Highlander Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Highlander Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Highlander kedi ırkı aynı zamanda Highlander Shorthair adıyla da bilinen özel bir kedi ırkıdır. Orijinal olarak Highlander Lynx olarak adlandırılan bu kediler, yeni bir kedi türü olarak değerlendirilmektedir. Benzersiz görünümüyle oldukça ilgi uyandıran Highlander, yakın zamanda üretilen Desert Lynx ve Jungle Curl ırkları arasında kasıtlı çaprazlama ile ortaya çıkmıştır.  

Highlander Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

Highlander, deneysel Desert Lynx cinsinin ve Jungle Curl cinsi kedilerin bir melezi olarak ortaya çıkan bir kedi türüdür. Kendine has fiziksel özellikleri, karakteri ve tüyleri ile diğer pek çok kedi ırkından ayırt edilmektedir. Kısa kuyruklu özellikleri temel fiziksel özellikleri olarak görülmektedir.

Kedi ırkları arasında son dönemde öne çıkmayı başaran Highlander, melez bir cins olarak iki farklı kedi türünün özelliklerini taşımaktadır. Highlander’in özellikleri ise kısaca şöyle sıralanabilir:

  • Son derece kaslı ve güçlü bir vücut yapısına sahiptir.
  • Kıvrık kulakları en ayırt edici özellikleridir.
  • Çizgi desenli kürke benzer tüy yapısına sahiptir.
  • Sağlam ve kaslı bacakları bulunur.
  • Kısa kuyrukludur.
  • İri bir göz yapısına sahiptir.
  • Güçlü ve vahşi görümünün altında sevimli bir mizaç barındırmaktadır.

Highlander’ın Karakteri Nasıldır?

Highlander kedilerin fiziksel özellikleri itibariyle ilk bakışta agresif ve sert bir mizaca sahip olduğu düşünülmektedir. Ancak karakter itibariyle oldukça nazik ve sevimli kediler olarak öne çıkmaktadır. Vahşi bir görünüme sahip olsa da iyi huylu özellikleri dikkat çekmektedir. Nispeten nadir bir kedi ırkı olan Highlander, ideal bir ev kedisi olarak da tanımlanmaktadır.

İnsanlarla kolayca etkileşime girebilen yapısıyla sosyaldir. Sahipleri ile güçlü bağlar kurabilirler. Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla kolay uyum sağlamasıyla da evde bakılması uygun kedi ırkları arasında gösterilmektedir. Highlander’ın karakteri itibariyle oldukça enerjik ve oyuncu olduğu görülmektedir. Diğer pek çok kedi ırkının aksine suyu sevmesi de bir başka önemli özelliği olarak dikkat çekmektedir.

Highlander’ın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Highlander kediler evde bakılması kolay bir kedi cinsidir. Her ne kadar ev ve aile ortamına uyumlu olsa da diğer tüm evcil hayvanlarda olduğu gibi bakımı sırasında birçok önemli detaya dikkat edilmesi ve uygun yaşam alanının sağlanması gerekecektir. Highlander kediler özel bir cins olmasına rağmen spesifik bir beslenmeye ihtiyaç duymaz. Yavru ve yetişkin kediler için satılan kaliteli mamalar bu kapsamda tercih edilebilir.

Protein değeriyle zengin ve karbonhidrat değeri ise düşük mamalar tercih edilerek beslenmeleri yaşına ve kilosuna göre düzenlenebilir. Enerjik bir kedi türü olduğu için besin değerleri açısından zengin ve kaliteli mamalar seçilmelidir. Highlander’ın bakımı bu tür unsurlar dışında herhangi bir zorluğu bulunmamaktadır.

Highlander Nasıl Beslenir?

Highlander kedilerin günlük beslenmelerinde mutlaka protein açısından zengin ve kaliteli mamaların tercih edilmesi gerekecektir. Hareketli yapısı nedeniyle beslenmelerinin günlük besin ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olması gerekir. Bunun için kedinizin yaşına ve mümkünse cinsine göre üretilen mamaları tercih etmeniz gerekecektir.

Diğer kediler gibi etobur olan Highlander, hayvansal besinlerden faydalanmalıdır. Düşük karbonhidrat ve yüksek protein içiriğine sahip ürünler seçilmelidir. Çiğ olmamak kaydıyla az pişmiş sığı eti, ciğer, tavuk eti, balık, hindi gibi besinler beslenmede tercih edilebilir. Highlander’ın beslenmesi sırasında kedinizin aşırı kilo almasının önüne geçmek için günlük ne kadar mama yemesi gerektiği konusunda bilgi almanız önerilir.

Highlander Eğitimi Nasıl Verilir?

Kedilerin bir çoğunu eğitmek imkansıza yakındır. Highlander kedi ırkı ise iyi huylu ve eğitilebilir karakter özellikleriyle de dikkat çekmektedir. Tuvalet eğitimini diğer pek çok kedi gibi kolayca almaktadır. Buna ek olarak Highlander kedileri suyu sevmeleriyle de dikkat çekmektedir. Bilinen bir sağlık sorunu da olmayan Highlander, sahipleri ile oyun oynamayı severler. Highlander kedi ırkı eğitimi için istediğiniz görevleri yerine getirmelerinin ardından onları ödüllendirebilirsiniz. Her ne kadar zeki ve eğitilebilir olsalar da kedilerin doğası gereği sizin isteklerinizin büyük bölümüne yanıt vermemesi doğaldır.

Safkan Highlander Nasıl Anlaşılır?

Safkan Highlander kedilerin kendine has fiziksel özellikleri ayırt edicidir. Bu nedenle Highlander’ın safkan olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmak için bu özelliklerinin incelenmesi gerekecektir. Kaslı ve son derece güçlü bir vücut yapısına sahiptir. Vücudu ile orantılı yuvarlak ve geniş bir kafa yapısı vardır. Alın kısmında ‘’M’’ desenli bir figür bulunur.

Kıvrık kulakları en belirgin özelliğidir. İki kulak arası yaklaşık 3 kulak genişliği mesafededir. Japoın Bobtail gibi kısa kuyruklu yapısı da safkan olup olmadığının ayırt edilmesinde temel unsurlardan biridir. Kısa, yumru şeklinde ve ponpon bir kuyruğa sahiptir.

Highlander Ne Kadar Yaşar?

Kediler genel itibariyle uzun ömürlü canlılardır. Diğer pek çok kedi ırkında olduğu gibi 12 – 18 yıl arasında bir ömürleri bulunur. Highlander kedi ırkı ömrü uygun yaşam koşullarının sunulması, doğru mama tercihi ve yeteri kadar ilgi gösterilmesi halinde uzayacaktır. Highlander kedi ırkı uzun yıllar size eşlik edebilecek, sevimli ve enerjik bir kedidir.

Ayrıca Bakınız: Yavru Kedilerin Yedikleri Sebzeler Nelerdir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap