Amerikan Bobtail Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Amerikan Bobtail Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Amerikan Bobtail kedi ırkı, vaşaklara benzeyen kedilerin ırkıdır. Bu kedileri diğer kedilerden ayıran özellikleri vaşaklara benzemeleri ve vahşi bir kedi görünümüne sahip olmalarıdır. Cins kedilerin geneli tombul, şirin ve masum görünür fakat Amerikan Bobtail kedileri daha çarpıcı bakışlara sahip, yırtıcı görünen kediler olarak öne çıkarlar. 1960’lı yıllarda Kuzey Amerika’da görülen Amerikan Bobtail kedileri, başlangıçta pek ilgi görmeseler de yavaş yavaş insanlar tarafından fark edilip evde beslenen kediler haline geldiler. Keşfedildikleri ilk zamanlarda insanlara karşı yakınlığı ve kısa kuyruğu ile ilgi çeken Amerikan Bobtail, görünenin aksine uysal bir kedi olması dolayısıyla günümüzde hala sevilerek beslenen kedi ırkından biridir.

Amerikan Bobtail’in Özellikleri Nelerdir?

Amerikan Bobtail’in özellikleri şöyle sıralanabilir;

 • Geniş ve çıkık omuzları, dolgun göğüs yapıları ve atletik bir vücudu vardır.
 • Sokaklarda sık görülen tekir kedilere benzeyen vücudundaki ayırt edici özellik kısa kuyruğudur. Oldukça kısa ve az tüylü bir kuyruğa sahiptir. Hatta çoğu zaman kuyruğu kesilmiş gibi görünebilir.
 • Kaşının ve burnunun arasında biraz eğrilik olduğu fark edilebilir. İlk bakışta göze çarpmayan bu özellik yakından bakınca fark edilebilir.
 • Badem göz olarak tabir edilen gözleri ve belirgin kaşları vardır. Bakışları serttir.
 • Hemen hemen her renkte görülebilirler. Desenlere ve birden fazla renge sahip olabilirler.
 • Tüyleri uzun, kısa ya da seyrek olabilir. Amerikan Bobtail ırkına mensup kedilerin hepsi birbirine tıpta tıp benzemeyebilir. Bazıları kısa ve seyrek tüylü olurken bazıları kabarık ve uzun tüylü olabilir.
 • Yuvarlak ve büyük pençeleri vardır. Buna ek olarak parmaklarının üstündeki tüyler dikkat çekicidir. Ön kısımda 5, arka kısımda 4 parmağı vardır.
 • Sivri uçlu, geniş ve iri kulakları vardır.
 • Bacak ve karın bölgesindeki tüy oranı daha fazladır.

Amerikan Bobtail’in Karakteri Nasıldır?

Amerikan Bobtail’in karakteri ve karakteristik özellikleri şöyle sıralanabilir;

 • Amerikan Bobtail, oldukça özgüvenli ve cesur kedilerin ırkıdır.
 • Akıllı, insancıl ve arkadaş canlısıdır. Bu nedenle çocuklu ailelerin tercih ettiği kedilerden biridir.
 • Kalabalık ailelere de tek yaşayan kişilere de kısa sürede uyum sağlayabilir.
 • Kulağa tuhaf gelse de zekâlarını ve becerilerini kullanarak kilitli kaldıkları odalardan çıkmayı başarabilirler.
 • Diğer kedilerin aksine evi dağıtmazlar. Anormal bir durum olmadığı sürece Amerikan Bobtail ırkına mensup kedilerin evde dağınıklığa neden olması zordur.
 • Kendisini besleyen kişiye karşı sadık ve naziktir.
 • Fazla hareketli olmasalar da oyun oynarken enerjik ve istekli hale gelir.
 • Evde bulunan kedilere ve köpeklere uyum sağlayarak onlarla keyifli zaman geçirebilir.
 • Yürüyüş yapmaktan keyif aldıkları için açık havada yürümeleri ve günlük egzersizlerini yapmaları önemlidir.

Amerikan Bobtail Kedi Irkı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Amerikan Bobtail’in bakımı için yapılması gerekenler tüylerinin yapısına göre değişir. Eğer kısa ve seyrek tüylere sahipse tüylerin taranmasına gerek kalmaz. Uzun tüylere sahipse tüylerin düzenli olarak taranması gerekir. Amerikan Bobtail ırkına mensup kedilerin tırnaklarının, dişlerinin ve ağız içi bakımının yapılması da önemlidir. Özellikle tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi ve temizlenmesi gerekir. Amerikan Bobtail kedileri oldukça titiz kedilerdir ve yıkanma ihtiyacı hissetmedikleri gibi, temizlik konusunda kendilerini besleyen kişiye hiç zahmet vermezler.

Amerikan Bobtail Nasıl Beslenir?

Amerikan Bobtail’in beslenmesi için kaliteli mamalar ve ödül mamaları tercih edilmelidir. Amerikan Bobtail kedileri çoğu zaman ödüllendirilmeyi hak eden oyuncu ve uyumlu kedilerdir. Onları mutlu etmek için sevdikleri ödül mamalarını tercih edebilirsiniz. Buna ek olarak kedinizin yeteri kadar su tükettiğinden emin olmalısınız. Onun için seçtiğiniz mamaların içeriğine iyi bakmalı ve vitamin-mineral açısından zengin olan mamaları tercih etmelisiniz. Kedinize yediğiniz gıdaları vermeden önce mutlaka bir veteriner hekime danışmalı ve kedinize rastgele hiçbir gıdayı yedirmemelisiniz. Amerikan Bobtail ırkına mensup kediler yapısal olarak obeziteye yatkındır. Bu nedenle onları beslerken dikkatli olmalı, gereğinden az ya da fazla yemelerini engellemelisiniz. Bulduğu her şeyi yemeğe çalışmasını engellemeli ve onu sık sık kontrol etmelisiniz.

Amerikan Bobtail Eğitimi Nasıl Verilir?

Amerikan Bobtail’in eğitimi için basit formüller kullanılabilir. Amerikan Bobtail ırkına mensup kediler henüz yavruyken eğitilirse yetişkinlik döneminde birçok şeyi öğrenmiş olur. Amerikan Bobtail kedileri oldukça zeki ve öğrenmeye açıktır. Bu nedenle ona her gün birkaç saat ayırarak sıkı bir eğitim sürecinin sonunda birçok komutu öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Safkan Amerikan Bobtail Nasıl Anlaşılır?

Amerikan Bobtail’in safkan olup olmadığı kolayca anlaşılabilir. Kısa ve bükülmüş kuyrukları, diğer kediler arasından kolayca ayırt edilmelerini sağlar. Bununla birlikte, Amerikan Bobtail kedilerinin kaşının ve gözünün arasında bulunan eğrilik surat ifadesinin daha değişik görünmesini sağlar. Safkan Amerikan Bobtail kedisine yakından baktığınız zaman bunu fark edebilirsiniz. Eğer kuyruğu bükük ve kısa, surat ifadesi diğer kedilerden değişik olan bir kedi görürseniz o kedinin Amerikan Bobtail ırkına mensup olma ihtimalini düşünebilirsiniz. Amerikan Bobtail kedileri ülkemizde sık görülen kediler değildir. Bu nedenle Türkiye gibi pek görülmedikleri ülkelerde kolayca fark edilebilirler.

Amerikan Bobtail Ne Kadar Yaşar?

Amerikan Bobtail kedi ırkı ömrü 14 yıl ila 15 yıl arasında değişir. Amerikan Bobtail ırkına mensup kediler için en büyük tehdit obezite rahatsızlığıdır. Kedilerin obezite gibi sorunlar yaşamaması için yediklerinin kontrol altında tutulması şarttır. Bakımına özen gösterilen, aşıları ve rutin kontrolleri yapılan Amerikan Bobtail kedileri 15 yıldan uzun süre yaşayabilirler.

Ayrıca Bakınız: Sfenks Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap