British Longhair Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

British Longhair kedi ırkı, halk arasında “tombul kedi” olarak bilinen tüylü kedilerin ırkıdır. Her ne kadar tombul oldukları düşünülse de tombul gözükmelerindeki neden kabarık ve uzun tüyleridir. British Longhair ırkına mensup kedilerin ortaya çıkışı oldukça eskiye dayanır. Uzun tüylü kedilerle kısa tüylü kedilerin çiftleşmesi sonucunda ortaya çıktıkları bilinir. 2. Dünya Savaşı sırasında sayısı oldukça azalan kedi ırklarından biri de British Longhair kedileri oldu. Bu durumu engellemek için hayatta olan British Longhair kedileri koruma altına alındı ve kısa sürede sayıları çoğaldı. British Longhair ırkına mensup kediler günümüzde en çok beslenen ve sevilen kedilerden biridir.

British Longhair’in Özellikleri Nelerdir?

British Longhair’in özellikleri şöyle sıralanabilir;

 • Vücudu orta büyüklükte olsa da kabarık ve uzun tüyleri dolayısıyla olduklarından daha büyük görünür. Sağlam bir kas ve iskelet sistemine sahiptir.
 • Belirgin elmacık kemiklerine sahiptir ve yanakları dolgundur. Bu nedenle oldukça sevimli bir surata sahip olduğu söylenebilir. Yüzü geniştir ve keskin bakışları oldukça dikkat çeker.
 • Kulakları dil, yuvarlak ve küçüktür.
 • Fazla hareketli olmamasına rağmen uzun ve kaslı bir bacak yapısı vardır.
 • Gözleri parlak ve yuvarlaktır. Göz rengi yeşil, sarı ya da kahverengi olabilir.
 • Kuyruğu vücudu ile orantılı bir uzunluktadır ve oldukça tüylüdür.
 • Tüyleri çoğunlukla tek renktir fakat tekir rengi, krem rengi ya da duman grisi de olabilir.

British Longhair’in Karakteri Nasıldır?

British Longhair’in karakteri ve karakteristik özellikleri şöyle sıralanabilir;

 • British Longhair ırkına mensup kediler oldukça sosyaldir ve etkili iletişim kurma konusunda başarılıdır.
 • Yalnız kaldığında rahatsız olmadığı gibi kendisini besleyen kişiyle uzun süre vakit geçirmekten de hoşlanır. Oyun oynamayı sever ve insanlarla keyifli vakit geçirebilir.
 • British Longhair ırkına mensup kediler oldukça uykucudur. Kucakta uyumayı çok severler.
 • Obur kedilerdir ve sık sık mama isteyebilirler.
 • British Longhair ırkına mensup kediler saldırgan değil uysal ve oyuncudur.
 • British Longhair kedileri başına buyruk kedilerdir. Her ne kadar insancıl olsalar da yalnız kalmaktan da bir o kadar hoşlanırlar.
 • Kuyruğunu sık sık oynatarak insanlarla iletişim kurmaya çalışır.

British Longhair Kedi Irkı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

British Longhair’in bakımı için tüylerinin belirli aralıklarla kedi tarağı kullanılarak taranması ve tüylerinin temizlenmesi gerekir. Uzun tüylü kedilerin çoğunda olduğu gibi British Longhair ırkına mensup kedilerde de tüylere özen gösterilmesi gerekir. British Longhair kedilerinde anormal tüy dökülmeleri görülmese de bazı hastalıklar bu durumu tetikleyebilir. Bu nedenle tüylerin bakımı yapılırken gereğinden fazla döküldüğü fark ediliyorsa kediyi en kısa sürede bir veterinere götürmek gerekir. Bununla birlikte, tüyleri sık sık dökülen kedinin uyuduğu alan daima temiz tutulmalıdır. uzun tüylü kedilerde kedi parfümleri ve çeşitli kozmetik ürünler kullanılsa da bu önerilmez. Her ne kadar kedilere özel olarak üretilen ürünler piyasada çok satsa da bu ürünlerin içeriği kedilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle kedinizi gerektiği kadar temizlemeniz yeterli olacaktır. Uzun tüylü ve oldukça sevimli olan bu kedileri kedi aksesuarları ile süsleyebilirsiniz.

British Longhair Nasıl Beslenir?

British Longhair’in beslenmesi oldukça önemlidir zira British Longhair ırkına mensup kediler obur kedilerdir. Yemeği çok seven bu kedilerin porsiyonları küçültülmelidir. Aksi takdirde obezite gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. British Longhair ırkına mensup kediler yemeği sevmelerinin yanı sıra uyumayı severler ve günün çoğunu istirahat ederek geçirirler. Bu durum kısa sürede ciddi kilo artışına neden olacağından British Longhair kedilerinin yediği mamalar ve mamaların miktarı kontrol altında tutulmalıdır. Küçük porsiyonlar halinde verilen yaş ya da kuru mamaların kalitesi oldukça önemlidir. Ucuz ve kalitesiz mamalar yerine kaliteli ve faydalı mamalar tercih edilmelidir. Mamaların vitamin ve mineral içermesi, kedilerde sık görülen vitamin eksikliklerinin önlenmesine katkı sağlar. Bununla birlikte, uysal ve oyuncu olan British Longhair kedilerine zaman zaman ödül mamaları verilebilir.

British Longhair Eğitimi Nasıl Verilir?

British Longhair’in eğitimi çok kolay olmasa da insancıl olan bu kediler uzun vadede çoğu komutu öğrenebilir. British Longhair kedileri uysal ve uyumlu olsalar da asi kedilerdir. Bu durum kısa sürede tüm komutları anlayıp öğrenmelerini engelleyebilir. Elbette hayvanları eğitirken sabırlı olmak çok önemlidir. En zeki ve uysal kedi dahi kısa sürede eğitilemez. Bu nedenle kedinizi eğitirken anlayışı ve sabırlı olmaya özen göstermelisiniz.

Safkan British Longhair Nasıl Anlaşılır?

British Longhair’in safkan olup olmadığı kolayca anlaşılabilir çünkü British Longhair kedileri oldukça farklı bir surat yapısına sahiptir. British Longhair ırkına mensup kedilerin oldukça kabarık, uzun ve ipeksi tüyleri vardır. Vücuduna oranla uzun bacakları, fazla tüylü kuyrukları ve geniş suratlarıyla diğer kedilerden ayrılabilirler.

British Longhair Ne Kadar Yaşar?

British Longhair kedi ırkı ömrü ortalama 18 yıldır. Bu sürenin daha az ya da daha fazla olması kediyi besleyen kişiye bağlıdır. İyi bakılan, aşıları ve rutin veteriner kontrolleri ihmal edilmeyen British Longhair kedileri 18 yıldan fazla yaşayabilirler. British Longhair kedilerinin en büyük sorunu doyumsuz olmalarıdır. Bu duru hayatlarını tehlikeye sokacak kadar ciddi bir boyuta ulaşabilir. Yapısal olarak obeziteye yatkınlığı olan British Longhair kedilerinin iyi ve gerektiği kadar beslenmesi sağlandığı müddetçe uzun ve sağlıklı bir hayatı olabilir.

Ayrıca Bakınız: Sarman Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap