Devon Rex Kedi Cinsi Özellikleri Ve Bakımı

Devon Rex kedi 1950 yılında ortaya çıkmıştır ve İngiltere kökenlidir. İsmini İngiltere’nin Devon adlı ilçesinden almaktadır. Rex adı ise, kendi gibi kıvırcık tüylü Rex tavşanlarından gelmektedir. Devon Rex kedilerinin yıllar öncesinde Cornish Rex cinsi kedilerle aynı gen yapısına sahip oldukları düşünülmekteydi. Bu nedenle bu iki kedi türü 1984 yılına dek aynı sınıfta yr almıştır. Ardından Devon Rex kedi cinsi ayrı bir kedi türü olarak kabul edildi. Daha sonra Devon Rex kedisi de Sfenks kedilerinin üretilmesi ve geliştirilmesinde rol oynamıştır.

Devon Rex Kedi Cinsi Fiziksel Özellikleri

 • Devon Rex kedilerinin narin ve uzun bacakları bulunamaktadır. Geniş göğüslü ve yuvarlak gözlü kedilerdir. Uzun kuyrukları ve kulakları bulunur. Arka ayakları da diğer kedilere kıyasla daha uzundur. Bu özellikle Devon Rex kedilerinin bir elf gibi görünmesine neden olmaktadır.
 • En belirgin özellikleri kıvırcık tüy yapılarıdır. Tüyleri hem kısa hem yoğundur. Dokunulduğunda yumuşak bir his oluşmaktadır. Bunun nedeni ise iki katmanlı tüy yapısına sahip olmalarıdır.
 • 3 ila 5 kilogram arasında değişen ağırlıkları vardır. Kilolarına göre küçük ve orta boyutlu kedi türlerine dahil edilebilir. Vücutları kaslı görünür ve bir kaniş köpeği gibi kısa, kıvırcık tüyleri bulunmaktadır.
 • Ayırt edici bir renkleri ya da desenleri bulunmamaktadır. Genellikle her renk ya da desende karşınıza çıkabilmeleri mümkündür.

Devon Rex Kedi Cinsi Davranışsal Özellikleri

 • Sahiplerine bağlı kedilerdir. Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Hatta aile üyeleriyle aynı masada yemek yemeyi isteyecek kadar sosyal kediler olduğu bilinmektedir.
 • Genellikle geceleri uyanık olurlar. Bu zamanlarda sahipleri ile kucaklaşmayı isteyebilirler. Omuz ve baş hizasında durmaktan keyif alırlar. Bu nedenle de sahiplerinin omuzunda uyuduğu sık karşılaşılan bir manzaradır.
 • Çok konuşkan kediler olmadığı için miyavladığına pek rastalayamayabilirsiniz. Konuştuğu zamanlarda da genellikle sakin bir ses tonu kullanırlar.
 • Evcil hayvanlar ve çocuklar ile arası iyidir. Kendisine zarar gelmediği sürece herkesle iyi anlaşabilir.
 • Zekaları sayesinde eğitime açık kediler olduğu bilinir. Karmaşık oyunları kısa sürede öğrenmeleri mümkündür. Devon Rex kedinizi zihinsel faaliyetlere yönlendirebilirsiniz. Topu atma ve getirme oyunlarını seveceklerdir. Oyuncu kişilikleri inanılmazdır. Ufak bir eşyayla dahi oyun oynamaya başlamaları uzun sürmeyecektir.
 • Özellikle ilk uyandıklarında çok daha fazla oyuncu oldukları bilinir. Biriken enerjilerini atmak için saatlerce oyunlar oynayabilirler.
 • Sahiplerinin dikkatini çekmekten hoşlanırlar. Aynı şekilde aynı evde yaşadığı diğer insanlarla da vakit geçirmeyi severler.

Devon Rex Kedi Cinsi Bakımı

Kısa tüylü oldukları içn tüy bakımları kolaydır. Haftada bir fırçalanmaları yeterli olacaktır. Fakat banyo yapmaya ihtiyaç duydukları da bilinmektedir. Diğer kedi cinslerine göre vücutları daha sık yağlanmaktadır. Bu nedenle kulak içlerinin haftalık olarak temizlenmesi gerekir. Çünkü kulak içleri de bu yağlanmaya dahildir. Çok aktif kediler oldukları için belli bir egzersiz alanına ihtiyaç duyarlar. Küçük ve dar ortamlarda bakılmaları uygun değildir. Aksi halde enerjilerini atamazlar ve depresyona girebilirler.Ayrıca kısa sürede obeziteye yakalanmaları da mümkündür. Tüy yapısı nedeniyle kolayca soğuktan ve sıcaktan etkilenebilirler. Bu nedenle direkt güneş ışığına maruz kalmamaları gerekmektedir. Aynı şekilde soğuk havada uzun süre kalmamaları da önerilmektedir. Birçok cilt problemi yaşayabilmesi de muhtemeldir.

Devon Rex Kedi Cinsi Genel Sağlık Durumu

Sağlıklı bir Devon Rex kedisi ortalama 9 ila 15 yıl arasında yaşayabilmektedir. En sağlıklı Devon Rex kedisinin 16 yıla kadar yaşaması mümkündür. Birkaç tane kalıtsal hastalığı bulunmaktadır Bunla; diz kapaklarının kayması, kalça displazisi ve konjenital myastenik sendromudur. Soğuk havalarda kolayca hastalanmaları mümkündür. Sağlıklı kalması için kış mevisiminde sıcak kalmaları ve kıyafet giydirilmeleri önerilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap