Domestic Shorthair Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Domestic Shorthair Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Domestic Shorthair kedi ırkı tarihinin, dört bin yıl öncesindeki Antik Mısır’a kadar dayandığı bilinmektedir. British Shorthair kedilerinin soyundan geldiği bu kediler ile ilgili bilinen nadir bilgiler arasında yer almaktadır. Domestic Shorthair’ların, İngiltere’den Almanya’ya, gemiler ile yapılan ticaretler sırasında getirildiği de bilinen bazı bilgiler arasında bulunmaktadır. Bu kedi ırkının gemilerde kemirgenlere karşı kullanılması, kedilerin avcılık yetilerinin gelişmesini sağlamıştır. Genel olarak tüm dünyada evlerde sıklıkla beslenilmesi tercih edilen Domestic Shorthair kedi ırkı, ülkemizde de sıklıkla tercih edilmektedir.

Domestic Shorthair Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

Kedilerin karakterleri ve fiziksel özellikleri genetik durumlarına göre birbirinden farklılıklar göstermektedir. Her kedi ırkı, genetik mirasları nedeni ile kendilerine özgü özelliklere sahiptir. Kedi ırklarının özellikleri fiziksel ve karakteristik olmak üzere iki ayrı kategoride incelenmektedir. Kişilerin kendileri ya da aileleri için kedi sahiplenmeye karar vermelerinden önce, kedi ırklarının genel özellikleri hakkına da bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Kişilerin kendileri ve ailelerinin karakterlerine ve kedilerden davranışsal olarak beklentilerine en uygun kedinin tercih edilmesi için karakter özelliklerinin iyi bir şekilde bilinmesi gerekmektedir. Fiziksel olarak da özellikle alerjik sorunlara sahip olan kişilerin, tüy dökme sorunu olmayan kedi ırklarını tercih etmesi gerekmektedir. Kedi ırklarının özelliklerinin bilinmesi hem kedilerin doğru bir aile tarafından sahiplenilmesi hem de kişilerin doğru kedilere aktarabilmesi adına büyük önem taşımaktadır. Domestic Shorthair’ın özellikleri ise genel hatları ile şu şekilde sıralanabilir;

  • Orta ırk kedi grupları arasında yer almaktadır.
  • Domestic Shorthair kedilerinin tüy yapıları oldukça yoğundur. Bu tüy yapıları kedilerin olduğundan daha iri gözükmesini sağlamaktadır.
  • Domestic Shorthair kedilerinin tüyleri genel olarak gri renktedir. Bazı türlerde ise bu gri kürk üzerinde desenler de olabilmektedir.
  • Domestic Shorthair kedilerinin kuyruk yapıları, tüylerin en yoğun olduğu vücut bölgeleridir. Geniş bir yapıya sahip olan kuyrukları, uç kısımlara doğru oval bir form almaktadır. Bazı Domestic Shorthair kedi tüylerinin kuyruk bölgelerinde çizgili desenlerin olduğu da bilinmektedir.

Domestic Shorthair’ın Karakteri Nasıldır?

Genel olarak Domestic Shorthair’ın karakterine bakıldığında sakinliği ile ön plana çıkmaktadır. Zeki ve oyuncu bir kedi ırkı olan Domestic Shorthair’lar, çocuklar ile oldukça iyi anlaşabilmektedir. Bu kedi ırkı, güneşli havlarda güneşin altında uyumaktan büyük bir mutluluk duymaktadır. Sahipleri ile gün içerisinde oyun oynamak da bu kedilerin mutlu olması için yeterli olmaktadır. Genel olarak fazla gürültü çıkartmayan Domestic Shorthair’ler kendilerini sahiplerine rahatlıkla ifade edebilecek yeteneklere de sahiptir. Bazı kedi ırkları gibi eve gelen yabancılardan kaçmak yerine Domestic Shorthair’lar ev içerisinde gezerek, gelen misafirlere hızlı bir şekilde alışabilmektedir. Özellikle çocuklu aileler için ideal bir kedi ırkı olan Domestic Shorthair’lar, ev içerisinde sahiplerinin kucaklarında yatmayı da oldukça sevmektedir.

Domestic Shorthair’ın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Domestic Shorthair’ın bakımı, spesifik bir özel durum içermemektedir. Genel olarak haftada bir ya da iki kez tüylerinin taranması, bu kedilerin tüy ve deri sağlıkları için yeterli olmaktadır. Domestic Shorthair’ların kulak, ağız içi ve tırnak bakımlarının da belirli aralıklar ile yapılması gerekmektedir. Bu kedilerin tırnak bakımlarının düzenli olarak yapılması, oyun oynarken kendilerine ya da sahiplerine zarar vermemesi adına önemlidir. Domestic Shorthair’ler çok fazla kirlenmedikleri takdirde yıkanmalarına gerek yoktur. Hafif nemli ve yumuşak dokuya sahip bir bez ile silinerek genel temizliklerinin yapılması yeterlidir. Tuvalet alanları ve yemek alanlarının da temiz olması, bu kedilerin bakım ritüellerinde önemli bir yere sahiptir.

Domestic Shorthair Nasıl Beslenir?

Özellikle Domestic Shorthair’ın beslenmesi konusunda ilerleyen yaşlarında dikkatli olunmalıdır. İlk yaşlarda oldukça aktif ve oyuncu olan Domestic Shorthair’lar, ilerleyen yaşlarda daha az hareket etmektedir. Bu durum kedilerin kolay bir şekilde kilo almasına ve obezite gibi istenmeyen rahatsızlıklara yakalanmasına neden olabilmektedir. Sahiplenilen Domestic Shorthair’ın kilosuna ve yaşına göre, veteriner hekimlerin belirleyeceği programa göre beslenmesi tercih edilecek en doğru seçenektir. Her gün aynı saatlerde ve belirlenen miktarlarda taze mama ile beslenmesi, içme sularının da taze ve temiz olması beslenmelerinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktaları oluşturmaktadır.

Domestic Shorthair Eğitimi Nasıl Verilir?

Eğitimi, sahipleri tarafından rahatlıkla verilebilmektedir. Sahipleri tarafından ilgi görmeyi çok seven bu kedi ırkı, sevgi dolu ve sakin bir ses tonu ile yaklaşılması ile tüm komutları algılayabilecek bir zeka yapısına sahiptir. Oyunlar ile entegre edilerek verilecek eğitimler, bu kedi ırkının eğitimi için tercih edilebilinecek en pratik yöntemdir. Sahipleri ile derin bir bağ kurabilen Domestic Shorthair’lar, sahiplerinin dediklerini yerine getirir ve onları sürekli olarak takip ederek farklı şeyleri de öğrenmeye çalışırlar.

Safkan Domestic Shorthair Nasıl Anlaşılır?

Domestic Shorthair’ın safkan olup olmadığı, bu kedi ırkının genel fiziksel özelliklerinin incelenmesi ile anlaşılabilmektedir. Tüy yapılarının ve renklerinin incelenmesi, kuyruk formlarının incelenmesi ve kuyruklarındaki tüy yapılarının yoğunluğuna bakılması, bu kedi ırkının safkan olup olmadığının anlaşılması için kontrol edilebilinecek fiziksel özellikleri arasında yer almaktadır.

Domestic Shorthair Ne Kadar Yaşar?

Yaklaşık Domestic Shorthair kedi ırkı ömrü on iki yıl ile on dört yıl arasındadır. Domestic Shorthair’lara mutlu bir yuva verilmesinin yanı sıra, veteriner kontrollerinin aksatılmadan gerçekleştirilmesi, bu kedilerin sağlıklı ve uzun bir ömre sahip olmasına yardımcı olmaktadır. Genetik açıdan kalp rahatsızlıklarına yatkın olan bir bünyeye sahip olan Domestic Shorthair’ların, bu genetik sorun nedeni ile özellikle kalp sağlığı kontrollerinin yaptırılması, kalp sağlığını destekleyen içeriklere sahip mamalar ile beslenmesi de oldukça önemlidir.

Ayrıca Bakınız: Korat Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap