Scottish Straight Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Scottish Straight Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Scottish Straight kedi ırkı, beslenmek için en çok tercih edilen kedi ırklarının başında gelir. Scottish Fold ile aynı ırk grubunu oluşturur. Farklı surat ve kulak yapıları olan bu kediler, keşfedildikleri günden bu yana birçok insanın ilgisini çektiler ve kısa sürede çoğalmaları için birçok faaliyete başlandı.

Scottish Straight’in Özellikleri Nelerdir?

Aşağıda Scottish Straight’in özellikleri şöyle sıralanabilir;

 • Yuvarlak hatlara sahip olan Scottish Straight, hafif ve küçük bir gövdeye sahiptir. Ağırlıkları 3 ila 5 kilo arasında değişir.
 • Dik ve düz kulaklara sahiptir. İşitme duyusu gelişmiştir ve en ufak cızırtıyı dahi duyabilir.
 • Yuvarlak, derin ve açık renkli gözlere sahiptir. En dikkat çekçi yanlarından biri de bakışlarıdır. Masum bakışlara sahip kedilerden olduğu için insanlar tarafından fazla ilgi görür.
 • Uzun veya kısa tüylü olabilirler fakat çoğunlukla sık tüylere sahiptir. Tüyleri oldukça yumuşaktır. Bu özelliği dolayısıyla birçok insan ilk bakışta onu oyuncak kediye benzetebilir.
 • Tüyleri birden fazla renkte olabilir. En sık görülen renkler gri, beyaz, sarı, gümüş ve açık kahvedir.
 • Yuvarlak bir kafaları ve hafif basık bir suratı vardır. Scottish Straight ırkına mensup kedileri diğer kedilerden ayıran özelliklerden biri de surat ve kafa yapısıdır.

Scottish Straight Kedi Irkı Karakteri Nasıldır?

Genellikle Scottish Straight’in karakteri ve karakteristik özellikleri şöyle sıralanabilir;

 • Uysal, oyuncu ve sevecendir. Scottish Straight kedilerinin her evde beslenmesinin tek nedeni sevimli olması değildir. Bu kediler yalnızlığa da kalabalığa da uyum sağlamayı başarabilirler. Dolayısıyla kendisini besleyenlere pek de zahmet vermezler.
 • Gözlerini ve kulaklarını sık kullanırlar. En ufak seste hemen kulaklarını oynatarak gözleriyle çevreye odaklanırlar. Bu özellikleri dolayısıyla çok iyi avcı oldukları söylenebilir.
 • Oldukça meraklı ve zekilerdir. Sizinle aynı evin içinde oyun oynayabilir ve yaptığınız her hareketi ilgiyle izleyebilir.
 • Ürkek ve çekingen değil, girişken ve özgüvenli kedilerdir.
 • Oyun oynamayı sevdikleri için çocuklarla ve evdeki diğer hayvanlarla anlaşıp kısa sürede uyum sağlayabilirler.

Scottish Straight’in Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Scottish Straight’in bakımı için tüyleri sık sık taranmalıdır. Sık ve güzel tüylere sahip olan bu kedilerin bakımsız kalmaları durumunda tüyleri birbirine dolaşabilir ve kısa sürede kirlenebilir. Bununla birlikte, kedilerde bakımsızlık dolayısıyla tüy dökülmesi sık görülen bir sorundur. Tüyleri belirli aralıklarla düzenli olarak taramak hem tüy dökülmesini engeller hem de kedinin kendini daha iyi hissetmesini sağlar. Kediler kendilerini temizleyebilen hayvanlar olsalar da bu çoğu zaman tek başına yeterli olmaz. Üstelik kedi her bölgeye yalamak üzere erişemez. Kedinizi yılda bir kez yıkayabilir, haftada bir kez hayvanlara özel olarak üretilen temizleme mendilleriyle silebilirsiniz.

Scottish Straight Nasıl Beslenir?

Özellikle Scottish Straight’in beslenmesi de tıpkı diğer kedilerin beslenmesinde olduğu gibi kaliteli, vitamin-mineral açısından zengin mamalar ve gıdalarla desteklenmelidir. Bu ırka mensup kedilerin beslenme düzeni sabah ve akşam olmak üzere 2 öğün şeklinde planlanabilir. Kedilerin gereğinden fazla ya da az yemesi çeşitli sağlık sorunlarına neden olur. Bu sebeple onun kilosuna ve yaşına göre bir beslenme planlaması yaparak bunun dışına çıkmamanız hem sizin için he de onun için faydalı olacaktır. Kedilere tek bir mamanın verilmesi önerilse de uzun vadede bu durum faklı sorunlara neden olabilir. Bu nedenle kedinizi ara sıra ödüllendirebilirsiniz. Ona ödül mamalarından verebilir ve ona haftada bir kez olmak üzere az yağlı, baharatsız, kılçıksız ve iyi pişmiş bir balık yedirebilirsiniz. Bu şekilde kediniz hem mutlu olacak hem de ihtiyacı olan vitaminler ile mineralleri karşılayacaktır. Kedinize aldığınız mamanın kaliteli ve faydalı olduğuna emin olmalısınız. Aksi takdirde kedinizde vitamin-mineral eksikliği gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Scottish Straight Eğitimi Nasıl Verilir?

Scottish Straight’in eğitimi birçok insan için kolay olabilir. Kedinizi incitmediğiniz sürece ona istediğiniz birçok şeyi yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; tırnaklarını keserken yavaş ve dikkatli davranmanız size güvenmesini sağlar. Bu durumda size zorluk çıkarmaz. Bu işlem tekrar ettikçe kediniz alışacak ve size müsaade edecektir. Bununla birlikte, kedinizi eğitirken tek başına olmanız ve bunu başkasına bırakmamanız önemlidir. Kediniz alışık olmadığı insanların yanında kendini huzursuz hissedebilir. Bu da eğitim sürecinin pek bir işe yaramamasına neden olur. Scottish Straight ırkına mensup kedilere tuvalet alışkanlığı kazandırmak da oldukça kolaydır. Birkaç günlük eğitim sonrası kedinizin tuvalete alıştığını gözlemleyebilirsiniz. Kedilerin birçoğu yapıları gereği itaatkâr ve komut almayı seven hayvanlar olmadıkları için eğitilmeleri zordur. Kedinizin güvenini kazandıysanız ve baştan sonra her şeyi doğru yaptıysanız bu zorlu süreç sizin için kolay hale gelebilir.

Safkan Scottish Straight Nasıl Anlaşılır?

Scottish Straight’in safkan olup olmadığı kulaklarından ve yüzünden anlaşılabilir. Sokakta sık görülen Tekir kediler ile Scottish Straightırkına mensup olan kediler yan yana getirilince fark kolaylıkla anlaşılabilir. Scottish Straight ırkına mensup kedilerin basık ve küçük bir suratları vardır. Tekir kedilerin ise keskin ve düz bir suratları vardır. Tekir kedilerin çoğunun rengi aynıyken Scottish Straight ırkına mensup kedilerin birçok rengi olabilir. Bu özelliklerin hepsi ayrıştırıcı özelliklerdir.

Scottish Straight Ne Kadar Yaşar?

Scottish Straight kedi ırkı ömrü 13 ila 15 yıl arasındadır. Bu süre birçok insana az gelebilir fakat her kedi için geçerli değildir. Kedinizin rutin kontrollerini, aşılarını ve bakımını ihmal etmezseniz çok daha uzun yıllar sağlıklı bir şekilde sizinle olabilir.

Ayrıca Bakınız: Russian Blue Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap