yüksek zekaları buna elverişlidir. Singapura’nın eğitimi verilirken kedi dikkatli bir şekilde eğitmeni dinler. Eğitimin kibar bir şekilde olması kedi için önemlidir.

Eğitimleri oyun olarak algılayan Singapura, yalnızlıktan hoşlanmadığı için eğitimlerin uzun sürmesini sorun yapmaz. Meraklı bir yapıda olması eğitimi hızlı kapmasını sağlar. Meraklı ve keşif yapmayı sevmesi yapmaması gereken şeyleri de yaptırabilir.

Eğitimi veren kişi hem kendi evine hem de kediye zarar gelmemesi için yapmaması gereken şeyleri öğretmelidir. Singapura çizilen sınırların dışına çıkmaz.

Safkan Singapura Nasıl Anlaşılır?

Soyları ve ataları hakkında birçok görüş olan Singapura’nın safkan olup olmadığı fiziksel özellikleri ile anlaşılır. Singapura’nın yürüyüşü ve tüyleri bu konuda önemli bilgiler verir. Kısa ve sık tüylere sahipse bu safkan olduğunun göstergesidir.

Singapura’nın genel özellikleri göz önüne alınır. Bu özelliklerin bazılarını taşımayan kediler safkan değildir. Kedilerin farklı türler ile çiftleşmesi sonucu ırk bozulmaları olur. Bu bozulmalar kedinin hem dış görünüşünde hem de karakterindeki farklılıklardan anlarsınız.

Singapura Ne Kadar Yaşar?

Singapura kediler bazı genetik hastalıklar taşır. Taşıdıkları bu genetik hastalıklara rağmen iyi bakıldığında uzun yaşayan bir kedi türüdür. Singapura kedi ırkı ömrü 11 ile 15 yıl arasındadır. Beslenme ve uygun yaşam koşulları da Singapura’lar için önemlidir.

Bu yaş aralıklarında yaşamasını sağlamak için genetik hastalıklarının iyi çözümlenmesi ve tedavi edilmesi gerekir. Veteriner kontrollerinin düzenli yapılması ve beslenme koşulları dikkatle incelenmelidir.

Ayrıca Bakınız: Kedi Tüy Dökülmesi Nedenleri ve Çözümü

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap