Ocicat Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Ocicat Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Ocicat kedi ırkı duruşları ile vahşi ve yırtıcı hayvanlara benzerler. Saf bir ırk olmayan Ocicat adını bir leopar türü olan Ocelot’tan almıştır. Ataları Habeş, Amerikan Shortair ve Siyam kedileridir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde keşfedilen bu tür 1987 yılında kendi başına bir ırk olarak kabul edilmiştir. Duruşları ile bir leopara andıran Ocicat kediler bu görünümden oldukça uzak bir karaktere sahiptir.

Uyumlu, sakin ve sevecen olan bu kedilerin sadece kürkleri bu yırtıcılarla benzerlik gösterir. Sadık olarak bilinen bu kediler yalnızlık ve sessizlikten hoşlanmazlar. Sevgi dolu olan bu tür yanında sürekli bir oyun arkadaşı ister.

Ocicat Özellikleri Nelerdir?

Yeşil haşin bakışları ve benekli kürkleri ile heyecan uyandıran Ocicat’ın özellikleri sahibini şaşırtır niteliktedir. Sahipleri ile dost ve oyun arkadaşı olurlar.

 • Doğal olan bir kedi ırkı değildir.
 • Amerika’da keşfedilmiştir.
 • Kaslı, güçlü ve atletik bir omurgaya sahiptir.
 • Kiloları değişiklik gösterir. Erkekleri daha ağırdır. Ortalama 5 kilo olsalar da bazılarının 15 kiloya çıkar.
 • Renkleri ve benekleri ile leoparlara benzerler.
 • Tırmanma ve zıplama yetenekleri türdeşlerine göre gelişmiştir.
 • Dişileri her yavrulamada 4 adet doğurur.
 • Mevsim geçişlerinde tüy dökme eğilimi gösterseler de orta seviyede dökerler.
 • Doğada avlanma yeteneklerini gösterirler.

Ocicat Karakteri Nasıldır?

Ocicat’ın karakteri duruşunun aksine sevecen ve dost canlısıdır. Kısa sürede arkadaşlık kurduğu için çok fazla tercih ediliyor. Uyumlu oluşu bakım ve sosyal yaşamını da kolaylaştırır.

 • Sahiplerine aşırı bağlılık eğilimindedirler.
 • Yalnızlığı sevmez. Yanında oyu arkadaşı ister.
 • Yeni tanıdıkları insan ve evcil hayvanlarla kısa sürede dost olurlar.
 • Ses çıkarmayı severler. İletişim yöntemi olarak miyavlar ve mırıldanırlar.
 • Sürekli hareket halindedir.
 • Neşeleri kolaylıkla görülüyor.
 • Meraklı, zeki, araştırmacı ve keşfetmeyi severler.

Ocicat Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bakım konusunda sahibine son derece kolaylık sağlayan bir türdür. Ocicat’ın bakımı kolay olsa da ihtiyaç duydukları sevgi dolayısıyla uzun sürer. Bakımı yapılırken yavaş bir şekild eve sevgi gösterilerek yapılmalıdır.

Sürekli birine ihtiyaç duyan bir kedi olduğu için zamanının çoğunu evde geçiren kişilere önerilen bir kedidir. Ocicat’a bir ev arkadaşı alınacaksa bunun köpek olması önemlidir. Kedi ile beraber yaşadığında hareketli ve hızlı tavırları kediyi rahatsız eder.

Yapıları gereği dışarıda olmayı sevdikleri için sıklıkla dışarı çıkarılır. Uyumlu olan Ocicat kediler tasma takılarak gezdirilebilir. Yüksek balkonlu evde oturanların balkonlarına cam, koruma takmaları gerekir.

Avcı olan Ocicat’lar kuşları, kelebekleri veya böcekleri avlamak için zıplama eğilimi gösterip balkondan düşer. Bunun yanında eve başka bir evcil hayvan alındığında bunun kuş, balık, hamster veya kaplumbağa olmamasına dikkat edilmelidir.

Evde küçük evcil hayvani benimsemeyerek avlama eğilimi gösterir. Ocicat kedilerin koşup zıplamaları ve enerjilerini boşaltmaları için eve tırmanmaya uygun oyuncaklar alınmalıdır. Tüylerinin uzun olmaması sıklıkla taranmalarını gerektirmez. Sadece rahatlaması için taranır.

Ocicat Ne Yer?

Ocicat’ın beslenmesi için özel yemek programına gerek olmaz. Direkt yüksek balık ve protein ağırlıklı mamalar tüketilmelidir. Belirli bir kilo ve uzunluğu olan ocicatların bu erişkinliğe gelmesi için yeteri kadar mama verilmesi gerekir.

Yeterli beslenmeyen Ocicat’lar karakteristik özelliklerini sergileyemez ve atletikliklerini kaybederler. Bunu kaybetmemek için düzenli bir yemek programı yapılmalıdır. Tüketilen mamaların besin değerleri ve kaliteleri de önemlidir.

Güçlü ve atletik yapılarını korumak için mamalarına sebze ve meyve takviyeleri de yapılmalıdır. Obezite riski taşıyan bu kediler için de düzenli beslenme önemlidir. Kedinin yemek kabının yanına her zaman su da konulmalıdır. Suyun temizliği önem taşır.

Verilen gıdalardan sonra kedinin hareket etmesi de sağlanmalıdır. Yapacağı egzersizlerle obezite riskini en aza indirerek güçlenmesi sağlanır.

Ocicat Eğitimi

Son derece zeki olan Ocicat kedi ırkı eğitimi oldukça kolay bir şekilde verilir. Uyumlu olan bu kediler her şeye çabuk adapte olurlar. Tasma konusunda kedilerin ısrarcı olması tasma kullanımında başarısız olunur. Bu durum Ocicat’larda farklıdır. Tasmayı çok hızlı bir şekilde benimserler.

Yüksek zekaya sahip Ocicat’lar hızlı bir şekilde girdiği evin kurallarını öğrenir. Tuvalet eğitimi verilirken dikkatli olunmalıdır. Kedinin bunu hızlı kavrayıp pekiştirmesi için ödüller verilmelidir. Yemeğe düşkün olan bu türe ödül olarak mama verilmelidir.

Kedi eğitiminde her zaman sabırlı ve sevgiyle yaklaşım olmalıdır. Aksi takdirde kedinin eğitiminin uzamasına ve yanlış bir şekilde eğitilmesine neden olur.

Safkan Ocicat Nasıl Anlaşılır?

Kedilerde safkanlık yarattıkları etki ve davranışları ile belli olur. Kedinin fiziksel özellikleri bu konuda bilgi verir. Ocicat’ın safkan olup olmadığı kendi ırkının özelliklerini gösterip göstermemsi ile de belli olur.

Özellikle belirli bir kilo ve uzunluğa sahip olan Ocicat’lar bundan farklı özellikler gösterdiğinde safkan olmadığı anlaşılır. Kedinin annesi ve babasının da kim olduğu belirlenerek safkan olduğu belli olur.

Ocicat Ömrü

Sağlıklı bir tür olan Ocicat kedi ırkı ömrü 18 yıldır. Sağlıklı olarak bilinseler de kalp kası hastalıklarına yakalanma riskleri vardır. Bu riskleri en aza indirgemek için henüz yavruyken takipler yapılır. Kalıtsal bir hastalıkları yoktur.

Uzun yıllar yaşayabilen bu türün sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürmesi için gerekli aşılar ve takipleri yapılmalıdır.

Ayrıca Bakınız: York Chocolate Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap