Amerikan Shorthair Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Amerikan Shorthair Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Amerikan Shorthair kedi ırkı ya da bilinen diğer adıyla Felis Catus, en eski kedi ırklarından biridir. Amerikan Shorthair, ülkemizde de sık rastlanan ve evde beslemek için sık tercih edilen kedilerin ırkıdır. Amerikan Shorthair ırkına mensup kedilerin çocuklu aileler de dahil olmak üzere her evde beslenmesinin başlıca nedeni, zararsız ve uysal kediler olmalarıdır. Amerikan Shorthair kedileri halk arasında “ilk göçmen kedi” ve “çalışan kedi” olarak da bilinirler. Amerika’da oldukça popüler olan kedilerin başında Amerikan Shorthair kedileri gelir. Eski zamanlarda Amerika’da tahıl ürünlerini farelerden korumak için beslenen bu kediler, çok iyi avcılar olarak bilinirler. Zamanla sevecen ve hünerli olmaları dolayısıyla insanlar tarafından sevildiler ve evlerde en sık beslenen kediler haline geldiler.

Amerikan Shorthair’in Özellikleri Nelerdir?

Amerikan Shorthair’in özellikleri şöyle sıralanabilir;

 • Vücutları orta büyüklüktedir ve diğer kedilere kıyasla daha hafiflerdir. Çoğunlukla 3 ya da 5 kilo ağırlığında olurlar. Bu durum daha hızlı hareket etmelerine yardımcı olur.
 • Tüyleri kısa ve yumuşaktır. Fazla tüy dökmedikleri için evde beslenmeleri sakıncalı olmaz. Tüylerinin rengi çoğunlukla gri ve siyah kombinasyonundan oluşur. Krem, turuncu, kahverengi, altın, beyaz ve gümüş gibi farklı renklere sahip Amerikan Shorthair kedileri görmek de mümkündür.
 • Kalp hastalıklarına yatkınlıkları olduğu bilinir. Bununla birlikte, iştahlı oldukları için obeziteye yatkınlıkları da bulunur.
 • Geniş ve büyük gözlere sahiplerdir. Gözleri sağlıklıdır.
 • Kuyruklarındaki tüy oranı vücutlarındaki tüy oranına kıyasla daha fazladır. Tüylerinde belirgin desenler bulunur.

Amerikan Shorthair’in Karakteri Nasıldır?

Amerikan Shorthair’in karakteri ve karakteristik özellikleri şöyle sıralanabilir;

 • Sevecen ve uysal olsalar da sık sık sevilme ihtiyacı hissetmez ve ilgi görmeyi beklemezler. Temas seven kediler oldukları söylenemez.
 • Asi ve yalnızlığı seven hayvanlardır. Birçok cins kedinin aksine, kucakta olmaktan pek hoşlanmazlar. Diğer kedilerin aksine yalnız kaldıklarında depresyona girmezler. Yine de sürekli yalnız kalmaları uzun vadede çeşitli sorunlara neden olabilir.
 • Alışık olmadıkları ortamlarda ve alışmadıkları insanlara karşı çekingen olabilirler. Normalde ürkek olmasalar da alışık olmadıkları ortamlarda fazla hareketli ve mutlu değil, ürkek görünürler. 
 • Saldırgan ve kin tutan kediler değillerdir. Çocuklarla da yetişkinlerle de iyi anlaşabilirler.
 • Avcılık konusunda usta kedilerdir.
 • Yalnızca avlanırken hızlı ve hareketli hale gelirler. Normal şartlarda hantallardır.

Amerikan Shorthair Kedi Irkı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Amerikan Shorthair’in bakımı kolaydır. Fazla tüy dökmedikleri ve kısa tüylere sahip oldukları için tüylerinin sık sık taranmasına gerek kalmaz. Belirli aralıklarla yıkanmaları ve tırnaklarının kesilmesi yeterlidir. Kediler fazla müdahaleden ve banyo yapmaktan hoşlanmadıkları için saldırgan davranabilirler. Bu esnada onları korkutmamaya özen göstermelisiniz. Kedinizin tırnağını keserken onu korkutursanız bu işlemi her tekrar etmeniz gerektiğinde aynı saldırgan tavırlara maruz kalabilirsiniz. Bu nedenle ona karşı nazik ve hassas davranmalısınız.

Amerikan Shorthair Nasıl Beslenir?

Amerikan Shorthair’in beslenmesi oldukça önemli bir husustur zira bu kedilerde obezite her daim var olan bir risktir. Hareketli olmadıkları ve obur oldukları için kısa sürede çok kilo alabilirler. Amerikan Shorthair kedileri için ideal kilo aralığı 3 ila 5 kilo arasındadır. 7 ya da 8 kilo olan bir Amerikan Shorthair, obez sayılır ve bu durumda uzman desteği gerekir. Kedinizi beslerken küçük porsiyonlar hazırlamalı ve gereğinden fazla mama vermemelisiniz. Kediye sürekli kuru mama ya da yaş mama vermek uzun vadede sorun olabilir. Bu nedenle bazen yaş mama, bazen kuru mama vererek denge sağlayabilirsiniz.

Amerikan Shorthair Eğitimi Nasıl Verilir?

Amerikan Shorthair’in eğitimi oldukça zorlayıcıdır. Özellikle yetişkin Amerikan Shorthair kedilerini eğitmek çok zordur. Amerikan Shorthair kedileri asi kediler oldukları için eğitilmeleri zahmetli olsa da imkânsız değildir. Onu korkutmadan, nazik ve dikkatli davranırsanız bazı komutları anlamasını sağlayabilirsiniz. Yine de onun tamamen itaatkâr bir kedi haline gelmesini beklemek hayal kırıklığına neden olabilir. Onu eğitmek istiyorsanız rahatsız olduğu şeyleri yapmamalı, alışık olmadığı insanların yanına bırakmamalı, alışık olduğu ortamlara sokmamalı ve size alışmasını sağlamalısınız. Amerikan Shorthair kedilerinin insanlara alışması zordur ve bu hemen olmayabilir. Bu nedenle, onun komutları anlar ve dinler hale gelmesi için size alışmasını beklemeniz gereklidir.

Safkan Amerikan Shorthair Nasıl Anlaşılır?

Amerikan Shorthair’in safkan olup olmadığı zor anlaşılır zira Amerikan Shorthair kedileri sokakta görülen tekir kedilerle kolayca karıştırılabilir. Amerikan Shorthair kedileri sokak kedilerine benzeseler de dikkatli bakılınca farklı oldukları anlaşılabilir. Elbette kedilerin ırkları ve cinsleri hakkında pek bilgili olmayan insanlar için ayrım yapmak zorlaşabilir. Amerikan Shorthair kedilerini sokak kedilerinden ayıran tek fark ağız ve çene yapılarıdır. Çene yapıları öne doğru hafif çıkık ve keskin yüz hatları vardır. Bu özellik tam olarak ayrım yapmaya yetmese de tekir kedi ile Amerikan Shorthair ırkına mensup bir kedi yan yana gelince fark göze çarpabilir.

Amerikan Shorthair Ne Kadar Yaşar?

Amerikan Shorthair kedi ırkı ömrü 17 ila 20 yıl arasında değişir. Bu rakamlar sabit olmadığı gibi özensiz beslenen Amerikan Shorthair kedilerinin daha kısa süre yaşayacağını söylemek mümkün olabilir. Kediler için 20 yıllık yaşam süresi oldukça fazla olsa da Amerikan Shorthair ırkına mensup kedilerin iyi bakıldıkları müddetçe 20 yıl hatta 20 yıldan fazla yaşamaları mümkün hale gelebilir.

Ayrıca Bakınız: Cymric Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap