Tuxedo Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Tuxedo Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Tuxedo kedi ırkı, geçmişi eskiye dayanan bir kedi ırkıdır. Smokin giyen görünüme sahip olan bu kedi ırkı “Smokin Kedisi” şeklinde de bilinmektedir. Beyaz ve siyah renk yapısıyla ön plana çıkan Tuxedo, birçok ülkede asalet sembolü olarak bilinir ve melez cinslerin en özeli olarak kabul edilir. Tuxedo kedilerini diğer kedilerden ayıran en önemli özelliklerinden birisi de bu kedi ırkının diğer kedi ırklarından yüzde iki yüz oranında daha zeki olmalarıdır. Birçok kedinin yapamadığı fiziksel işleri gerçekleştirebilen bu kedi ırkı, insanlar tarafından kullanılan cep telefonlarını kullanabilecek bir zekaya sahiptir. Diğer kedilere göre daha geniş bir görme açısına sahip olmaları da Tuxedo kedi ırkının ayırt edici ve bir o kadar da dikkat çekici özelliğini meydana getirmektedir.

Tuxedo’nun Özellikleri Nelerdir?

Kedi ırkları, doğal mutasyonlar sonucu oluşabildiği gibi farklı iki cinsin birleştirilmesi ile özel olarak da meydana gelebilmektedir. Farklı şekillerde meydana gelebilen kedi ırklarının her birinin kendine ait fiziksel ve karakteristik özellikleri bulunmaktadır. Aynı zamanda, kedilerin gen yapıları ırkların hayatları boyunca karşılaşabileceği rahatsızları da belirlemektedir. Bu durum da tamamen kedi ırklarına göre değişebilen özellikler arasında yer almaktadır. Tuxedo kedilerinin özellikleri:

  • Tuxedo kedilerinin smokini andıran kürk rengi, bu kedilerin en belirgin fiziksel özelliğini meydana getirmektedir.,
  • Tuxedo kedileri oldukça esnek bir vücut yapısına sahiptir.
  • Tuxedo kedilerinin bıyık ve kaş yapıları oldukça uzundur.
  • Tuxedo kedilerinin göz yapıları, diğer kedilere göre daha iri ve yuvarlak bir forma sahiptir.
  • Tuxedo kedileri doğdukları zaman gözleri açıktır. Bu durum da diğer kedi türleri ile aralarındaki en büyük fakrlı meydana getirmektedir.
  • Tuxedo kedi ırkının postunda mutlaka beyaz bir renk bulunmaktadır.
  • Tuxedo kedi ırkı, tek seferde en fazla 4 ya da beş yavru doğurabilmektedir.
  • Tuxedo kedi ırkının üstün zekası, diğer kedi ırklarından ayrılmasını sağlamaktadır.

Tuxedo’nun Karakteri Nasıldır?

Genellikle Tuxedo’nun karakteri canlı, enerjik ve oyunculuk ile oluşmuştur. Oldukça meraklı bir kedi ırkı olan Tuxedo, bazı durumlarda kendine özel alana sahip olmak istemektedir. Sahipleri ile diyaloğa geçebilen Tuxedo kedi ırkı, çoğu zaman bir köpekten daha fazla komutu algılayabilir ve bu komutları yerine getirebilir. Sahibine olan bağlığı ile bilinen bu ırkın, sahipleri ile konuşması sırasında farklı sesler çıkartması da oldukça ilgi çekici bir durumdur.

Tuxedo’nun Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Tuxedo’nun bakımı özellikle kulak ve tırnak yapılarına özen gösterilmesini gerektirmektedir. Tuxedo kedi ırkının kulaklarının düzenli olarak temizlenmesi, yumuşak ve nemli bir bez ile silinmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra, bu kedi ırkının tırnak uzunluklarının da belirli aralıklar ile kısaltılması gerekmektedir. Haftada bir ya da birkaç kez taranacak tüyleri, tüy yapısının ve canlılığının korunmasını sağlayacaktır. Düzenli ve protein ağırlıklı mamalar ile beslenmesi gereken Tuxedo’ların, tuvalet ve yemek yeme bölgeleri temiz kalmalı. Kendilerine özel alan ihtiyacı duyan Tuxedo’lar, düzen seven bir kedi ırkıdır. Dinlenme ve uyuma süreçlerinde sürekli aynı alanı tercih eden bu kedi ırkının, kendisine ait özel bir alanın olması da onlar için oldukça önemlidir.

Tuxedo Nasıl Beslenir?

Tuxedo kedi ırkı beslenmesi sırasında ilk olarak dikkat edilmesi gereken unsur, kedinin bulunduğu yaş grubudur. Yavru, yetişkin ve yaşlılık döneminde olan kediler için ayrı üretilen mamaların tercih edilmesi; kedilerin sağlıklarının korunması adına büyük bir önem taşımaktadır. Genel olarak yemek konusunda pek seçici değildir. Tuxedo kedi ırkının yine de kuru mama, yaş mamanın yanı sıra ciğer türlerini sevdiği söylenebilmektedir.

Sahip olunan Tuxedo kedi ırkının genel sağlık kontrollerinin sonrasında veteriner hekimler tarafından önerilen mamaların kullanılmalı. Bu kedi ırkı ve diğer tüm kedi ırkları için en doğru tercih olmaktadır. Tuxedo kedi ırkının beslenmesi konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise, karbonhidrat içerikli mamaların kedilere verilememesine özen gösterilmedir. Bu durum kedilerin ilerleyen yaşların da obezite gibi hiç istenilmeyen bir rahatsızlıkla karşılaşmasına neden olabilmektedir.

Tuxedo Eğitimi Nasıl Verilir?

Tuxedo’nun eğitimi, bu kedi ırkının yüksek zeka seviyesine sahip olmasından dolayı oldukça kolaydır. Bu aşamada elbette Tuxedo kedisinin yavruluk döneminde sahiplenilmesinin de büyük bir etkisi vardır. Genel olarak gözlemleyerek olayları kavrama yeteneğine sahip olan bu kedi ırkı, sahibinin yumuşak ve sakin yaklaşımı ile her şeyi yapabilmektedir. Kedilerin eğitim süreçlerinde sakin ve sabırlı olmak, kedilerden olumlu sonuçlar elde edilmesi açısından önemlidir. Bu nedenle pozitif ve sakin ses tonu, kedi eğitimlerinde büyük bir avantajın elde edilmesini sağlamaktadır.

Safkan Tuxedo Nasıl Anlaşılır?

Tuxedo’nun safkan olup olmadığını anlamak için ilk olarak kürk özelliklerine ve rengine bakılabilmektedir. Bunun yanı sıra, bu kedi ırkının göz yapılarının iri ve diğer kedilere göre daha yuvarlak olması da dikkat edilmesi gereken fiziksel özellikleri arasında yer almaktadır. Tuxedo kedi ırkının kuyrukları uzun ve incedir. Tabanda geniş başlayan kuyruk yapısı, uçlara doğru incelmektedir. Kuyruk rengi ise siyahtır.

Tuxedo Ne Kadar Yaşar?

Tuxedo kedi ırkı ömrü, kedinin iyi bir bakıma, düzenli ve dengeli beslenmesine ve aksatılmadan gerçekleştirilen veteriner kontrollerine bağlı olarak on beş yılı bulabilmektedir. Bu kedi ırkının bilinen genetik bir rahatsızlığının olmaması da Tuxedo’ların uzun bir ömre sahip olmasına katkı sağlamaktadır.

Ayrıca Bakınız: Norveç Orman Kedisi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap