Ukraynalı Levkoy Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Ukraynalı Levkoy kedi ırkı Ukrayna’nın sembolü olarak düşünülebilir. Nadir görülen ırklar arasında yer almasının nedeni vücudunun tüysüz oluşundan kaynaklanır. Belirgin özelliği vücudundaki tamamen tüysüz yapısı ve düşük kulaklara sahip oluşudur. Gözleri badem gibi iridir. 21. yüzyılda keşfedilmiştir. Kulak yapılarındaki kıvrıklık Scottish Fold kedileri arasında anılmasını sağlamıştır. Sevimli ve iyi huylu olduğu söylenebilir. Ukrayna’nın maskotu olarak bilinir. Zamanla tüm dünyaya adını duyurmuştur. Türkiye’de ise popülerliği son yıllarda daha çok artmıştır.

Ukraynalı Levkoy’nun Özellikleri Nelerdir?

Anavatanı Ukrayna olan bu kedi ırkının en önemli özelliği melezlenme sonucu insan eliyle üretilmiş olmasıdır. Vücutları baştan aşağı tamamen tüysüzdür. Kulak yapıları ise dik konumun tersine daha çok içe doğru kıvrıktır. Bu kedi ırkının en önemli özelliği kendi kendilerine yetebilecek bir kapasiteye sahip oluşlarıdır. Herhangi bir şekilde eğitici alışkanlık kazandırabilmek için tasma yolu ile dışarıda gezmesini sağlamak belirli komutları düzenli aralıklarla sunmak yeterli olacaktır. Enerjisi oldukça yüksektir. Belirli aralıklarla sahibiyle yapacağı oyun aktivitelerinden memnun olacaktır. Her ne kadar hareketli olsalar da saldırgan yapıda değillerdir. Diğer kişilere karşı bulunduğu ortamda rahatlıkla ayak uydurabilir yapıları çocuklarda daha çok ön plana çıkar. Sakin yapıların nedeni ile çok fazla miyavlama hareketinde bulunmazlar.  Ukraynalı Levkoy’nun özellikleri:

  • Kıvrık ve düşük kulak yapısı bulunur.
  • Gözleri iri ve badem şeklindedir.
  • Dişleri 25 santimetreye kadar uzanabilir.
  • Kiloları 4 ile 8 kilo arasında değişebilir.
  • Derileri konusunda renk değiştirebilen bazen alacalı gri ve beyaz karışımı bazen tamamen beyaz renkte olanları da gözlemlenebilir.
  • Gözleri ise daha çok gri ve mavi tonlarına yakındır.
  • Dışarıdan bakıldığında kaslı gövde yapısı dikkati çeker.
  • Zeki olan bu hayvanlar bulunduğu ortamda rahatlıkla fark edilebilir, ayak uydurabilir eğitilmeye yatkındır.
  • Hareketli yapıları enerjik tavırları avcılık özelliği ile bir araya gelir.
  • Her zaman için dışarıya karşı aşırı meraklıdır.

Ukraynalı Levkoy Kedi Irkı Karakteri Nasıldır?

Ukraynalı Levkoy’nun karakteri tipik kedilerin aksine sahibiyle aşırı derecede bağlıdır. Oyunlar oynamak ve vakit geçirmekten hoşlanır. Sahibine olan bağlılığı dışarıdaki insanlara ayak uydurmasını zorlaştırmaz. Sosyal canlılar olarak da bilinirler. Farklı hayvan ırkları ile rahatlıkla vakit geçirebileceği gibi başka insanların yanında da yaşayabilirler. Daha çok sakin tabiatları ile bilinirler. Karakter olarak saldırganlıkları bulunmaz. Miyavlama özellikleri fazla değildir.  Bu kedi ırkı çocuklarla ve bulunduğu bölgedeki evcil hayvanlarla rahatlıkla dost olabilir. Bakıma çok fazla ihtiyacı yoktur. Saldırganlığı çok azdır. Karakter olarak sahibine yatkındır. Oyuncu özelliği yüksek ve zeki hayvanlardır. Bulunduğu bölgeyi sürekli dağıtan ve bozan bir yapısı bulunmamaktadır.

Ukraynalı Levkoy’nun Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ukraynalı Levkoy’nun bakımı tüysüz olmaları nedeniyle zor olduğu söylenemez. Evcilleştirilerek yavruyken bakımı yapılmaya başlandığında daha kolay adapte olunabilir. İnsan ilişkileri yüksektir sahibiyle vakit geçirmekten hoşlanır. Bu yönüyle bakımı için özel bir zaman ayrılmalıdır. Pürüzsüz yapıları sıcak ve soğuğa karşı hassas bir bünye oluşturur. Yanı sıra dışındaki gün ışığına karşı da büyük bir hassasiyet oluşabilir. Bu duruma dikkat edebilmek için sıcak ve soğuktan koruyabilmek adına önlemler alınmalıdır. Bunun için özel kedi kremleri kullanılabilir. Petshoplarda satılan kedi kıyafetleri tercih edilebilir. Aralıklarla ılık suda banyo yaptırmak da iyi gelebilir.

Ukraynalı Levkoy Nasıl Beslenir?

Ukraynalı Levkoy’nun beslenmesi pek de zor değildir. Hyvansal gıdalarla rahatlıkla beslenebilir. Obur bir yapısı bulunur. Özel bir ihtiyaca yönelik program oluşturmaya gerek yoktur. Protein ağırlıklı beslenmesine özen gösterilebilir. Yaş ya da kuru mamalar ile içerisine atılacak et ya da balık ürünleri ile beraber tüketim sağlanabilir. Bu kedi ırkının iştahı oldukça fazladır. Obeziteye yatkın olan bünyeleri veteriner gözetiminde yemek düzenine dikkat edilerek yönetilebilir. Özellikle günlük rutinlerde haşlanmış tavuk ya da sebzeler, belirli tahıl içeriği sunan besinler ile beslenmesi sağlanabilir.

Ukraynalı Levkoy Eğitimi Nasıl Verilir?

Ukraynalı Levkoy’nun eğitimi karakterleri nedeniyle oldukça kolaydır. İtaatkar ve uysal olmaları aktif ve oyuncu tavırları ile birleştirildiğinde rahatlıkla eğitimi sağlanabilir. Kedi tasması takarak yürüyüş eğitimleri verilebilir. Tuvalet eğitimi sunulabilir. Oyun ile beraber farklı eğitimler yavruluk döneminden itibaren verilmeye başlanabilir.

Safkan Ukraynalı Levkoy Nasıl Anlaşılır?

Ukraynalı Levkoy’nun safkan olup olmadığı literatürde yer alan kaynaklara bakıldığında açıkça fark edilebiliyor. Ukraynalı Levkoy kedi ırkı Scottish Fold ile Donskoy kedi ırklarının bir araya gelmesi ile oluşan bir melez türdür. 2000’li yılların başlangıcında ortaya çıkmıştır. Levkoy uluslararası kedi hayranları derneği’ne kayıtlıdır.

Ukraynalı Levkoy Ne Kadar Yaşar?

Ukraynalı Levkoy kedi ırkı ömrü ortalama olarak 9 ile 14 yıl arasında değişebilir. Kişisel bakımı doğru yapıldığında tek başına bırakılmadığında doğru besinler ile beslenmeye çalışıldığında bu süre daha da arttırılabilir. Tüysüz yapıdaki vücutları dış dünyaya karşı hassasiyet barındırır. Kalıtsal bir rahatsızlıkları bulunmasa dahi vücutları deri hastalıklarına her zaman için yatkındır. Kulakları bilinenin aksine dik yapıda değildir. Bu farklı görüntüsü kulaklarının daha çok kıvrık ve içe bükülmüş olmasından kaynaklanır. Yalnızca bu ırka ait olan bu kulak yapısı nedeniyle enfeksiyonlara karşı daha çok riskli hale gelebilir.

Ayrıca Bakınız: Bambino Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap