Russian White Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Russian White Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Türkiye’ye Beyaz Rus olarak çevrilen Russian White kedi ırkı, son derece ilgi çekici bir görünüme sahiptir. Kedi ırkları arasında asaletiyle ünlenen Russian White ilk bakışta bembeyaz tüyleriyle dikkat çeker. Eşsiz görünümü dışında son derece beğenilen karakter özelliklerine sahip Russian White kedi ırkının ana vatanı, adından da anlaşılacağı üzere Rusya’dır. Bu yazımızın detaylarında Russian White kedi ırkının öne çıkan özelliklerini, karakter huylarını ve bakım ipuçlarını bulabilirsiniz.

Russian White Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

Russian White kedilerin ataları Mavi Rus ve Sibirya orman kedileridir. Asil bir görünüme sahip olmasına rağmen son derece dayanıklı ve güçlü yapıda olan Russian White kediler, en popüler evcil hayvanlar arasındadır. İlk defa 1960’lı yıllarda ortaya çıkan Russian White kedilerin üretilme amacı Russian Blue kedi ırkının yeni bir türe dönüştürülmesiydi. Ülkemizde nadir görülen Russian White’ın özellikleri arasında şunlar yer alır:

 • Orta irilikte yapıya sahiptir.
 • Russian White kediler genellikle bembeyaz tüylere sahip olmasıyla bilinse de bu ırkın siyah ve tekir renklerde iki türü daha vardır.
 • Ataları Sibirya orman kedileri olduğu için kaslı ve dayanıklı yapıda gövdeye sahiptir.
 • Tüyleri orta uzunlukta ve sıktır.
 • Nadir bulunun Russian White kediler zarif bir gövdeye sahiptir ve ortalama 4 – 7 kg arasında ağırlıktadır.
 • Uzun bacaklı ancak küçük patilidir.
 • Russian White kediler yavruyken gözleri sarı renkteyken büyüdükçe göz rengi yeşile döner.

Russian White’ın Karakteri Nasıldır?

Evde bakılabilecek en ideal kedi ırklarından biri olarak gösterilen Russian White kediler uysal canlılardır. Özellikle 1970’li yıllarda İngiltere’de ödül aldıktan sonra dünya çapında ilgi görmeye başlayan Russian White kedilerin karakter özellikleri dikkat çekicidir. Ataları yabani kedilerden oluşsa da Russian White kediler sakin ve uysal olmalarıyla bilinir. Bunlar dışında Russian White’ın karakteri şu özelliklere sahiptir:

 • Çok oyuncu olmasalar da hareket etmeyi severler.
 • Sevecen ve dost canlısıdır.
 • Uyumlu ve sakin yapıya sahiptir.
 • İlgi görmekten çok hoşlanır ve sahibinin daima ilgi göstermesini ister.
 • Yalnız kalmayı sevmezler.
 • Keskin zekasıyla kendine hayran bıraktıracak davranışlar sergileyebilir.
 • Problem çözmede oldukça yeteneklidir.
 • Sahipleriyle hem fiziksel teması hem de uzaktan miyavlayarak iletişim kurmayı seçerler.
 • Duygusal olarak hassas yapıda oldukları için ihmal edilmemelidir.
 • İlgi ve sevgi eksikliğini hissettiklerinde depresyona girebilirler.

Russian White’ın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Russian White kedi ırkı, sahiplerine son derece bağlıdır. Bu yüzden Russian White kedilerin bakımında onların çoğunlukla talep ettikleri sevgiyi esirgememeye dikkat edilmelidir. Yalnız kalmayı sevmeyen Russian White’ın bakımı için mutlaka evde birisi bulunmalıdır. Bu yüzden uzun süre evde ayrı kalan kişiler için ideal bir kedi ırkı olmayabilir. Diğer evcil hayvanlarla yakın arkadaş olabilen Russian White kedilerin tüyleri düzenli olarak taranmalıdır. Fiziksel teması çok seven bu kedilerin ev içinde sık sık temas edilerek istedikleri sevgiyi göstermek önemlidir.

Russian White Nasıl Beslenir?

Obezite sorunu olan Russian White kedi ırkına mutlaka kaliteli ve sağlıklı mamalar verilmelidir. Aşırı kilo alımına yatkın olan bu kedileri fit tutabilmek için beslenmeye ek olarak egzersiz yapılması tavsiye edilir. Russian White kedilere ödül maması verirken asla aşırıya kaçılmamalıdır. Kısırlık ameliyatından sonra iştahları iyice artan Russian White’ın beslenmesi için kısır mamalarına ek olarak vitamin takviyeleri tercih edilebilir. Parlak tüylere sahip Russian White kedilere tüy bakımı için vitamin ve mineral bakımından zengin mamalar verilmelidir.

Russian White Eğitimi Nasıl Verilir?

Oyun oynamaya bayılan Russian White kedilere eğitim verirken oyun odaklı metotlar seçilmelidir. Çok hareketli ve enerjik olmasalar da zekaları sayesinde oyun oynarken sahiplerini şaşırtacak davranışlarda bulunabilirler. Uysal yapısıyla her türlü eğitime kolaylıkla yanaşır ve agresif davranmadan eğitim alabilirler. Russian White’ın eğitimi, kedi bakımı konusunda deneyimli olmayan kişiler tarafından bile rahatlıkla verilebilir. Ancak Russian White kedileri eğitmek için onlara istedikleri ilgiyi daima göstermek ve uzun süre yalnız bırakmamak gerekir.

Safkan Russian White Nasıl Anlaşılır?

Anavatanı Rusya olan Russian White kediler, bembeyaz tüyleri ile dikkat çekerler. Ancak bu kedilerin safkan olup olmadığını anlamak için fiziksel özelliklerine dikkat edilebilir. Russian White’ın safkan olup olmadığı tüylerinin sıklığına ve bacaklarının uzun olmasına göre anlaşılabilir. Orta irilikte kediler olmasına rağmen Russian White’ın bacakları diğer kedilere göre daha uzun yapıdadır. Bununla birlikte gövdesi kaslı yapıda olduğu için zarif bir görünüme sahiptir. Ayrıca Russian White kediler yavruyken gözleri sarımsı renkte olduğundan safkan olduğunu anlamak için göz rengine bakılabilir.

Russian White Kedi Irkı Ne Kadar Yaşar?

Sibirya orman kedilerinin ve Mavi Rus kedilerinin devamı bir ırk olan Russian White, atalarından aldığı özelliklerle oldukça dayanıklıdır. Ancak özellikle kısırlaştırılan Russian White kedilerde aşırı kilo problemleri görülebilir. Kiloya bağlı olarak obeziteye kadar ciddi sağlık sorunları yaşama riski bulunan Russian White kedilerin sağlıklı koşullarda bakılması gerekir. Kaliteli besinlerle beslenen ve travma yaşamamış Russian White’ın ömrü ortalama 15 yıl yaşam süresidir.

Ayrıca Bakınız: Oriental Bicolor Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap