Amerikan Wirehair Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Amerikan Wirehair kedi ırkı, ilk bakışta cins olduğu kolayca anlaşılan kedilerin ırkıdır. Ana vatanları Amerika Birleşik Devletleridir. Bu kedilerin surat ifadeleri, sokak kedisi olarak tanımlanan tekir kedilerin ve diğer cins kedilerin surat ifadelerinden biraz daha farklıdır. Ürkek bakışları ve masum bir suratları vardır. Keskin bakışlara ya da mutsuz surat ifadesine sahip olan kedilerin aksine, tıpkı köpeklerdeki gibi çocuksu bir suratları vardır ve bu özellikleri dolayısıyla öne çıkarlar.

Amerikan Wirehair Özellikleri Nelerdir?

Amerikan Wirehair’in özellikleri şöyle sıralanabilir;

 • Orta büyüklükte ve yuvarlak bir gövdeye sahiptir.
 • Çeneleri yuvarlaktır ve belirgin bıyıkları vardır.
 • Gözleri büyük ve oldukça parlaktır. Bu kedilerin gözleri ilk bakışta çok dikkat çekebilir. Diğer kedilerin aksine sivri bakışları yoktur, gözleri hafif yuvarlaktır. Amerikan Wirehair kedilerinde ela gözlere sık rastlanır.
 • Kuyrukları vücutlarıyla orantılıdır.
 • Esnek,  kıvrımlı ve seyrek tüylere sahiptir.
 • Birçok renkte görülseler de çoğunlukla siyah-beyaz olurlar. Bununla birlikte, tüylerinde sıklıkla 3 farklı renk göze çarpabilir.
 • Çoğunlukla 6 ya da 8 kilo ağırlığında olurlar.
 • Bacakları kemikli ve güçlüdür.
 • Patilerindeki tüy oranı vücudundaki diğer bölgelerde bulunan tüy oranına kıyasla daha fazladır.
 • Oldukça güçlü bir bağışıklık sistemleri vardır. Kolay kolay hastalanmazlar. Elbette bu özellikleri hiç hastalanmadıkları anlamına gelmez. Rutin kontrolleri ve aşıları yapıldığı sürece uzun yıllar sağlıklı bir şekilde yaşayabilirler.

Amerikan Wirehair Karakteri Nasıldır?

Amerikan Wirehair kedi ırkı karakteri ve karakteristik özellikleri şöyle sıralanabilir;

 • Pasif değil hiperaktif ve oyuncu kedilerdir. Çocuklarla ve bebeklerle iyi anlaşırlar.
 • Oyuncu ve hareketli olsalar da oldukça ürkek kedilerdir. Arabalardan, gürültüden ve diğer hayvanlardan çok korkabilirler. Sokakta hayatta kalmaları çok zordur. Saldırıya uğrama, araba kazası geçirme ihtimalleri yüksektir. Bu nedenle sık sık kontrol edilmeleri gerekir.
 • Obur kedilerdir ve sık sık mama isteyebilirler. Kedilerde fazla mama yemek obeziteye yol açtığı için gerektiği kadar yemeleri ve buna alıştırılmaları sağlıkları açısından mühimdir.
 • Oldukça nazik ve kibar kedilerdir. Saldırgan hareketler sergilemez ve kin tutmazlar.
 • Sessiz ve az miyavlayan kedilerdir.
 • En sevecen kediler listesinin başında bulunurlar. Bu nedenle yoğun ilgiye ve sevgiye ihtiyaç duyarlar. Aksi takdirde depresyon, beslenme bozukluğu ve hastalık gibi sorunlarla karşılaşabilirler.
 • Kaldıkları evi ve kendilerini besleyenleri fazla sahiplenirler. Sık sık sizinle uyumak, oynamak ve birlikte olmak isteyebilirler. Bu nedenle uzun süre yalnız bırakılmaları sakıncalıdır.
 • Yaşadıkları eve ve yaşadıkları evdeki diğer hayvanlara kolay uyum sağlarlar. Bu sebeple birden fazla kedi besleyenlerin sık tercih ettikleri kedilerden biridir.
 • Oldukça dikkatli ve iyi avcılardır. Atik oldukları için avlarını kolayca yakalayabilirler. Gözleri iyi görür ve yüksek konsantrasyon sayesinde hemen odaklanabilirler.
 • Oldukça meraklıdırlar. Kedilere özel olarak tasarlanan oyuncaklarla onların ilgisini kolayca çekebilirsiniz.

Amerikan Wirehair Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Amerikan Wirehair’in bakımı diğer kedilerin bakımından farklıdır. Bu kediler oldukça yağlı bir deriye sahiptir ve belirli aralıklarla yıkanması gerekir. Yıkanmaları ve temizlenmeleri, yağlı ciltlerinin neden olduğu sorunların giderilmesini sağlar. Bununla birlikte, kedi taraklarıyla tüylerinin sık sık taranması sakıncalıdır. Birçok cins kedinin bakımı için tüylerinin taranması gerekirken Amerikan Wirehair kedilerinde durum tam tersidir. Amerika Wirehair kedilerinin tüyleri temizlenirken dikkatli olunmalıdır. Özellikle bahar aylarında sık görülen tüy dökülme sorununu gidermek için bakım gerekebilir. Amerikan Wirehair kedilerinin tüyleri kıvrımlı ve serttir. Tüylerin bakımı yapılırken bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.

Amerikan Wirehair Nasıl Beslenir?

Amerikan Wirehair’in beslenmesi için protein ağırlıklı gıdalar ve kaliteli mamalar tercih edilmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta, Amerikan Wirehair kedilerinin iştahlı oldukları için sık sık mama istemeleridir. Bu durum bazı sorunlara neden olabilir. Eğer ilk defa kedi besliyorsanız, kedilerin de tıpkı insanlar gibi dengeli ve sağlıklı beslenmeleri gerektiğini unutmamalısınız. İnsanlarda çok yemek obeziteye yol açar. Bu durum kediler ve köpekler için de geçerlidir. Bazı cins kediler ve köpekler yemeğe çok düşkündür. Bu nedenle obur kedilerin yedikleri sınırlandırılmalı, beslenme planlaması yapılmalı ve gerektiği kadar mama verilmelidir. Kediniz için vitamin-mineral açısında zengin ve kaliteli mamaları tercih edebilirsiniz. Sürekli kuru ya da yaş mama tercih etmek yerine her ikisini de deneyebilirsiniz.

Amerikan Wirehair Kedi Irkı Eğitimi Nasıl Verilir?

Amerikan Wirehair’in eğitimi diğer kedilere kıyasla oldukça kolaydır. Amerikan Wirehair, uysal ve kendisini besleyene karşı oldukça hassas kedilerin ırkıdır. Ona ilgi ve şefkat gösterdiğiniz sürece kısa sürede eğitimli bir kedi haline gelmesini sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte, Amerikan Wirehair agresif ve söz dinlemeyen bir kedi olmadığı için sıkı bir eğitimden geçmesine gerek yoktur.

Safkan Amerikan Wirehair Nasıl Anlaşılır?

Amerikan Wirehair’in safkan olup olmadığı surat ifadesinden kolayca anlaşılabilir. Amerikan Wirehair, tekir kedilere ve diğer cins kedilere pek benzemez. İri ve parlak gözleri, masum surat ifadesi, birden fazla renge sahip olması gibi birçok unsur göz önünde bulundurulunca Amerikan Wirehair, diğer kedilerden kolayca ayrılabilir.

Amerikan Wirehair Ne Kadar Yaşar?

Amerikan Wirehair kedi ırkı ömrü yaklaşık 15 yıldır. Amerikan Wirehair kedilerinin bağışıklık sistemleri güçlü olduğu için kolayca hastalanmamaları oldukça avantajlıdır. Çok ürkek ve masum olsalar da oldukça güçlü kedilerdir. Eğer kedinize iyi bakarsanız, aşılarını ihmal etmezseniz ve onunla yakından ilgilenirseniz 15 yıldan fazla yaşamaları da mümkündür.

Ayrıca Bakınız: Burmilla Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap